Přestože je chůze nejpřirozenější lidský pohyb, některé vědecké studie Světové zdravotnické organizace WHO odhalily, že ne všichni se jí věnují dostatečně. Na vině může být sedavé zaměstnání, vytíženost, častější jízdy autem a dopravními prostředky a další civilizační faktory. Přitom právě pravidelné procházky dokáží podle odborníků ochránit vaše zdraví před mnoha nemocemi. Na co si dávat pozor a jak se liší chůze podle věku?
Denně alespoň deset tisíc kroků?
Většina z nás už jistě slyšela, že ideální počet kroků, které je třeba denně ujít, abychom byli zdraví a v kondici, je deset tisíc. Jak vysvětluje web prokondici.cz, tato teorie pochází z Japonska, kde místní doktor a vynálezce Yoshiro Hatano v roce 1964 vytvořil pod vlivem nadšení z olympijských her moderní krokoměr, který pojmenoval „Manpo-Kei“, v překladu „deset tisíc kroků“. Hatano poté tvrdil a přesvědčoval lidi, že právě přesně deset tisíc kroků denně je udrží zdravé a ve formě. Toto tvrzení vyvolalo velký zájem o jeho krokoměry a počítání kroků. Podle prokondici.cz se ale současní lékaři právě k přesnému číslu deset tisíc kroků staví poměrně nedůvěřivě a usuzují, že mohlo jít pouze o promyšlený marketingový tah vynálezce Hatana, který jeho vynálezu zajistil miliony prodaných kusů.
Začněte pozvolna a nepřeceňujte své síly
Odborníci se dosud neshodli na přesném počtu kroků, které byste měla ujít, abyste byla ve formě. Mnohem více záleží na vaší kondici a intenzitě pohybu. Důležitý je podle lékařů především postupný začátek, abyste předešla přepnutí, a s tím i možným zdravotním rizikům. Jestliže tedy s pravidelnými a dlouhými procházkami teprve začínáte a víte, že nejste žádný sportovec, začněte klidně s kratšími úseky na pár kilometrů. Choďte svižným a pravidelným tempem, které vám umožní správně přenášet váhu. Dalo by se říct, že je lepší se soustředit právě na styl chůze, kterou je třeba přizpůsobit vaší momentální formě.