Žluté nehty
Žloutnutí nehtů může způsobit i kouření, ale pokud jste nekuřák, může to také značit plísně, cukrovku a dokonce i poruchu štítné žlázy. Rovněž je třeba mít na paměti, že nehty můžete mít zabarvené i od jídla (například od kurkumy) i nadměrného používání laku na nehty. Pokud se však žloutnutí nehtů zhoršuje bez zjevného důvodu, může se jednat o známku plísní, cukrovky, lupénky i poruchy štítné žlázy. V nejhorším případě za tím dle lékařky Diny Gohil může být rakovina kůže. Proto je třeba nehtům věnovat pozornost a případně se nebát jít k doktorovi. Pokud se vám na nehtech objeví žlutočervené skvrny, může se jednat o psoriázu a je nutné navštívit dermatologa.
Modré nehty
Zmodrání nehtů neznačí nic dobrého. Často je to dle lékařky Diny Gohil známka toho, že se k nim nedostává dostatek kyslíku. Tento stav se odborně nazývá cyanóza. Ta se může projevit i jinde na těle (uši, sliznice, místa, kde je kůže tenká), ale na nehtech je to často nejlépe poznat „Má to několik příčin včetně vystavení chladu, abnormálně vysoké hladiny hemoglobinu, zdravotního problému jako je chronická obstrukční plicní choroba či astma, může se také jednat o neschopnost vašeho těla dostat do této oblasti dostatek kyslíku.“ Obzvláště pozor by si na tento varovný příznak dle lékařky měli dávat lidé pracující v továrnách (pracující se stříbrem, vyrábějící inkousty a barviva), ti jsou vystaveni zvýšenému riziku zmodrání nehtů. Také se modré nehty někdy objevují u HIV pozitivních pacientů, ať už jako průvodní jev infekce či jako vedlejší příznak užívaných léků.
Černé nehty
Zčernání nehtu často souvisí s jeho poraněním. Pokud si prst skřípnete či na něj upustíte těžký předmět, může dojít k tomu, že vám kompletně zčerná. Nemusíte se toho obávat, lékařka Dina Gohil vysvětluje, co se s vaším nehtem děje: „Krvácení pod nehtem způsobí, že se nehet jeví černý. Obvykle sám odroste, ale pokud ne, může to být známka vážnějšího problému.“ Dále poznamenává, že se v některých případech může jednat o známku srdeční choroby, anémie, onemocnění ledvin, či cukrovky. Rovněž to také může být neléčená plíseň. Obzvláště nehty na nohou bývají velmi náchylné k houbovým infekcím, protože těm se nejlépe daří ve vlhkém a teplém prostředí. Dle lékařky je nejzávažnější příčinou černých nehtů rakovina kůže, proto byste tento varovný signál neměli podceňovat. Pokud objevíte tmavě hnědé či černé místo pod nehtovým lůžkem, raději si útvar nechte preventivně zkontrolovat.
Zdroje
Cleveland Clinic Daily Mail