Přejít k hlavnímu obsahu

Chůzí ke štíhlé postavě: Jak se liší doporučené tempo, forma, rychlost a frekvence procházek ve 30 nebo 50 letech?

Odborníci se ve velkém shodují na tom, že je chůze prospěšná pro naše zdraví i štíhlou linii. O tom, jak moc vás dostanou pravidelné procházky do formy, ale rozhoduje nejen vaše současná kondice, ale také věk. Jak se liší doporučené tempo, forma, rychlost a frekvence pochůzek pro mladé třicátnice a zralé ženy po padesátce?

Přestože je chůze nejpřirozenější lidský pohyb, některé vědecké studie Světové zdravotnické organizace WHO odhalily, že ne všichni se jí věnují dostatečně. Na vině může být sedavé zaměstnání, vytíženost, častější jízdy autem a dopravními prostředky a další civilizační faktory. Přitom právě pravidelné procházky dokáží podle odborníků ochránit vaše zdraví před mnoha nemocemi. Na co si dávat pozor a jak se liší chůze podle věku?

Denně alespoň deset tisíc kroků?

Většina z nás už jistě slyšela, že ideální počet kroků, které je třeba denně ujít, abychom byli zdraví a v kondici, je deset tisíc. Jak vysvětluje web prokondici.cz, tato teorie pochází z Japonska, kde místní doktor a vynálezce Yoshiro Hatano v roce 1964 vytvořil pod vlivem nadšení z olympijských her moderní krokoměr, který pojmenoval „Manpo-Kei“, v překladu „deset tisíc kroků“. Hatano poté tvrdil a přesvědčoval lidi, že právě přesně deset tisíc kroků denně je udrží zdravé a ve formě. Toto tvrzení vyvolalo velký zájem o jeho krokoměry a počítání kroků. Podle prokondici.cz se ale současní lékaři právě k přesnému číslu deset tisíc kroků staví poměrně nedůvěřivě a usuzují, že mohlo jít pouze o promyšlený marketingový tah vynálezce Hatana, který jeho vynálezu zajistil miliony prodaných kusů.

Začněte pozvolna a nepřeceňujte své síly

Odborníci se dosud neshodli na přesném počtu kroků, které byste měla ujít, abyste byla ve formě. Mnohem více záleží na vaší kondici a intenzitě pohybu. Důležitý je podle lékařů především postupný začátek, abyste předešla přepnutí, a s tím i možným zdravotním rizikům. Jestliže tedy s pravidelnými a dlouhými procházkami teprve začínáte a víte, že nejste žádný sportovec, začněte klidně s kratšími úseky na pár kilometrů. Choďte svižným a pravidelným tempem, které vám umožní správně přenášet váhu. Dalo by se říct, že je lepší se soustředit právě na styl chůze, kterou je třeba přizpůsobit vaší momentální formě.

Mohlo by se vám líbit

Každodenní procházky vám změní život. Kolik kroků denně ujít, abyste měli dobrou náladu, zdraví a ještě zhubli?

Zvláště v takzvané „době lockdownové“ jsou pravidelné procházky jednou z mála věcí, kterým se můžeme dál věnovat. A to je skvělé, protože, jak uvádějí odborníci, jsou právě procházky velmi prospěšné pro naše zdraví. Ovšem není chůze jako chůze. Když ji provádíte správně a v dostatečné míře, zlepší váš spánek, náladu i fyzickou kondici. Kolik kroků je třeba denně ujít, aby se obchůzky začaly blahodárně projevovat na našem zdraví, a proč tolik záleží i na jejich tempu?
svetzeny.cz

Zohledněte svou celkovou kondici

Ať už plánujete delšími procházkami zhubnout nebo se pouze dostat do formy, měla byste tomu vždy přizpůsobit svou současnou fyzičku. Přestože není dosud jasně určené, s jakým množstvím kroků dojdete k pevnému zdraví ani neexistuje jednotné doporučení pro styl a tempo chůze, odborníci přišli alespoň s pár zásadami, kterých je dobré se držet. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by měl totiž každý člověk pro stálé zdraví praktikovat týdně nejméně 150 minut nenáročného cvičení, může jít například právě o rychlou chůzi nebo o turistiku. Podle WHO je ale zároveň vhodné k chůzi přidat ještě alespoň 75 minut náročnějšího cvičení (velmi svižné chůze, běhání, nebo třeba rychlé jízdy na kole či jakýkoliv jiný zátěžový sport).

Chůze podle věku

Zatímco některé zásady pro zdravou chůzi, jako je pravidelné tempo a správné držení těla (nehrbit se, zastrčit břicho, podsadit pánev), by měli dodržovat všichni bez rozdílu věku, lidé ve zralejším věku musí být při chůzi ještě o něco opatrnější. Od pokročilejšího věku je totiž třeba dávat pozor také na klouby a záda. Problémy mohou nastat například vlivem přetěžování krční a bederní páteře při nesprávném ohýbání se v pase. Podle webu ireceptar.cz je dobrou pomůckou, jak udržet hrudní páteř vzpřímenou, například představa, že nesete nůši s ovocem a vytahujete se od pasu nahoru tak, aby se vám ovoce nevysypalo. Podle ireceptar.cz je lepší dělat středně dlouhé kroky, důležitá je také stále stejná délka a tempo. Zamezíte tak přetěžování nohou i zad. Stále více oblíbené u velkého množství dam jsou také hůlky pro nordic walking, které odlehčí některým kloubům a zapojí i další svalové skupiny.

Zdroje:  prokondici.cz; https://www.rehabilitace.info/, https://www.thelancet.com

Mohlo by se vám líbit

10 triků, jak zhubnout i bez diety a cvičení

Držíte celý život diety, ale nikam to nevede, kila ne a ne jít dolů? Máme pro vás dobrou zprávu, zhubnout lze i bez držení mnohdy drastických diet a nekonečného počítání kalorií. Odborníci se shodují, že jsou daleko lepší způsoby, jak shodit kila. V článku vám přinášíme 10 jednoduchých triků, díky kterým konečně zhubnete i bez diety.
svetzeny.cz
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit