Přejít k hlavnímu obsahu

Jak skutečně staré je vaše tělo: Vypočítejte si váš biologický věk pomocí snadného návodu. Možná jste mladší, než si myslíte

Stárnutí je nevyhnutelné, ale věděli jste, že váš biologický věk nemusí odpovídat vašemu chronologickému věku? Zatímco chronologický věk je počet let, kterých jste se dožili, biologický věk udává, jak staré se vaše tělo cítí a jakým způsobem skutečně funguje. Někteří padesátníci mohou mít biologický věk třicátníka, zatímco jiní třicátníci mohou mít biologický věk mnohem vyšší. Znalost vašeho biologického věku může poskytnout cenné informace o vašem zdraví a jeho výpočet je snazší, než si možná myslíte.

Co je biologický věk?

Biologický věk odráží opotřebení vašeho těla způsobené faktory životního stylu, jako je strava, cvičení, stres a spánek, a nikoliv pouze plynutí času. Bere v úvahu, jak dobře fungují vaše orgány, tkáně a buňky ve srovnání s průměrem lidí stejného chronologického věku. Koncept biologického věku pomáhá zdůraznit, že proces stárnutí není u každého člověka stejný. Dva lidé mohou být stejně staří, přesto jeden z nich může být zdravější a vitálnější, zatímco u druhého se mohou projevovat známky stárnutí, jako je nízká výdrž, špatná pružnost kůže a snížená bystrost mysli.

Mohlo by se vám líbit

Trápí vás migrény, bolavá záda nebo PMS? Mačkejte si 5 míst na chodidlech, může přijít kýžená úleva

Bolest a zdravotní potíže jsme se naučili řešit pomocí léků, naše tělo si přitom dokáže v mnoha situacích pomoci zcela samo, bez chemie. Než příště sáhnete po růžové pilulce, zkuste si ulevit pomocí takzvaných reflexních bodů.
svetzeny.cz

Proč je důležité znát svůj biologický věk?

Znalost vašeho biologického věku vám může pomoci začít se svým tělem i sami se sebou konečně něco dělat. Díky znalosti biologického věku můžete změnit dosavadní životní styl a následně i kvalitu svého života. Obecně platí, že pokud je váš biologický věk vyšší než váš chronologický věk, může to signalizovat, že životní návyky, jako je špatná strava, nedostatek fyzické aktivity nebo chronický stres, urychlují proces stárnutí. Na druhou stranu nižší biologický věk může naznačovat, že váš životní styl chrání vaše tělo před předčasným stárnutím i rizikem případných nemocí.

Jak vypočítat svůj biologický věk

Výpočet vašeho biologického věku není přesná věda. Stačí odpovědět na 8 otázek, které váš biologický věk buď navýší, poníží nebo nechají beze změny. 

1. JAKÁ JE VAŠE HMOTNOST?

    • Mám nadváhu a potřebuji zhubnout jeden nebo více kilogramů (+2 roky).

    • Mám malou nadváhu - chtěl/a bych zhubnout půl kila (+1 rok)

    • Jsem štíhlý/á a mám váhu odpovídající mé výšce (-2 roky).

    • Mám podváhu (+1 rok)

2. JAKÁ JE ÚROVEŇ VAŠÍ AKTIVITY?

    • Každý týden se věnuji alespoň 150 minutám aerobního cvičení a nějakému silovému tréninku (-2 roky).

    • Pravidelnému cvičení se příliš nevěnuji, ale snažím se chodit co nejvíce pěšky a občas zařadím trochu jógy nebo pilates pro začátečníky (beze změny).

    • Cvičím málo (+2 roky)

Mohlo by se vám líbit

Na co je dobré zlaté mléko: Prastarý elixír mládí, který pochází z ajurvédy, vám pomůže usnout, celkově zklidní a zlepší zdraví

Máte za sebou dlouhý den plný stresu a v hlavě se vám honí nepočet myšlenek, které nejde zastavit. Když se konečně dostanete do postele, spánek ne a ne přijít. Pokud i vy trpíte tímto nepříjemným problémem, máme pro vás jednoduchý a chutný trik. Dejte si večer zlaté mléko. Tento zázračný nápoj, který pochází z ajurvédy, je nejen skvělý na podporu spánku, ale také na celkové zklidnění a zlepšení zdraví. Navíc chutná skvěle, což je vždycky plus.
svetzeny.cz

3. KTERÁ Z TĚCHTO MOŽNOSTÍ NEJLÉPE VYSTIHUJE VÁŠ JÍDELNÍČEK VE VĚTŠINĚ DNÍ?

    • Vyvážený, převážně založený na ovoci a zelenině, s trochou tučných ryb, malým množstvím masa a velmi malým množstvím cukru (-2 roky).

    • Snažím se jíst dobře, ale občas sáhnu po nezdravém jídle, když jsem ve stresu nebo mám hodně práce (+1 rok)

    • Můj jídelníček není takový, jaký by mohl být. Mám chuť na sladké a žiji z polotovarů (+2 roky).

4. JAK ČASTO DENNĚ SEDÍTE?

    • Mám převážně sedavé zaměstnání a sedím nejméně osm hodin denně (+2 roky).

    • Sedím velkou část dne, ale snažím se každou hodinu vstát a vstát (beze změny)

    • Jsem aktivní. Nemám sedavé zaměstnání (-2 roky)

5. KOUŘÍTE?

    • Ne, nikdy (-2 roky)

    • Ne, ale kouřil/a jsem (beze změny)

    • Ano (+2 roky)

Mohlo by se vám líbit

Nejlepší kondicionéry podle dTestu: Víme, které opraví poškozené vlasy a které jsou bez toxických látek

Aby byly naše vlasy krásné a vypadaly zdravě, je potřeba věnovat jim patřičnou péči. Ta začíná výběrem šamponu, ale i kondicionéru, který by měl být součástí rutiny. Ne každý produkt je samozřejmě kvalitní a vyhovuje potřebám každého typu vlasů. Časopis D test se podíval právě na kondicionéry, které podrobil nestrannému testování. Jak tento test dopadl?
svetzeny.cz

6. JAK SE VÁM SPÍ?

    • Většinu nocí spím sedm nebo osm hodin a probouzím se svěží (-2 roky).

    • spím méně než šest hodin (+2 roky)

    • Můj spánek je všelijaký. O víkendech si lehnu, ale v týdnu spím méně (+2 roky).

7. JSTE NEUSTÁLE VE STRESU?

    • Ano, ale zvládám ho meditací, tanečními hodinami a rozhovory s přáteli (beze změny).

    • Ne, i když v práci se mi čas od času stane, že jsem v krátkodobém stresu (-1 rok).

    • Ano a je to pro mě zdrcující a hodně to ovlivňuje mou náladu (+2 roky)

8. KOLIK PIJETE ALKOHOLU?

    • Méně než 14 jednotek (jedna jednotka = jedna malá sklenička vína) týdně, s několika dny bez alkoholu (-1 rok).

    • Piji každý den a mám více než 14 jednotek týdně (+2 roky)

Mohlo by se vám líbit

Jak po 40 zlepšit zdraví svých střev: Tohle dělejte každý den a vaše střeva vám poděkují. Navíc zpomalíte stárnutí

S přibývajícím věkem je udržování zdravých střev stále důležitější. Střeva, často označovaná jako „druhý mozek“, hrají klíčovou roli v celkové pohodě organismu a ovlivňují vše, od trávení přes imunitu až po duševní zdraví. Po čtyřicátém roce života prochází naše tělo různými změnami, které mohou ovlivnit kondici střev, a proto je nezbytné osvojit si každodenní návyky, které podporují dobře fungující trávicí systém. Zaměřením se na zdraví střev můžete nejen zlepšit trávení a úroveň energie vašeho těla, ale také zpomalit proces stárnutí.
svetzeny.cz

Váš biologický věk vypovídá o vlivu vámi zvoleného životního stylu a geneticky podmíněných stavů na váš organismus. „Pokud se čísla vašeho biologického a chronologického věku shodují, pak z hlediska zdravotních rizik stárnete dobře. Chtěli bychom, aby váš biologický věk byl nižší než váš skutečný věk, protože to ukazuje, že dodržujete zdravý životní styl. Pokud je však váš biologický věk vyšší než váš chronologický věk, je na čase něco změnit,“ uvedl Gordon Lauc, profesor biochemie a molekulární biologie na univerzitě v Záhřebu.

Názor odborníka, endokrinologa Jiřího Jenšovského:

„Každá třetí žena a každý pátý muž ve věku nad 50 let v Česku onemocní osteoporózou. Nejde přitom o „pouhé“ řídnutí kostí – úbytek kostí často doprovází i úbytek svalové hmoty. Jde o zdravý životní styl, doplňování vápníku a vitaminu D. Je třeba se hýbat, u žen dbát na pravidelnou menstruaci. Důležité jsou i bílkoviny a maso, které udržují svalovou hmotu.“

Náš biologický věk zastavit nelze. Proces stárnutí ale můžeme zpomalit zdravou stravou a pohybem. Nápomocné nám v tomto směru mohou být i bylinky. 

Jak skutečně staré je vaše tělo: Vypočítejte si váš biologický věk pomocí snadného návodu. Možná jste mladší, než si myslíte
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: