Přejít k hlavnímu obsahu

Jak rychle usnout a spát dobře celou noc: Odložit telefon včas je základ, pamatujte i na další zásadní věc

Spánek hraje v našich životech obrovskou a velmi významnou roli. V ideálním světě by měl dospělý jedinec spát přibližně 8 hodin denně, v mnohých případech tomu tak ale není. Stále více lidí trápí nespavost, která se podepisuje na celkovém zdraví člověka. Zjistěte, jak podpořit kvalitu svého spánku a jak co nejrychleji usnout.

Kolik hodin denně bychom měli spát?

Výzkum provedený National Sleep Foundation ukázal, že ideální doba spánku je pro každého jedince velmi individuální a závisí především na věku, který hraje zásadní roli. Po podrobném zkoumání uvedli vědci doporučené rozmezí spánku pro různé věkové skupiny. Je ale důležité si uvědomit, že individuální potřeby se mohou lišit v závislosti na konkrétních podmínkách a genetických faktorech. Velmi zásadní je naslouchat svému tělu a zajistit mu potřebnou dobu odpočinku a regenerace podle osobních potřeb.

Novorozenec, kterému jsou 0-3 měsíce, by měl mít 14-17 hodin spánku denně, starší kojenec pohybující se v rozmezí 4-11 měsíců pak 12-15 hodin spánku. Pro batole ve věku 1-2 roky je ideálních 11-14 hodin spánku.

Děti v předškolním věku, tedy ve věku 3-5 let, by měly spát 10-13 hodin denně. Ty ve školním věku pak 9-11 hodin. Dospívajícím jedincům ve věku 14 - 17 let stačí 8-10 hodin, mladým dospělým ve věku 18-25 let stačí ještě méně, tedy 7-9 hodin, stejně tak dospělým jedincům do přibližně 64 let. Starší dospělí od 65 více pak potřebují spát ještě o hodinu méně, tedy 7-8 hodin denně.

 

Mohlo by se vám líbit

Vědecká studie: Zdraví může ovlivnit i vaše krevní skupina

Krevní skupina hraje v našich životech důležitou roli. Většina z nás o typu krevní skupiny vlastně nepřemýšlí až do chvíle, kdy má nějaké zdravotní problémy nebo chceme krev darovat. Znát svou krevní skupinu se ale vyplatí i v jiných ohledech - může například ovlivňovat i to, k jakým onemocněním jsme náchylní, což potvrzuje i několik vědeckých studií.
svetzeny.cz

Co se stane, když budeme mít dlouhodobý nedostatek spánku?

Dlouhodobý nedostatek spánku a nespavost může mít značné negativní dopady na různé oblasti lidského života. Jedním z hlavních problémů spojených s nedostatkem spánku je zhoršená kognitivní funkce - lidé trpící nedostatkem spánku mohou pociťovat obtíže s pamětí, koncentrací, rozhodováním a učením. Tento stav může vést k zvýšenému riziku úrazů, zejména při provádění činností, které vyžadují pozornost a rychlé reakce, jako je třeba řízení vozidla. Kromě toho nedostatek spánku může také negativně ovlivnit emoční zdraví. Více se vyskytují úzkosti, deprese a podrážděnost. Dlouhodobý nedostatek spánku může oslabit imunitní systém, což zvyšuje náchylnost k nemocím a zpomaluje proces hojení. Navíc nedostatek spánku může přispět k řadě metabolických problémů, včetně poruchy hladiny cukru v krvi a obezity. Dalším zdravotním následkem mohou být problémy spojené se srdcem. Může se zvýšit krevní tlak a zvýšit riziko srdečních onemocnění, jako jsou mrtvice a srdeční choroby. 

Je důležité si uvědomit, že nedostatek spánku není pouze krátkodobým problémem; má dlouhodobé důsledky na celkové zdraví a kvalitu života jednotlivce. Je proto důležité hledat jakoukoliv pomoc a řešení, aby se předešlo vážným zdravotním komplikacím.

 

Mohlo by se vám líbit

Každá nemoc nám něco říká: Psychika ovlivňuje vaše tělo více, než si myslíte. Bolesti mají vysvětlení

Tělo a duše jsou spojené nádoby. Pokud nejste psychicky úplně fit, dlouhodobě žijete ve stresu, nervovém vypětí, smutku nebo frustraci, projeví se to časem na fyzické úrovni. Jak psychické vlivy působí na tělo a jaký vliv mají naopak tělesná onemocnění na duševní procesy? Tím se zabývá psychosomatika, která patří mezi nové lékařské obory. Více si přečtěte v tomto článku.
svetzeny.cz

Tipy pro kvalitnější spánek

Pokud dlouhodobě trpíte nespavostí a problémy se spánkem, je na místě navštívit lékaře. Ovšem, ke kvalitnějšímu spánku si můžete pomoci i vy sami. Zásadním faktorem, který ovlivňuje spánek drtivé většiny společnosti, aniž bychom si to uvědomovali, je modré světlo. S vývojem a každodenním používáním elektroniky je modré světlo již nedílnou součástí našich životů. Problém ale nastává ve chvíli, kdy se těsně před spaním díváte do mobilu, nebo si pouštíte film. Modré světlo může stát za potenciálním snížením hladiny melatoninu a tudíž i za horším usínáním. Omezte proto před spánkem elektronická zařízení a místo toho si raději vemte třeba knížku.

Velmi zásadní roli hraje také výběr kvalitní matrace a polštářů. Kvalita matrace totiž přímo ovlivňuje uvolnění a relaxaci páteře během spánku. Pokud máte nekvalitní matraci, nejen, že se při spánku pořádně neuvolníte, ale pravdepodobně se budete neustále převalovat a ráno vstanete s bolestí zad. Od nespavosti vám mohou pomoci také různé olejíčky a vůně, které navodí příjemnou atmosféru a relax do vaší mysli. Skvěle v tomto ohledu funguje například vůně levandule, která je v tradiční přírodní medicíně používána při bolestech hlavy, nespavosti a k tlumení projevů stresu.

 

Pořiďte si kvalitní matraci a vonné oleje pro lepší spánek

V rámci Dnů Marianne, které budou probíhat od 12. do 15. dubna, si můžete pořídit kvalitní matraci, polštář, nebo třeba vonný olejíček a další produkty pro lepší spánek. 

Značka Magniflex nabízí slevu 20 % na polštáře, 15 % na matrace a ostatní produkty Magniflex.

Značka Greenidea nabízí 25% slevu  na všechny produkty.

 

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit