Citlivé krčky
Přestože se vzdáte všeho kyselého, sladkého, horkého a studeného, abyste předešli prudké bolesti, na proces ustupování dásní od zubů to žádný vliv nemá. Možná si kladete otázku, proč se tahle nepříjemnost děje právě vám. Jedním z důvodů mohou být dásně málo připojené ke kosti, případně nedostatek kosti v zubním lůžku. K dalším příčinám patří pokročilá parodontitida nebo příliš razantní čištění zubů tvrdým kartáčkem. Každopádně, ať už je důvod jakýkoliv, je důležité věnovat mu pozornost.
DOPORUČENÍ
Proces ustupování dásně lze zpomalit, až zastavit. Zkuste ji masírovat od kořene směrem k zubu, čímž dáseň zpevníte a zub se přestane dále obnažovat. Ze všeho nejdřív ale navštivte dentální hygienistku, která vás naučí správnou techniku čištění zubů, doporučí dobrý kartáček a pastu. Vhodná je i pravidelná fluoridace, která se provádí přímo v ordinaci. Pokud se jedná o pokročilejší stadium onemocnění, může se na povrch krčků aplikovat i desenzitivní lak. Ten pomáhá opravit povrch zubů a zabránit, aby k nervovým zakončením pronikaly vnější vlivy. Jestliže se však na krčku již objeví klínovité defekty, je nutné zamířit rovnou ke stomatologovi. Největší chybou, jakou můžete udělat, je postižená místa raději vůbec nečistit, protože neodstraněný plak vede k zánětu dásně, který se postupem času zhoršuje.
Opomíjené mezizubní prostory
I když si zuby čistíte klasickým kartáčkem, do mezizubních prostor se s ním nedostanete. Je tedy nutné, abyste každý večer tuto část úst vyčistili extra. Že se vám nechce? Pak ale vězte, že tím zvyšujete riziko mezizubního kazu, který bývá v časném stadiu rozpoznatelný jen na rentgenu. A pokud důkladně neodstraníte plak i z prostor mezi zuby, hrozí vám zánět dásní, který může vést až k parodontitidě.