Přejít k hlavnímu obsahu

Příběh ze života: Věra pomáhá ve FN Olomouc onkologickým pacientům zbavit se strachu a zvládnout náročné období

Věra je energická, pozitivní, aktivní žena, která pracovala jako manažerka věnovala se i projektům v sociální oblasti. Osud ji ale nakonec přivedl na jinou cestu. Překonala vážnou nemoc a nyní pomáhá jako ambasadorka onkologickým pacientům zvládnout náročné životní období.

Jednoho dne jsem si nahmatala bulku v prsu, a protože v rodině máme jak nádory prsu, vaječníků tak i prostaty, neodkládala jsem to ani minutu a rovnou k lékařce a na mamograf. Bohužel tam byl nádor. Mojí léčby se ujal sám přednosta onkologie. Následovala série 16 chemoterapií a úplné odstranění prsou i vaječníků a dělohy. Tak to bylo moje seznámení s onkologií. Osobní, intenzivní. Jakmile jsem absolvovala léčbu, začala jsem se vracet k práci, k tomu co mne naplňovalo.

A jednoho dne se mi ozvala paní docentka Študentová z onkologické kliniky FN Olomouc s tím, že mají každý rok dva a půl tisíce nových pacientů a čas na každého z nich je hrozně omezený. Hledali někoho, kdo by byl kombinací manažera, člověka se sociálním cítěním, ideálně s osobní zkušeností s rakovinou, kdo by se pacientům komplexně věnoval. Poradil, promluvil s nimi i jejich rodinami. A napadla jsem je já. Váhala jsem, protože mne moje původní práce bavila. Pak ale onemocněla moje sestra a já jsem to vzala jako znamení a na nabídku dělat onkologickou ambasadorku jsem kývla.

Mohlo by se vám líbit

Rakovina prsu ročně postihuje čím dál více žen: Jak postupovat, když si nahmatáte bulku?

Před několika dny, tedy 15. května, jsme si připomínali Český den boje proti rakovině. V článku se konkrétně budeme věnovat rakovině prsu, kterou ročně onemocní čím dál více žen. Proč tomu tak je, jaké jsou metody léčby a prevence? To prozradila lékařka a zakladatelka sítě Mamma Center, Miroslava Skovajsová.
svetzeny.cz

Dnes mám tu nejhezčí kancelář v nemocnici, plnou květin, aby se u mne pacienti cítili dobře. Začala jsem studovat, abych si doplnila vzdělání v sociální oblasti a mohla lépe pomoci. Potkávám se s ambulantními pacienty, s těmi úplně na začátku léčby, docházím ale i k těm na lůžku. Jdu vlastně s příběhem každého z nich, jsem takový průvodce a koordinátor péče. V západních zemích je to běžná praxe, u nás se to teprve rozbíhá. Pacient mi svůj příběh a já se na to podívám z holistického pohledu. Propojuji ho s odborníky z různých oblastí, které nemusí složitě hledat.

Info ikona
Věra Zukalová

A kde na to beru sílu? Obrovskou roli hraje můj manžel. Už 15 let mi tohle všechno „trpí“ a umí mne vytrhnout a doslova unést. Zavelí, že jedeme na 4 dny pryč a jedem, nedovolím si neposlouchat. Pak taky moje nejmladší dcera a samozřejmě mi hodně síly dává podpora, kterou mám od paní docentky Študentové. Když máte primářku, která vás podporuje a má vás ráda, jde to pak skoro samo. No a pak lidé, které mám kolem sebe díky své práci. To, že jdu s pacientkami a pacienty do divadla nebo jedeme na terapii s jehňátky, že jdu na besedu do místní školy, to všechno mě nevyčerpává, ale naopak.

Info ikona
Študentová

Odpovídá doc. MUDr. Hana Študentová, Ph.D. Onkologická klinika FN Olomouc

Co Vás vedlo k tomu, že jste oslovila paní Zukalovou s nabídkou práce onkologické ambasadorky? 

Inspirovala mě moje kamarádka, která žije v USA a její švagrová si prošla léčbou karcinomu prsu. Zajímalo mě to. Řešily jsme věci, které žena s karcinomem prsu prožívala v USA a já jsem si uvědomila, že je to úplně jiný svět. Ona prožívala úplně něco jiného než my tady. Měla vypracovaný celý program paralelně s léčbou. Úplně jiná perspektiva. Ohromilo mě to. Byl to takový ten moment, kdy si uvědomíte, že je to všechno vlastně úplně jinak. Tehdy jsem pochopila, že pacienty trápí úplně jiné věci  a že my lékaři se příliš soustředíme na medicínskou stránku věci, ale že tam jsou další aspekty, které pacienti řeší a že naslouchat jim v tomto, podat jim pomocnou ruku, by výrazně mohlo zlepšit celý proces. Současně jsem si byla vědoma, že tohle nemůže nabídnout lékař či zdravotnický personál.

A kdo tedy? No někdo s osobní zkušeností, ale není mnoho lidí, kteří by v tom rádi zůstávali a sdíleli. Přemýšlela jsem,  jak do fungování kliniky zapojit pacientskou organizaci nebo zkrátka někoho, kdo má za sebou osobní zkušenost a kdo by se stal součástí našeho týmu. Potkala jsem se s několika pacientkami, ale nevěděla jsem jak to uchopit. Až mi byla doporučena právě paní Zukalová jako naše pacientka a současně člověk, který je hodně zapojený do dění v Olomouci. Hned při prvním setkání jsem věděla, že pokud něco bude, tak jedině s ní. Celé to však trvalo skoro dva roky. Potřebovaly jsme k tomu rozhodnutí obě dozrát a současně přesvědčit svět kolem nás, že tohle je ta cesta, kterou se chceme dát. Jsem za Věru nesmírně vděčná, její přítomnost mě nesmírně obohatila.

 

Jaké máte ohlasy ze strany pacientů?

Vnímám u některých pacientek doslova hlad po něčem takovém. Ti lidé, často jsou to ženy, ale ne výlučně, potřebují sdílet svoje prožitky, jsou plni strachu, obav, očekávání. Je to pro ně všechno nové a neví, co jim budoucnost přinese. Věra pro ně znamená určitou jistotu. Zkušenost, že se to dá přežít, všechno zvládnout a žít dál normálně. Tohle uvědomění si jim věřím strašně moc pomáhá. Já říkám, že Věra dokáže měnit život kolem sebe k lepšímu. Je to dar a současně velký závazek. Držím jí/naší onkologii palce, aby se koncept osvědčil a každý dobrý den stál za to!

Mohlo by se vám líbit

Jaké jsou příznaky blížícího infarktu? Rozhodují minuty. Kdy zpozornět a vyhledat lékařskou pomoc?

Infarkt myokardu by se dal stručně popsat náhlým sevřením hrudníku a dramatickým kolapsem. Předejít mu můžete včasným rozpoznáním varovných signálů. Pokud zareagujete včas, můžete sobě nebo někomu v okolí zachránit život. Přečtěte si, kdy zpozornět a raději vyhledat lékařskou pomoc.
svetzeny.cz

Odpovídá Mgr. Anna Fialová, protinádorová imunoložka společnosti Sotio Biotech

Jakou má souvislost imunita a nádorové onemocnění? 

Imunita nás chrání proti všemu, co vnímá jako cizí a pro tělo potenciálně nebezpečné. Když se nádorové buňky se od běžných buněk liší, imunitní systém je rozpozná a zničí, bohužel se ale tyto buňky umí dobře maskovat. Výzkumy ukazují, že je dobré zaměřit se na zdravá střeva a zdravý mikrobiom, tím si můžeme hodně pomoci.

Říká se, že má někdo "od přírody" silnou imunitu a někdo slabou. Je to tedy dané čistě geneticky nebo můžeme nějak sílu své imunity ovlivnit? Pokud má někdo, jako třeba paní Věra, vyšší výskyt onemocnění v rodině, má šanci to u sebe nějak ovlivnit?

Každý má nějaké vrozené dispozice – v některých rodinách se vyskytují choroby srdce a cév, jinde jsou to právě nádorová onemocnění. Genetika hraje důležitou úlohu, jestli ale nemoc propukne a kdy, je dané i tím, jak se k sobě chováme. Každý ví, že by měl zdravě a pestře jíst, hýbat se, chodit do přírody, dostatečně spát a dbát na psychohygienu. Realita je ale často jiná.

Lze imunitu "přečíst" a zjistit její stav a případně cíleně posilovat nedostatky? Jak se to případně dělá?

V dnešní době existuje celá řada testů (genetické, krevní, testy mikrobiomu, metabolismu), které nám pomohou ukázat, kde máme nějaký problém nebo nedostatek. Imunitní systém v těle funguje v závislosti na všech ostatních faktorech – pokud nebudeme v noci spát, budeme kouřit, pít každý večer alkohol a jíst ve fast foodech, určitě nám nepomůže, že si dáme echinaceu na posílení imunity. Pro preventivní vyladění imunitního systému je dobré navštívit lékaře funkční medicíny, který se v podobných testech vyzná a dokáže interpretovat jejich výsledky.
 

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: