Tento ústav se tedy zabývá výzkumem léčby rakoviny?
Zabývá se nejen výzkumem léčby, ale i diagnostiky a také prevence rakoviny. NÚVR (Národní ústav pro výzkum rakoviny, pozn .red.) má pod sebou 11 institucí z Prahy, Brna a Olomouce a 70 vědeckých skupin a má obrovský záběr. Nemůžu vyjmenovat všechny skupiny, protože bych nechtěl někoho zmínit a někoho ne, ale máme mnoho výsledků, publikací a patentů.
Co považujete za nejvýznamnější objev v rámci NÚVR?
Ústav funguje sice už bezmála dva roky, ale za tak krátkou dobu není možné dostat do reálné praxe k pacientům prakticky nic, už jen z důvodů legislativních. Na druhou stranu velký přínos NÚVR vidím v tom, že jsme nezačínali úplně od píky, ale využíváme dosavadní poznatky všech výzkumných skupin. Takže za další dva roky už budeme mnohem dále a budeme mít některé konkrétní výstupy, které by do budoucna mohly být přínosem pro onkologické pacienty. Dá se vlastně říci, že co objevili naši předchůdci, tím se léčí dnes. Co objevíme my, tím se budou léčit příští generace!
A na čem pracujete konkrétně vy?
Naše skupina spolupracuje s kolegy ze Spojených států, ze Stanfordské univerzity, a s neuroonkology tady v Praze. Tato spolupráce vedla k vytvoření a otestování látek, které specificky zobrazí nádor. Efektivní je to například u mozkových nádorů. Tyto látky lze přirovnat k jasným „navigačním značkám“, které neurochirurgům umožňují přesnější odstranění nádoru, než bylo dosud možné. Už nyní jsme ve stadiu, kdy začínáme diskutovat s výrobci zařízení pro neurochirurgické výkony.