Přejít k hlavnímu obsahu

Vědci potvrzují, že mozek nemusí stárnout: Stačí pro to udělat těchto pár kroků

Stárnutí se nevyhne nikomu z nás. A ať proti němu bojujeme sebevíc, stejně ho na sobě jednoho dne zaznamenáme. A to nejen po fyzické, ale i po kondiční a psychické stránce. Alespoň v tom jsme do dnešního dne všichni žili. Vědci ovšem přišli s tvrzením, že mozek stárnout tak úplně nemusí. A stačí k tomu pár jednoduchých kroků.

Věk je sice jen číslo, ale zub času se podepisuje na každém z nás. Z fyzického hlediska na sobě pozorujeme přibývající vrásky, povislou kůži, úbytek vlasů a další věci. Ale to není všechno. S vyšším věkem přibývají i problémy s pamětí a celkovém fungováním mozku. Každý člověk stárne přibližně od 30 let, avšak nemusí to být pravidlem. Výrazně záleží na tom, jaké má geny, jakým životním stylem žije a na prostředí, ve kterém se pohybuje. Orgány sice přirozeně stárnou, ale důsledku jejich stárnutí se dá poměrně jednoduše předejít. V článku vám představíme několik kroků, které byste měli dělat, pokud chcete svůj mozek i ve starším věku udržet stále v kondici.

Mohlo by se vám líbit

Ženy poznají nedostatek vitaminu D podle tohoto neobvyklého znamení. Týká se i vás?

Dostatek vitaminu D je důležitý z mnoha různých hledisek. Podílí se na mnoha životně důležitých funkcích v těle, bez kterých bychom jednoduše nemohli fungovat. I přes to nedostatkem tohoto vitaminu trpí téměř 60% lidské populace. Příznaky jeho nedostatku jsou různé, ovšem jeden je velmi neobvyklý a trpí jím hlavně ženy. A který to je?
svetzeny.cz

Co je příčinou nižší funkce mozku?

Podle webu Webmd.com je normální, že se od určitého věku lidský mozek prokrvuje méně než kdy dřív a zpomaluje se tak propojování nervových buněk. To je zapříčiněno tím, že se přibližně od 30 - 40 let mozek přirozeně zmenšuje. Po šedesátce se pak zmenšuje výrazně rychleji než doposud. Je proto normální, že se ve vyšším věku zhoršuje paměť, pozornost a člověku vypadávají slova. Zároveň je mnohem těžší naučit se nové znalosti či cizí jazyky. Je ale rozdíl mezi tím, jestli si člověk nepamatuje, kam položil brýle a tím, když neví, jaký je den.

Jak předejít stárnutí mozku

Dříve se věřilo, že po dosažení 18 let klesá v mozku počet nervových buněk. Novější výzkumy ale naznačují, že v některých částech mozku, jako je například hippocampus, dochází k neustálé tvorbě nových neuronů. Tyto nové nervové buňky ale mohou degenerovat, pokud nejsou aktivně využívány. To podtrhuje význam stimulujícího prostředí a učení se novým věcem pro udržení optimální funkce mozku. Jinými slovy, pravidelné poskytování dostatečné stimulace mozku, zejména pak prostřednictvím učení nových informací, doopravdy může zabránit zapomínání. Nejnebezpečnější je pak pro starší lidi odchod do důchodu, kdy je mozek vystaven větší pasivitě a setrvání v nečinnosti. Mozek jednoduše přestane být trénovaný, tudíž odumírají i nově vytvořené buňky. Doporučujeme proto sáhnout po sudoku, křížovkách a stolních hrách. Čtení je také skvělou formou, jak trénovat mozek a rozšířit si slovní zásobu. Pokud se vám chce, učením cizího jazyka se vytrénujete úplně nejlépe. A jestliže hledáte nějakou aktivnější formu procvičování mozku, zkuste pletení nebo tanec. Při tanci je totiž člověk nucen si přesně zapamatovat kroky, což je pro mozek výzva.

Mohlo by se vám líbit

Jak si po padesátce prodloužit život: Správná životospráva nestačí

Existuje mnoho rad na téma, jak a co dělat po čtyřicítce nebo šedesátce, aby nám bylo lépe nebo veseleji, abychom se cítili zdravější nebo měli více energie. Jakými návyky si můžete prodloužit život, když je vám padesát? Správná životospráva nestačí.
svetzeny.cz

Vše v těle je propojené

Tělo je celek, jehož jednotlivé části společně přispívají k celkové funkci. Někteří lidé rádi připodobňují tělo k orchestru, kdy je funkce všech jeho částí nutná k tomu, aby orchestr hrál a fungoval přesně tak, jak má. A přesně tak to funguje i v těle. Výkon mozku je spojen s několika různými systémy, orgány a částmi těla. Především pak s kardiovaskulárním systémem. Aby mohl mozek pracovat tak, jak má, musí být správně prokrvený a dostatečně zásobený kyslíkem a glukózou. Co z toho plyne? Že prevence kardiovaskulárních onemocnění je zároveň prevencí proti onemocnění mozku a paměti, jako je například Alzheimerova choroba a další typy demence. Důležitou roli hraje také to, jaký má člověk životní styl. Úplně nejhorší je pro nervový systém konzumace alkoholu, který má pro mozek opravdu neblahé účinky. Naopak, pokud chcete funkci svého mozku zlepšit, měli byste zvýšit dávky vitaminů C a E. To můžete udělat jednoduše pomocí zařazení potravin bohatých na tyto vitaminy, nebo pomocí doplňků stravy.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit