Přejít k hlavnímu obsahu

Příběh ze života: "Nebojte změnit gynekologa, když nejste spokojeny. Čas hraje proti vám," říká Martina, pacientka s onkologickým onemocněním

Příběh Martiny začíná vlastně tím, že přestala chodit na gynekologické prohlídky kvůli špatné zkušenosti s gynekologem. Novou lékařku si Martina našla až po letech, kdy ji k tomu donutily nepravidelnosti v menstruačním cyklu. Původně je považovala za dopad covidu a k návštěvě gynekoložky jí vlastně dotlačil manžel. Procitnutí do nové reality ale bylo, podle slov Martiny, hodně rychlé.

Paní doktorka mi po prohlídce rovnou oznámila, že mám děložní čípek úplně rozežraný nádorem. Hned mě objednala na histologii a cytologii. Neodporovala jsem. Neměla jsem pochybnosti, nečekala jsem na zázrak. Sedla jsem do auta, brečela a místo do práce jsem jela domů. Pak už jsme brečeli dva. Já i manžel.

Léčba a závislost na opiátech

Po týdnu pláče a sérii vyšetření přišly výsledky. Neoperovatelný, sedmicentimetrový nádor děložního čípku. A s ním také návrh léčby v podobě radikální chemo-radioterapie. Než jsem stihla zahájit léčbu, dvakrát jsem si prošla bojem o život v podobě masivního krvácení. Jen díky zkušenostem lékařů, a několika krevním konzervám, které jsem okamžitě dostala, se podařilo vše zvládnout a mohla jsem začít s tvrdou léčbou. Nikomu bych nepřála zažít takové bolesti , které vedly po delším užívání k závislosti na opiátech. Bylo to deset pekelných dní, ale nevzdala jsem to. Zbavila jsem se vedlejších účinků léčby, začala jsem s jógou a zdravým jídelníčkem a užívala jsem si život bez bolestí. Po půlroce od léčby po PET-CT vyšetření mi onkoložka volala, že jsem v pořádku. Moje radost neznala mezí. Tu obrovskou úlevu si ani nedovedete představit. Pomalu jsem začala zase pracovat a normálně žít. Jenže jak se říká, „nechval dne před večerem“.

Martině se rakovina vrátila

Opuchla mi pravá noha. Myslela jsem, že jde o lymfedém, ale pravdou byl zasažený svazek uzlin bez možnosti operace. Primář radioonkologie ale utrousil poznámku, že jediný, kdo by tohle uměl operovat, je prof. Cibula z VFN a dal mi na něj mail. Psala jsem obratem a druhý den jsem měla odpověď pana profesora Cibuly, že to zváží, ale potřebuje čerstvé snímky. Mít do týdne čerstvé PET-CT byl trochu boj, ale můj muž dokázal nemožné. Volal svému známému do Vídně a vyšetření domluvil tam. O sedm dní později jsme se s panem profesorem Cibulou dohodli, že do toho půjdeme.

Operace nebyla jednoduchá. I tentokrát jí doprovázelo masivní krvácení. Pan profesor mi pak s nadsázkou vyprávěl, že prý během toho zákroku zestárl o deset let. Všechno ale dobře dopadlo. Vzhledem k rozsahu nádoru mi ale ještě lékaři doporučili pojistné ozáření lůžka nádoru. Do pár dní už jsem zase ležela na prkně bílého pípajícího kolotoče. Dnes mám za sebou 20 ozáření z 25ti. Zase nemám žádné významné vedlejší účinky. Je mi dobře, nic mě nebolí a už 3 měsíce nejsem na chemoterapii, už 3 měsíce se cítím zdravá. Nevím, na jak dlouho. A vlastně je mi to jedno. Dostala jsem na chvíli od rakoviny „opušťák“ a díky tomu jsem už devadesátkrát políbila manžela, píchla kocourovi inzulin, uvařila třikrát guláš s bramborovým knedlíkem a dvakrát knedlo vepřo zelo, dvacetkrát dala kávičku na zimní verandě s mamkou a bratrem a třikrát byla v kavárně na dýňovém latté s manželovou maminkou. A to se počítá. Chci ale vzkázat všem ženám jednu důležitou věc. Prosím, využívejte možnosti prevence! Nikdy nenechte věci zajít daleko a nebojte se změnit gynekologa, pokud nejste s tím vaším spokojeny. Čas pak hraje proti vám.

Pro pacientky s onkologickým onemocněním je tu organizace Veronica

Za svůj „opušťák“ je Martina vděčná nejen týmu lékařů, nikdy nezapomene zmínit také pacientskou organizaci Veronica: „Je zajímavé, jak velký rozdíl udělá, když má člověk možnost si promluvit s někým, kdo zažil nebo zažívá něco podobného. Podívá se na kultivovanou usměvavou dámu z pacientské organizace, působící u Apolináře, a v duchu si řekne tyjo ona to měla ještě složitější než já, a dala to. A je čistá. Ono to vlastně není jen o těch špatných příbězích. Je spousta fíglů, co se dá dělat, aby se ta léčba dala přežít.“

Komentář imunoložky Mgr. Lenky Quaiserové-Kašíkové, Ph.D. 

Info ikona
Imunoložka

"Léčba nádorových onemocnění každý rok postupuje dopředu mílovými kroky. U mnoha diagnóz se oproti stavu před 10-15 lety vyhlídky pacientů na vyléčení nebo zpomalení průběhu nemoci a zlepšení kvality života výrazně zlepšily. Přesto existují diagnózy, kde se zatím účinné léky vyvinout nepodařilo. Proto je nesmírně důležitá prevence. I přes pokroky v léčbě je klíčové vnímat své tělo, nepodcenit jakoukoliv změnu stavu, jako třeba dlouhodobá únava, výrazné hubnutí, změna stolice atp. Pokud na sobě člověk takové změny pozoruje, měl by zamířit k lékaři. Včasná diagnóza totiž zvyšuje šanci na úspěšnou léčbu. Lidé by měli aktivně využívat i preventivní screeningové programy, kde se dá zjistit, zda je či není člověk zdráv," vysvětluje imunoložka Mgr. Lenka Quaiserová-Kašíková, PhD. ze SOTIO Biotech.

Nyní se na rakovinu můžete otestovat doma

Pokud jde o onkologická onemocnění, prevence je velmi důležitá. Je třeba absolvovat prohlídky u praktického lékaře a dalších odborných, jako je například gynekologie, mamografie, kolonoskopie a další. V současné době je ale možné udělat si domácí test, který může napovědět, že je ve vašem těle něco v nepořádku a bude třeba navštívit lékaře. Lze jej zakoupit v lékárnách.

Neesenciální aminokyselina Tyrosin plní v lidském těle řadu funkcí. Jeho zvýšená koncentrace v moči může signalizovat nádorové onemocnění plic, prsu, žlučníku a slinivky nebo dělohy. Právě na tomto principu funguje testovací sada Carci Reagent, kterou lze použít v pohodlí domova. Pozitivní test ještě nutně není důvod k panice, je ale určitě dobrý nápad navštívit na tento popud lékaře. Test vyniká svou silnou senzitivou na zhoubné tumory (až 96,7 %) a také specifitou, díky které může sloužit jako pomocná detekční metoda vhodná pro popularizaci.

Použití je jednoduché – do ampulky se přidají zhruba 3 mililitry čerstvé moči a po 3-5 minutách se podle návodu vyhodnotí barva. Platný test může mít tři výstupy a sice pozitivní s vysokou koncentrací, při kterém je třeba neprodleně kontaktovat lékaře, pozitivní s nižší koncentrací, kdy se rovněž doporučuje konzultovat výsledek s lékařem a negativní. Domácí orientační testy se v současnosti využívají u celé řady dalších onemocnění, i u těch infekčních jako je například HIV, jedná se proto o způsob, který už prokázal svou hodnotu.

„Samotestování je jednak cesta, jak ve vyšší míře odhalovat nádorová onemocnění v časných stádiích a také způsob jak veřejnost edukovat a zvyšovat zájem o své zdraví,“ říká z MUDr. Jiří Franěk chirurgické ambulance Prahy 2.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit