Přejít k hlavnímu obsahu

Je lepší sprcha nebo vana: Dermatologové mají jasno, zjistěte, zda se shodují s vašimi preferencemi

Dilema, zda se koupat nebo sprchovat, řeší často lidé v souvislosti s bydlením a úsporou místa. Napadlo by vás ale řešit tuhle otázku ze zdravotního hlediska? Odpověď není tak úplně jednoznačná, ale k jedné variantě se dermatologové přeci jen přiklánějí více.

Naložit se do vany plné voňavé pěny, zapálit svíčku a pustit si uklidňující hudbu nebo jen tak tiše odpočívat a číst si. To je pro mnohé z nás ztělesněním ideálního relaxu a chvílí odpočinku, kterou zakončují den. Pro naši mysl je to možná úžasně blahodárné, ale poděkuje nám i naše pokožka? Nebyla by radši, kdybychom ji jen krátce osprchovali? 

O tom, zda se budete koupat nebo sprchovat, by měly rozhodovat v ideálním případě vaše osobní hygienické priority. Každá varianta má svoje výhody i nevýhody.

Výhody koupání ve vaně

Pokud máte zájem o podporu relaxace, zmírnění únavy a léčbu chronické bolesti, může být koupel pro vás tou správnou volbou. Stačí si do vody přidat olej nebo sůl s určitou účinnou složkou, a pak může koupel působit terapeuticky. Například je schopna uvolnit namožené svaly, uvolnit rýmou ucpané dutiny nebo vás mohou vonné silice celkově zklidnit a naladit na spánek.

Mohlo by se vám líbit

Pupínky a suchá kůže: Ženy v přechodu trápí i další potíže, dermatolog vysvětluje důvody

Menopauza je obdobím, kdy už pokožka více či méně vykazuje známky stárnutí. Mnohé ženy přitom mohou zaskočit i různé změny, které pleť vykazuje. Najednou se zkrátka může začít chovat jinak, než tomu bylo dříve. Nejčastějšími problémy, které se objevují, jsou suchost pokožky a trochu paradoxně i výskyt pupínků a dalších projevů akné.
svetzeny.cz

Samostatnou kapitolou je pak například péče o nemocnou kůži, vysvětluje dermatoložka MUDr. Lucie Jarešová z pražské kliniky DermaMedEst. "Do vody ve vaně můžete přidat například oves, který může být pro pokožku trpící ekzémem krásně zklidňující. Nebo lze do koupele přimísit i nějaké léčebné přípravky, jež mohou být přínosem při léčbě dermatologických onemocnění," vysvětluje lékařka. 

S koupáním ve vaně to nepřehánějte

Milujete-li koupel, dopřejte si ji, ale pamatujte, že nic se nemá přehánět."Ve vodě byste neměli strávit déle než 20 minut, aby nedocházelo k vysušování pokožky a oslabování organismu. Vhodné je přidat do vody koupelový olej, pěnu nebo sůl, která bude o pokožku zároveň pečovat," vysvětluje MUDr. Lucie Jarešová z pražské kliniky DermaMeDest. Věnujte pozornost teplotě vody. Neměla by mít víc než 37 °C, může být i chladnější, záleží na tom, co preferujete. Každopádně se před ponořením do vany osprchujte, abyste z pokožky smyli nečistoty a bakterie, které by pak byly po celou dobu koupele ve vaně vaším společníkem. Po koupeli nezapomeňte pokožku těla ošetřit tělovým olejem, mlékem či jinými pečujícími přípravky, které jí dodají hydrataci. 

 

 

Čtěte také: Tipy na nejlepší odlehčený letní jídelníček

Společné obědy s kolegy z práce sice bývají fajn, jenže často přijdou na nemalé peníze. Pokud navíc držíte dietu, jejich kalorická hodnota nemusí vždy odpovídat vašim představám. Řešením mohou být obědy do krabičky. Nejen, že budete mít kontrolu nad tím, co jíte, ale také výrazně ušetříte. Nemusíte se ani odbývat jen krájenou zeleninou s kouskem pečiva, dokonce nemusíte trávit čas kuchtěním jídel, která musíte ohřívat. Přinášíme vám tipy na skvělé kombinace jídel do krabičky a rady, jakou krabičku vybrat.

Proč si dát radši sprchu?

Pokud jde o kůži, je sprcha rozhodně hodnější. Už jen z toho důvodu, že při sprchování přichází kůže s vodou do mnohem kratšího kontaktu, protože po ní voda stéká. Abyste své kůži prospívali, nepoužívejte při sprchování příliš horkou vodu a sprchu omezte na 5-10 minut. I tak mějte na paměti, že voda pokožku vysušuje, takže pro očistu použijte vhodnou koupelovou kosmetiku s přídavkem hydratačních látek. "Vyhněte se čisticím prostředkům a mýdlům s parfemací nebo deodoranty. Tyto výrobky mohou totiž pokožku podráždit. Po každé sprše nebo koupeli opět kůži ošetřete hydratačním přípravkem," upozorňuje MUDr. Lucie Jarešová.

Sprcha má i další benefity. Pokud zakončíte svoji očistu studenou vodou, otužováním podpoříte postupně svoji imunitu. Střídáním teplé a studené vody krásně prokrvíte kůži. Navíc ve sprše ušetříte také čas. Zvládnete si v ní vyčistit zuby, umýt vlasy, udělat peeling nebo oholit si nohy.

Jak zrelaxovat ve sprše, už víme. Trápí vás ale, že ráno nejste odpočatí a nejradši byste šli zase spát? Možná vás trápí porucha spánku. Odbornice radí, co pomůže

 

Tipy na produkty do vany a sprchy
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit