Časopis Journal of Epidemiology and Community Health nedávno zveřejnil studii, která odhalila, že středně intenzivní až intenzivní cvičení může pomoci zlepšit poznávací (kognitivní) schopnosti a paměť. Studie se zúčastnilo více než 4 400 účastníků ve Velké Británii, kteří žijí různým životním stylem a mají pravidelnou fyzickou zátěž v různých stupních intenzity. Cílem pak bylo zjistit, jaký vliv mají jednotlivé druhy a stupně intenzity pohybu na mozkové funkce jako je paměť či schopnost řešit různé problémy.
Pohyb má velký vliv na mozek
Výsledky ukázaly, že lidé, kteří vykonávali středně intenzivní až intenzivní pohybovou aktivitu po dobu i kratší než 10 minut, měli lepší mozkové funkce, než ti, kteří jen seděli, spali nebo se pohybovali s opravdu minimální zátěží. Výzkum také dospěl k závěru, že když lidé vynechali fyzické aktivity, prakticky hned to ovlivnilo jejich poznávací funkce. Vědci proto potvrdili, že pokud máte sedavé zaměstnání, měli byste pamatovat na přestávky a dopřát tělu pohyb, po dobu minimálně 10 minut.
I když jsou výsledky tohoto studie více než jasné, Americká kardiologická asociace i Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí doporučuje fyzických aktivit mnohem víc. Součástí vašeho života by mělo být alespoň 150 minut středně náročného cvičení týdně. Pokud zatím pohybu moc nemáte, je lepší začít s ním pomaleji.