Konzumace párků může vést k rakovině tlustého střeva
Neříkáme, že už si vaše dítě nikdy nesmí na výletě dopřát rychlou svačinu v podobě párku v rohlíku, ale příliš častá konzumace párků je nezdravá. Studie provedená organizací American Cancer Society zjistila, že konzumace 50g párků či jiného zpracovaného masa zvyšuje riziko rakoviny tlustého střeva až o 18 %. Zpracované maso je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) druhou největší příčinou vzniku rakoviny hned vedle kouření a spadá do stejné kategorie karcinogenů jako azbest, alkohol, tabák a arsen.
Čím párky nahradit? Skvělou alternativou jsou ryby, ty by v dětském jídelníčku neměly chybět. Obsahují totiž omega 3 mastné kyseliny, které pozitivně ovlivňují vývoj mozku a podporují imunitu. Jsou také zdrojem vitamínů a minerálních látek.
Některé žvýkačky obsahují umělá sladidla
Žvýkačky se tváří nevinně, v řadě reklam dokonce můžeme slyšet, že bojují proti zubnímu kazu. Ovšem vždy záleží na složení konkrétní žvýkačky. Spousta z nich obsahuje umělá sladidla, například aspartam. O jeho škodlivosti se na odborné úrovni stále vedou debaty, v minulosti se vědci zabývali hlavně jeho spojitostí s rakovinou mozku. V některých se zase nachází sorbitol, stabilizátor, který může mít projímavé účinky. U dětí je riziko, že velkou část žvýkačky spolknou, což u těch menších může vést i k blokádě trávicího traktu. Žvýkačky není třeba dětem zcela zakazovat, protože pokud budou žvýkat ty bez cukru, má to pozitivní vliv na zdraví zubů, je to prevence proti zubním kazům. Jen je třeba pečlivě si přečíst složení.