Kdybyste si mohli vybrat potraviny, které vám pomohou co nejlépe spát, udělali byste to? A kdybyste věděli, které potraviny mohou bránit vašemu klidnému spánku, vyhnuli byste se jim? Souvislost mezi jídlem, které konzumujeme večer a kvalitou spánku, potvrzuje mnoho vědeckých studií. Zajímavé výsledky nabízí studie vědců z Univerzity v Uppsale. Z jejích výsledků vyplývá, že kvůli konzumaci některých potravin se kvalita hlubokého spánku účastníků studie zhoršila ve srovnání s těmi, kteří se stravovali zdravěji. Výsledky byly zveřejněny v časopise Obesity.
Sýr může způsobit problémy se spánkem
Milujete sýry v jakékoliv formě? Některé jsou sice lahodné, ale ne vždy úplně vhodné. Mohou mít negativní vliv na trávení, obzvláště v případě, když se kombinují i s jinými druhy jídla, která také nejsou to pravé před spánkem. Podle Mayo Clinic například zralé sýry obsahují vysoké množství aminokyseliny tyraminu, která může zvyšovat srdeční frekvenci.
Smažená a tučná jídla raději vynechejte
Smažená jídla miluje hodně lidí. Ale pozor, kdy si na nich pochutnáváte. Před spaním by to totiž být nemělo. Taková jídla obsahují obvykle vysoký obsah tuku a ten se tráví déle. Nejen, že vám budou ležet déle v žaludku, ale mohou přispět i refluxu a tedy i pálení žáhy.
Na druhou stranu se nemusíte vyhýbat tučným rybám. Podle této studie totiž spánku naopak prospívají. Jsou skvělým zdrojem vitaminu D a omega-3 mastných kyselin, které mohou zlepšit kvalitu vašeho spánku.
Pozor na kofeinové nápoje
Kofein je známý tím, že má povzbuzující účinky, stejně tak zelený či černý čaj a energetické nápoje. Kofein ale najdete i v dalších potravinách, například v čokoládě. Dodat si kofeinem energii je fajn, ale počítejte s tím, že se pak může měnit také kvalita spánku.
Přemíra cukru negativně ovlivňuje spánek
Pokud si rádi pochutnáte na sušenkách a čokoládě nebo jiných sladkostech, musíte počítat s tím, že se vám bude hůře usínat. Přemíra cukru totiž vede ke zvýšení krevního cukru (glykemie), což vede k tomu, že slinivka začne produkovat hormony k jeho odbourání a jeho ukládání do buněk. Tím jim, a potažmu celému tělu, ale dodáváte energii, což vás ke spánku zrovna neukolébá.