Dnes a denně zaznívají v gynekologických ordinacích dotazy ohledně intimního zdraví. Zjistili jsme, na co se pacientky ptají svých lékařů nejčastěji. Zeptat se je přece tak snadné, tak se nestyďte.
„Může vadit partnerovi při milování nitroděložní tělísko?“
Teoreticky to možné je. Tělísko je opatřeno vlákny, která lze přirovnat k silnější, pevné niti. Po zavedení do pochvy se vlákna zkrátí tak, aby se později dalo tělísko vyjmout, ale zároveň aby nevadila při pohlavním styku. V děložním hrdle by si je žena měla nahmatat. Pokud partner vlákna při pohlavním styku cítí a vadí mu to, mohou se ještě více zkrátit.
„Proč při sexu někdy cítím bolest?“
Tento problém mívá řadu příčin. Často bolest souvisí s psychickým blokem. Objevuje se například po těžkém porodu, při strachu z nežádoucího otěhotnění či může souviset s partnerskými problémy. Dalším důvodem může být nedostatečné zvlhčení pochvy, zánětlivé onemocnění v pánevní oblasti či kvasinková infekce. Nepříjemné pocity mohou souviset též s „nadměrnou výbavou“ vašeho partnera, která vyvíjí větší tlak na vaječníky. Někdy může být příčinou bolestivého sexu prostě jen poloha, která vám „nesedne“. V každém případě bolest nepodceňujte a raději se svěřte svému gynekologovi.
„Bojím se, že při užívání hormonální antikoncepce přiberu na váze…“
Dříve obsahovaly pilulky vysoké množství hormonů, jež vedlo k zadržování vody v těle a k přibývání na váze. Ženy měly pocit, že tloustnou a nedařilo se jim zhubnout ani při usilovném cvičení a zdravé stravě. Dnes obsahuje tento druh antikoncepce samozřejmě také hormony, ale v menším množství, což by nemělo mít na váhu vliv. I tak se ale může stát, že vám určitý druh pilulek „nesedne“ a k zadržování vody dochází. Pak je namístě poradit se s lékařem a vyzkoušet jiné. Podíl na přibývání na váze může mít také psychika. Když se budete předem bát, že kvůli antikoncepci přiberete, vezme to vaše podvědomí jako fakt a stane se to. Takže žádné černé myšlenky, střídmě jezte a hýbejte se, a pokud vám nebudou pilulky vyhovovat, zkuste jiné.
KDY NAVŠTÍVIT LÉKAŘE?
- Pokud vás trápí bolesti v pánevní oblasti. Může jít totiž o příznak zánětlivého onemocnění (například vaječníku), které může vést k problémům s otěhotněním.
- Jestliže máte abnormální výtok. Fyziologický výtok je čirý nebo bělavý a nezapáchá. Pokud zezelená nebo zežloutne, vylučuje se například ve formě hrudek a zapáchá, je zapotřebí neprodleně navštívit lékaře. Může se totiž jednat o infekci pochvy způsobenou viry, bakteriemi, plísněmi nebo mechanickým poškozením rodidel.
- Nepravidelně krvácíte z pochvy. Špinění nebo silnější krvácení může být způsobeno hormonálními výkyvy či patologickými změnami v děloze.
30 % žen mívá příznaky předmenstruačního syndromu (PMS). Nejčastěji to bývají úzkosti, podrážděnost, otoky či napětí v prsou.
„Jak často je nutné měnit tampon?"
Pro výměnu tamponu je důležitá intenzita krvácení. Pokud už není tak silné, může to některé ženy svádět k tomu, že tampon používají delší dobu. Přitom maximálně by to mělo být osm hodin, což ostatně doporučují i výrobci. Tato informace bývá uvedena v příbalových letácích. Při používání byste se měla řídit pravidlem, že čím déle necháte tampon v těle, tím více nasákne tekutinou (nejen menstruační krví, ale i poševním sekretem). Teplo a vlhko je pak ideálním prostředím pro množení bakterií a vznik kvasinkových infekcí. Právě z toho důvodu je lepší brát si například na noc vložky.
„Co způsobuje nedostatečné zvlhčení pochvy?“
Uvolňování poševní tekutiny závisí na ženském pohlavním hormonu estrogenu. K narušení jeho produkce docházívá v období menopauzy, ale i během těhotenství, v některé fázi menstruačního cyklu nebo v období kojení. Další příčinou může být užívání některých léků, některé léčebné zákroky (např. hysterektomie či chemoterapie), dlouhodobý stres a vyčerpání organizmu. Problém lze poměrně snadno řešit, a to používáním lubrikačních prostředků, případně hormonální substituční terapie, která se uplatňuje v případě menopauzy.
„Každoročně mě trápí vaginální mykóza. Dá se jí předejít?“
Mezi typické příznaky tohoto onemocnění patří svědění, pálení a výtoky z pochvy. Problémům se dá předejít užíváním laktobacilů – probiotik. Vyvarujte se také nošení neprodyšného spodního prádla, používání „voňavých“ sprchových gelů a mýdel a nezůstávejte v mokrých plavkách.
JAK SI PŘIPRAVIT ČAJ Z TĚCHTO BYLINEK
Léčivky si nasbírejte a nasušte nebo je koupíte např. v lékárně. 1–2 lžičky sušených bylinek přelijte 0,25 l vroucí vody a nechte asi 5 minut louhovat. Výluh sceďte a vypijte.
Drmek
se používá při obtížích spojených s PMS i silnou menstruací. Je vhodný také pro ženy, jež se snaží otěhotnět. Podporuje totiž ovulaci.
Kontryhel
a jeho vonné silice pomáhají zmírňovat napětí, které provází menstruační bolesti.
Majoránka
má antibiotické a antimykotické vlastnosti, proto je toto zelené koření vhodné jako pomocník při vaginální infekci. Pomáhá také při silné menstruaci.
Maliník
příznivě působí proti ženskému stárnutí, vazivovatění vaječníků, bolestivé menstruaci a při vynechání menzesu.
25 % si někdy během svého života prošlo obdobím, kdy byl pro ně pohlavní styk nepříjemný, nebo dokonce bolestivý. Každá bolest bývá varovným signálem, že v těle není něco v pořádku. Proto je namístě vždy konzultace s odborníkem.