Pravidelná ústní hygiena nestačí. Bakterie v ústech mohou napadnout i srdce. Osvojte si správné návyky
Nejde o banalitu. Zanícené dásně zatěžují celé tělo, protože jejich původci – bakterie v dutině ústní – jsou v extrémním případě schopny napadnout i srdce. Proto je mimořádně důležité věnovat péči ústní dutině, zánětu předejít, případně jej léčit. Přinášíme vám nejdůležitější preventivní opatření.
Správná zubní pasta
Nejvhodnější jsou pasty s rostlinnými extrakty, minerálními solemi a antibakteriálními přísadami, které bojují proti choroboplodným zárodkům. Díky tomu (a také díky správné technice čištění) vzniká méně plaku, který dráždí dásně a vyvolává záněty. Zubní pasta s obsahem dvojitého systému fluoridů – aminfluoridu a fluoridu cínatého – pomáhá podrážděné dásně regenerovat.
Měkký čistí jemněji
Měkké zubní kartáčky se chovají k dásním šetrně. To se doporučuje zejména při obnažených zubních krčcích. Kartáček nebo hlavici elektrického kartáčku je zapotřebí měnit zhruba jednou za 8 týdnů. Zejména odstávající štětiny totiž mohou dásně snadno poranit.
Od červené k bílé
Optimální je, pokud odstraníte plak z okraje zubu lehkými trhavými pohyby. Pak následují jemné krouživé od červené (dáseň) k bílé (zuby). To by se mělo opakovat u každého zubu jednotlivě zepředu a zezadu. Na dočištění použijte jednosvazkový zubní kartáček.
Čištění mezizubních prostorů
Kam se nedostane kartáček, tam je vhodný úkryt pro bakterie. Proto bychom měli minimálně jednou denně vyčistit všechny mezizubní prostory zubní nití. Nejdůkladnější a nejvýhodnější je nevoskované hedvábí. V případě většího rozestupu zubů použijte mezizubní kartáčky. S jejich konkrétním výběrem vám poradí dentální hygienistka.
Žvýkání jako masáž
Kdo důkladně žvýká, povzbuzuje produkci slin, což s bakteriemi zatočí. Křupavé potraviny nebo jídlo s obsahem zrníček, jako jsou jablka čí celozrnný chléb, navíc dásně masírují a posilují zubní závěsný aparát.
Hlavně přijít včas
„Pokud už zánět dásní máte, lze jej v počáteční fázi pečlivou ústní hygienou ve spolupráci s dentální hygienistkou zcela vyléčit,“ říká MDDr. Jan Kubeček z Dentální kliniky Jan Stuchlík (www.drstuchlik.cz) a připomíná, že nějakou formou zánětu, třeba lehčího, trpí až 90 % z nás.
Starat se chrup je velmi důležité – od chátrajících zubů a dásní totiž může být už jen malý krok k onemocnění srdce. Pokud se bakterie z dutiny ústní dostanou do krve, mohou se usazovat v cévách či na srdečních chlopních a způsobovat závažné problémy.