Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se zbavit roztočů: Základem je správný úklid, převléknout jen ložní prádlo ale nestačí

Ačkoli roztoče pouhým oken neuvidíme, mohou obzvláště alergikům způsobit mnoho zdravotních problémů. Nejvíce se jim líbí tam, kde je vlhko, teplo a tma, proto je nejčastěji najdete v postelích a kobercích s dlouhým vlasem. Natřásáním peřin pak roztoče rozvíříme do vzduchu, kde je dýcháme. Přečtěte si, jak roztoče efektivně potlačit.

Samotní roztoči jsou i přes svůj ohavný vzhled pro člověka celkem neškodní. Pokud ovšem nejste alergici. “Alergie na roztoče je nenápadná, ale o to víc nepříjemná. Pacienti mají častěji ucpaný nos, nemají rýmu, ale právě jen ucpaný nos, tedy oteklé sliznice. Ráno se cítí takový pacient alergik zahleněný, s ucpaným nosem, unavený. Může mít i nenápadné pokašlávání.”, popisuje příznaky alergoložka MUDr. Irena Krčmová v Českém rozhlasu Hradec Králové.

Pravidelně větrejte

Abyste roztoče vypoklonkovali pryč ze dveří, naučte se správně větrat. Pokud vám to domácí podmínky umožňují, větrejte okny otevřenými dokořán, nikoliv na větračku. Okna byste měli otevírat křížem, tedy přes protilehlá okna a dveře. Takovým větráním snížíte i relativní vlhkost vzduchu. Dosáhnout byste měli vlhkosti v rozmezí 35–55 procenty. Roztoči nemají rádi vlhkost pod 55 procent, naopak si libují v rozmezí 70–80 %.

Snižte teplotu

Roztočům se nelíbí ani nízká teplota vzduchu. Proto interiéry nepřetápějte a teplotu udržujte maximálně na 22 °C, v ložnicích na 18 °C. Ideální podmínky pro růst roztočů nabízí prostředí s teplotou 26 °C.

Mohlo by se vám líbit

6 největších chyb při úklidu: Některé vám dokonce zadělávají na zdravotní problémy

Je před Velikonocemi a řada z nás už plánuje, jak se pustí do velkého jarního úklidu. Bývá to pro nás už rutinní záležitost, a tak nás možná ani nenapadne, že bychom něco mohli dělat špatně. V článku vám prozradíme, jakých 6 nejčastějších chyb se lidé dopouštějí při uklízení domácnosti. Vyvarujte se jich, některé totiž mohou způsobi i zdravotní potíže.
svetzeny.cz

Měňte často ložní prádlo

Jednou týdně převlékejte a perte ložní prádlo a to minimálně na 60 °C. Několikrát ročně vyperte také peřiny a polštáře a pravidelně luxujte matrace. V posteli mají roztočí ideální podmínky k životu. Během spánku jim poskytujeme dostatek potravy v podobě odumřelé pokožky, zvýšenou vlhkost způsobenou dýcháním a pocením a také příjemné teplo. “Doporučujeme, i když to není úplně ideální řešení, takzvané bariérové povlaky a prostěradla. Tyto tkaniny jsou vytvořeny z nanovláken a nedovolují roztočům prostoupit do našeho vnitřního prostoru pod přikrývkou. Tím ovšem péče o lůžko alergika nekončí. Musíme mít přikrývky s převahou dutého vlákna nebo z takzvaně pratelných lůžkovin. A praní těchto lůžkovin by mělo probíhat při teplotě nad 60 stupňů Celsia. Teprve v této fázi roztoč umírá a je vypraný z našich polštářů a lůžkovin.”, doplňuje alergoložka MUDr. Irena Krčmová. Nezapomínejte ani na pravidelné praní plyšových hraček. V místnosti, kde spíte by mělo být co nejméně textilií a koberců s krátkým vlasem.

Uklízejte namokro

Pravidelně uklízejte a často vytírejte. Při luxování používejte kvalitní vysavače s účinným filtračním systémem a vzduchotěsnou konstrukcí. Po každém vysávání i při něm větrejte. Při úklidu se snažte minimalizovat víření prachu. Podstatným zdrojem roztočů může být i čalouněný nábytek. Ten je vhodné pravidelně ošetřovat např. sprejem na hubení roztočů. Velkou nezbytností je i čistička vzduchu.

Mohlo by se vám líbit

Dopřejte své domácnosti čistotu a pořádek: Tipy na jarní úklid bez zbytečné námahy

Jaro a s ním i Velikonoce už jsou za dveřmi, ale vy doma stále nemáte uklizeno, jak jste si představovala? Neustále odkládáte neodkladatelné, protože se vám nechce? Tyto pocity známe téměř všichni. Zkuste na to jít jinak. Pročistěte svou domácnost s našimi tipy, které vám ušetří námahu a vaši domácnost dokonale zútulní. Jak na to a jaké jsou hlavní zásady pořádného úklidu?
svetzeny.cz

Trik s jedlou sodou nebo křemelinou

Jedlá soda pomůže nejen minimalizovat výskyt roztočů, ale také získáte příjemný pocit čistoty a svěžesti. Matraci posypte sodou a nechte několik hodin působit. Následně sodu z matrace vyluxujte. Soda absorbuje všechny nepříjemné pachy i vlhkost, čímž napomůže snížit množení roztočů. Pomoci by měla i podle MUDr. Vladimíry Kaspříkové pomoci i křemelina, jak uvádí na svých webových stránkách.: “Většina lidí pravděpodobně nikdy neslyšela o křemelině, jemném prášku vyrobeném z rozsivek, což jsou zkamenělé zbytky drobných, válcovitých vodních organismů s ostrými hranami. Křemelina představuje smrtelnou hrozbu pro roztoče a další malé parazity. Křemelina (musí být potravinářská) se nasype v tenké vrstvě na všechny povrchy (koberce, předložky, matrace a postel samotná, pelíšky pro domácí mazlíčky atd.), nechá se alespoň dvě hodiny nebo lépe přes noc a poté se vysátý. Tento postup může výrazně snížit populaci roztočů.”

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit