Pozice svíčky, neboli Sarvangásana patří mezi důležité jógové ásany. Jejím pravidelným cvičením velmi prospějete celému vašemu organismu. V pozici svíčky dokonale harmonizujete nervovou soustavu, pozitivně ovlivňíte endokrinný systém a zlepšíte proudění krve, lymfy a energie v celém těle. Nezoufejte, pokud nebudete hned dosahovat geometricky přesné vertikály, stačí když dostanete nohy nad hlavu a třeba je necháte i trochu pokrčené. Hlavně se nevzdávejte, nespěchejte a zkoušejte pozici i nadále. Časem ji jistě zvládnete.
Jak cvičit svíčku?
Nejprve se důkladně rozhýbejte a proveďte pár uvolňujících a protahovacích cviků pro zahřátí svalů. Položte se na záda, uvolněte se a srovnejte celé tělo do roviny. Držte dolní končetiny u sebe, ruce položte podél těla, dlaně opřete do země nebo do podložky. Bradu přitáhněte k hrudníku, tím by se měla vaše celá zadní strana těla dokonale protáhnout a prodloužit. Pokrčte nohy, nadechněte se a pokrčené dolní končetiny zvedněte a přeneste je nad hlavu. Dlaněmi se opřete do beder, lokty zapřete o zem a bradu držte stále pevně přitlačenou k hrudníku. S dalším nádechem pomalu zvedněte dolní končetiny ještě výš a vyrovnejte celé tělo. Neustále myslete na to, že tělo musíte vytahovat nahoru ke stropu. Chvíli v pozici vydržte. Po chvíli se vraťte zpátky, ale návrat provádějte pomalu, v klidu a s naprostou kontrolou nad tělem. Podle zkušené jogínky Barbory Hu je třeba dát si pozor, abyste při svíčce necítili žádný tlak v krční páteři. "Pozice svíčky je vždy de facto pozice stoje na ramenou, nikoli na krční páteři. Neadekvátní tlak na krční páteř, může stát za celou řadou zdravotních komplikací - počínaje nervovými spasmy, přes blokace až k výhřezu krčních plotének."
Ze začátku se v pozici snažte vydržet alespoň půl minuty. Tento čas postupně prodlužujte, klidně až na 5 minut. Pokud ale během cviku budete mít pocit, že se vaše svíčka klátí ze strany na stranu a není stabilní, raději se zase vraťte zpět na podložku a odpočiňte si.