Přejít k hlavnímu obsahu

Precizní medicína přináší naději pacientům s rakovinou, kde ostatní možnosti selhaly

Rakovina patří mezi nejobávanější onemocnění současnosti. Není divu. Podle dat, která lze dohledat na stránkách České onkologické společnosti ČLS JEP, zemře na nějaký druh karcinomu každých 20 minut v Česku jeden člověk. Ročně se objeví až 80 tisíc nových případů s tím, že za posledních deset let se zvýšil výskyt zhoubných nádorů o 18 procent. Některým pacientům v pokročilém stadiu nemoci může pomoci nový trend v léčbě – precizní medicína.

„Kdy bude konečně vynalezen lék na rakovinu?“ To je jedna z nejčastějších otázek, kterou vědci a lékaři dostávají. Jenže žádné zázračné pilulky se zřejmě podle všeho nedočkáme. Rakovina totiž není jedno onemocnění. Jde o označení celé řady diagnóz, na které jeden lék existovat nemůže. Vědecký ředitel Národního ústavu pro výzkum rakoviny a přednosta Biologického ústavu na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně, profesor Ondřej Slabý, přirovnává nádory trochu poeticky ke sněhovým vločkám. Na první pohled jsou také stejné, ale při bližším zkoumání zjistíme, že je každá jiná.

„I když vyrostou nádory ve stejném orgánu, například v prsu nebo tlustém střevě, jsou biologicky odlišné. A tady se liší cesta onkologů, která je opačná než v minulosti. Zatímco dříve byla léčba vedena pouze podle určitého typu nádoru, nejmodernější přístupy v onkologické léčbě, dnes zanedbávají, kde nádor vyrostl, protože to pro nastavení léčby není tak důležité. Jediné, co nás zajímá, je jeho biologická podstata a chování nádoru konkrétního pacienta. Jedná se o personalizovaný přístup k léčbě pacientů, který označujeme jako precizní onkologie,“ vysvětluje přední český odborník prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D. a vysvětluje, že se precizní medicína snaží porozumět onemocnění na molekulární úrovni a každému pacientovi podle toho volit individuálně nastavenou léčbu.

Mohlo by se vám líbit

Potravina, která by měla být v jídelníčku žen nad 50 let: Uleví nejen od zažívacích problémů

Padesátka s sebou v životě ženy přináší menopauzu, která se týká nejen ukončení reprodukčních schopností. Bohužel některé ženy v tomto období pociťují nečekané zdravotní potíže, které s hormonálními změnami klimakteria souvisejí. Mimo jiné se objevují například zažívací problémy či oslabení imunity. Předejít nepříjemnostem můžete pomocí zdraví prospěšných bakterií. Najdete je v některých potravinách.
svetzeny.cz

Příběh s dobrým koncem

Do Centra precizní medicíny FN Brno se dostala dvaašedesátiletá onkologická pacientka, které nádor štítné žlázy, jenž nebylo možné chirurgicky odstranit, metastazoval do plic. Žena si prošla chemoterapií i ozařováním, což sice vedlo ke zmenšení karcinomu, ale nikoli k jeho vymizení. Lékaři již doporučovali pouze symptomatickou léčbu a prognóza nebyla příznivá. „Na základě molekulárního vyšetření nádoru a projednání molekulárně-onkologickou indikační komisí byla následně zahájena léčba pomocí protinádorové imunoterapie. Během léčby došlo k výraznému zmenšení nádoru, které umožnilo jeho kompletní chirurgické odstranění, vymizela také plicní metastáza. Léčba byla následně ukončena na žádost pacientky, která je dále sledována jako zcela vyléčená,“ popisuje pro Novinky.cz příběh jedné z pacientek předseda molekulárně onkologické indikační komise Centra precizní medicíny FN Brno MUDr. Michal Eid. Podobných případů s dobrým koncem mají na tomto pracovišti mnohem více.

Mohlo by se vám líbit

Zhoubné nádory kůže pozná umělá inteligence v chytrém telefonu. Lékaře však nenahradí

Melanomem onemocní až třetina lidí v produktivním věku do šedesáti let. Jde o agresivní formu rakoviny kůže, na kterou každoročně v Česku umírá zhruba 400 lidí. Pokud je ale nádor odhalen v prvním stadiu, znamená to pro pacienta téměř 100% šanci na vyléčení. Právě z toho důvodu je nezbytné chodit na preventivní prohlídky. Přesnou a rychlou diagnostiku umožňuje dnes také umělá inteligence.
svetzeny.cz

O léčbě rozhoduje komise

„Precizní onkologická léčba je sice velmi efektivní, ale není vhodná pro každého,“ vysvětluje MUDr. Eid. „Zda bude pacient do léčebného programu zařazen, závisí na mnoha faktorech. Například na pokročilosti nádorového onemocnění. Dalším kritériem je klinický stav pacienta nebo také různá výtěžnost precizní onkologie u různých typů nádorů. Například u karcinomů prsu, střeva či gynekologických nádorů je ta výtěžnost relativně velká. Naopak třeba u sarkomů nebo nádorů mozku je výtěžnost nízká. Vždy se tedy posuzuje více faktorů, zda je konkrétní pacient pro léčbu vhodný, či ne. A velkému množství pacientů jsme pak na základě vyšetření schopni doporučit nějaký individuální léčebný plán a zahájit léčbu. Není to tedy tak, že by byli pacienti odmítáni proto, že by pro ně nebylo místo, ale z toho důvodu, že by pro ně precizní onkologie neměla žádný přínos.“

"Není to tedy tak, že by byli pacienti odmítáni proto, že by pro ně nebylo místo, ale z toho důvodu, že by pro ně precizní onkologie neměla žádný přínos," uzavírá profesor Slabý. Více informací najdete na webových stránkách Fakultní nemocnice Brno

Precizní medicína představuje cestu, která onkologii posouvá vpřed. Ale stále je co zkoumat – a tomu se věnují odborníci v různých vědeckých skupinách sdružených v Národním ústavu pro výzkum rakoviny. Jde o úspěšný projekt, jehož cílem je nejen výzkum léčby, ale i diagnostiky a také prevence rakoviny.

Čtěte také: Jak spolu nádorové buňky komunikují a proč se rakovina vrací? Vědci mají vysvětlení

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit