Přejít k hlavnímu obsahu

Vyzrajte na nespavost: Následující rady vám ke kvalitnímu spánku pomohou

Každý z nás by se chtěl ráno probudit plný energie. Jenže to není snadné, a i když někdy prospíme celou noc, zrovna svěží se necítíme. Čím to je? Možná děláme chybu v tom, jak, kde a kdy spíme. Následující kroky vám ke kvalitnímu spánku rozhodně pomohou.

  1. Správné ležení je důležité

Základem je matrace. Ano, ta je obvykle vyšší finanční investicí, ale vaše zdraví ji ocení. Dobře si vyberte tvrdost, typ i materiál, ze kterého je vyrobená. Také posuďte, zda chcete mít s partnerem společnou, nebo máte jiné preference, a tím pádem pro vás budou lepší oddělené. 

Povlečení zvolte takové, které vám bude příjemné na dotyk. Například satén v létě chladí, mikroplyš v zimě zahřeje. Kromě toho můžete mít také lůžkoviny s protiroztočovou úpravou.

Se spánkem ovšem souvisí také další faktory. Jedním z nich je teplota v místnosti, která by se měla pohybovat okolo 18 stupňů Celsia. Před spaním vyvětrejte, ať se vám v noci dobře dýchá. 

Mohlo by se vám líbit

Které koření vám zastaví neutuchající chutě? Zhubnete a ještě si pochutnáte díky skvělým receptům

Anýz, vanilka & skořice nejen že patří do adventního období, ale také vám pomohou zastavit šílené chutě a shodit přebytečná kila. Určitě to znáte. Najednou je tady nezvladatelná touha po něčem sladkém – záchvat bažení po jídle, který nám často zkříží naše skvělá dietní předsevzetí. Ale speciální léčivé vůně v jídle tyto choutky zastaví, nebo jim dokonce mohou předcházet. A nejen to: Kdo své jídlo koření skořicí, muškátovým oříškem, anýzem či kardamomem, rozžhaví i spalování tuků v těle a kila začnou mizet skoro sama od sebe.
svetzeny.cz
  1. Pozor na světlo

Cyklus střídání dne a noci je pro naše zdraví velmi podstatný, a proto bychom měli dbát na střídání světla a tmy. Ráno je nejlepší začít denním světlem, tedy rozcvičkou u okna, snídaní na zahradě a podobně. Pokud vstáváte brzy, kdy je ještě tma, proberte se v dobře osvětlené místnosti, kde je klasická žárovka, nikoliv led světlo.

I během dne se snažte být na denním světle co nejvíce. Večer, to je hodinu až dvě před spánkem, se vyvarujte používání displeje nebo obrazovky. To znamená večerní koukání na televizi nebo do počítače raději vyměňte za čtení knihy nebo popovídání si s partnerem. 

V noci si dopřejte úplnou tmu. Zatemněte okna a vypněte cokoliv, co byť jen slabě svítí. Váš mozek tak může produkovat melatonin, hormon, který působí jako antioxidant a reguluje také váš životní rytmus.

  1. Pravidelnost pomáhá

Kvalitnímu odpočinku pomůžete, když budete vstávat i uléhat ke spánku ve stejnou dobu. Díky tomu si tělo zvykne na pravidelný režim. Pozor ale na to, jaké hodiny zvolíte. Určitě není správné usínat ve dvě ráno a vstávat v jedenáct dopoledne. Hříchem je také víkendové přispávání si a spaní přes den. 

Mohlo by se vám líbit

Civilizační onemocnění: Proč jimi naši předkové netrpěli?

Civilizační choroby jsou nazývány též nemocemi z blahobytu. Máme dost jídla, málo fyzicky náročné zaměstnání, ale o to více stresu. V dnešní době se navíc přesouvá práce i domů, hodně zaměstnancům odpadá i to málo pohybu na cestě do práce. Chceme ušetřit čas, jíme takzvané hotovky. To vše může být pro nás do budoucna velké riziko, které bychom rozhodně neměli podceňovat.
svetzeny.cz
  1. Pozor na jídelníček

Už po poledni byste měli myslet na svůj odpočinek tím, že omezíte kofein a alkohol. Zvláště večer jsou zcela nevhodné, protože vedou k nespavosti, nebo přerušovanému spánku. Stejně tak není vhodná velká porce těžkého jídla méně než dvě hodiny před tím, než jdete spát. Tělo jí zbytečně zatížíte a uberete na kvalitě spánku.

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit