Zánět v těle možná nezní tak strašidelně jako rakovina nebo infarkt, má přitom dost zásadní vliv na kvalitu života i jeho délku a s obávanými chorobami úzce souvisí. Současný životní styl s minimem pohybu a množstvím stresu přitom u mnoha lidí vede ke chronickému zánětu. Jak ho poznat, co ho zhoršuje a jakým jídlem proti němu zabojovat?
Tělo se brání
Zánět v těle je přirozená ochranná reakce vašeho organismu. Když vás napadne virus rýmy, říznete se do prstu, nebo spálíte se na slunci, spustí se v těle bleskově autoimunitní reakce a na postižené místo dorazí armáda bílých krvinek, která má za úkol vrátit poškozené tkáně do normálního stavu. Tak probíhá v těle akutní zánět. Vedle něj ale existuje i chronický zánět, kterému může být organismus vystavený dlouhé měsíce i roky, bez toho, abyste si ho všimli, respektive aniž byste si s ním spojili různé nepříjemné příznaky, které prožíváte.
Chronický zánět se v těle může spustit po úrazu nebo vážném onemocnění, vyvolává ho ale i dlouhodobě nevhodná strava, přemíra stresu, kouření a holdování alkoholu či neřešená alergie. Dnes provází většinu takzvaných civilizačních chorob, které souvisí s nezdravým životním stylem, absencí pohybu, sedavým zaměstnáním či stravou chudou na vlákninu, ovoce a zeleninu. Ruku v ruce s ním jde i obezita a bohužel také věk, protože s přibývajícími léty autoimunitní schopnosti vašeho těla slábnou a zpomalují se.