Co je steatóza jater?
Steatóza je nejčastější metabolická porucha jater. Jedná se o onemocnění charakterizované nadměrným hromaděním tuku v buňkách jater. Mnoho lidí si myslí, že toto onemocnění je způsobeno alkoholem, ale nemusí tomu tak vždy být. Ve skutečnosti rozlišujeme dva druhy této nemoci.
První je, jak již bylo zmíněno, alkoholová steatóza. Ta je způsobena nadměrným užíváním alkoholu. To může způsobit hromadění tuku v játrech, což může vyvolat zánět a v extrémních případech i cirhózu jater. Stále častěji se ale objevují případy tzv. nealkoholové steatózy, která je způsobena především tím, že má jedinec mnohem vyšší příjem energie než její výdej. Jednoduše řečeno, tato nemoc bývá často spojena s obezitou, diabetem či vysokým krevním tlakem. Riziko se ale zvyšuje i u jedinců, kteří trpí metabolickým syndromem či poruchou metabolismu tuků. Jisté je, že ať už je poškození jater způsobeno alkoholem, nebo čímkoliv jiným, příznaky i zdravotní komplikace jsou ve všech případech téměř stejné.
Příčiny steatózy jater
Nealkoholová steatóza jater může, kromě obezity a dalších zmíněných problémů, vznikat kvůli nevyvážené stravě s nedostatkem bílkovin i podvýživě. Překvapivě i opačný extrém obezity, tedy hladovění, nepřispívá ke zdraví jater v tomto kontextu. Dalším faktorem může být užívání některých léků, jako jsou antibiotika, kortikoidy, salicyláty a léky proti epilepsii. Ztučnění jater může nastat i po chirurgickém zákroku střev nebo při onemocnění žloutenkou typu C. Všechny tyto faktory narušují absorpci živin, což může vést k poruše funkce jater.