Přejít k hlavnímu obsahu

Záněty močových cest: Prevence a podpůrná léčba je důležitá

Infekce dolních močových cest (močové trubice, případně močového měchýře) patří mezi nejčastější infekční choroby. Jsou způsobeny bakteriemi a nejčastěji postihují ženy, a to bohužel opakovaně. Proto je důležité věnovat pozornost prevenci a také podpůrné léčbě sestávající z probiotik, fytofarmak či imunostimulačních přípravků.

„Ve více než 95 % případů se infekce šíří zdola nahoru, od konečníku a zevních genitálií směrem k močové trubici, močovému měchýři a ledvinám. U mužů se bakterie mohou dostat i do prostaty nebo nadvarlete. Mezi nejčastější původce zánětů močových cest patří bakterie Escherichia coli, Enterococcus, Pseudomonas a Klebsiella. U sexuálně aktivních jedinců se mohou vyskytovat i méně běžné bakterie jako Mycoplasma, Ureaplasma a Chlamydie,“ vysvětluje uroložka MUDr. Katarína Friedová.

Info ikona
MUDr

Záněty močových cest se bohužel často vracejí. Opakované infekce močových cest představují pro pacienty značné obtíže a snižují kvalitu jejich života. Až 80 % žen prodělá během života alespoň jeden takový zánět a 20 % z nich trpí opakovanými infekcemi.

S návštěvou urologa byste proto neměli váhat. „Lékař vám na základě vyšetření, které zahrnuje rozbor moči, předepíše podle nálezu antibiotika a doporučí podpůrnou bylinnou léčbu. Při sklonech k opakovaným infekcím je pak velmi důležitá prevence,“ upozorňuje doktorka Friedová.

Základní preventivní opatření:

· Pijte dostatek tekutin: 1,5 - 2 litry denně, nejlépe čisté vody nebo bylinných čajů.

· Omezte slazené nápoje, kolové nápoje a dráždivá jídla: Sladké limonády a džusy obsahují cukr, který podporuje množení bakterií. Vyhněte se také kořeněným a pikantním jídlům, které dráždí močové cesty.

· Dbejte na pravidelné a úplné vymočení a stolici: Neoddalujte močení a nečekejte, až budete mít akutní nutkání. Moč by se v měchýři neměla zbytečně dlouho zadržovat. Pravidelná stolice je důležitá i pro prevenci zácpy, která může vést k množení bakterií v oblasti konečníku.

· Udržujte si zdravou váhu: Nadváha a obezita zvyšují riziko zánětů močových cest.

· Dodržujte hygienu po toaletě a po sexu: Vždy se utírejte zepředu dozadu, abyste zabránili přenosu bakterií z konečníku do močové trubice. Po sexu se osprchujte a dbejte na čistotu intimních partií.

· Vyhýbejte se prochlazení, převlékejte se do suchého oblečení: Prochladnutí může oslabit váš imunitní systém a zvýšit tak náchylnost k infekcím. Pokud se zpotíte, převlékněte se do suchého oblečení, abyste se vyhnuli podchlazení.

· Pokud trpíte inkontinencemi, řešte je s lékařem: Nechtěný únik moči může vést k množení bakterií v oblasti intimních partií a zvyšovat tak riziko zánětů močových cest.

· Ženy by měly používat bavlněné spodní prádlo: Syntetické materiály můžou zadržovat vlhkost a vytvářet tak vhodné prostředí pro množení bakterií.

Info ikona
záněť močových cest

Podpůrná léčba je důležitá i jako prevence

Kromě těchto základních opatření existují další možnosti, jak předcházet zánětům močových cest či podpořit léčbu. „Podpůrná léčba nám pomáhá snížit množství antibiotik, odpadá riziko vzniku multirezistentních bakterií a možných nežádoucích účinků antibiotik,“ doplňuje uroložka MUDr. Friedová a ve výčtu uvádí příklady nejčastěji používaných forem:

Probiotika: Laktobacily, které jsou přirozenou součástí poševní a střevní mikroflóry, vám pomohou udržet zdravé prostředí v močových cestách. Můžete je užívat ve formě vaginálních čípků nebo tablet.

Přípravky s bylinnými extrakty: Brusinky, lichořeřišnice, zlatobýl a heřmánek mají protizánětlivé a dezinfekční účinky. Vyzkoušet můžete urologický čaj nebo doplňky stravy s obsahem těchto bylin. V lékárně je také k dostání přípravek Canephron, který obsahuje výtažky ze zeměžlučové nati, libečkového kořene a rozmarýnu. Dle studie má rozmarýnový olej účinky na biofilm vytvořený bakteriemi, působí na uvolnění vazeb mezi bakteriemi a při zvýšeném příjmu tekutin dochází ke snadnějšímu odstranění bakterií z močového měchýře.

D-manóza: Tato látka zabraňuje bakteriím E. coli v tom, aby se přichytily na sliznici močového měchýře.

Imunomodulační léčba již patří do rukou lékaře. Imunostimulační přípravky obsahují lyzáty z bakterií. Připravují se komerčně (např. Urivac, Uro-vaxom, Bronchovaxom, Luivac) nebo z vlastních bakterií pacienta tzn. autovakcíny. Vždy dle kultivačního nálezu u daného konkrétního pacienta.

Kyselina hyaluronová: Pomáhá regenerovat sliznici močového měchýře a snižuje tak riziko recidivy zánětu. Může se aplikovat přímo do močového měchýře nebo do pochvy.

Pamatujte, že prevence je vždycky levnější a jednodušší než léčba. Pokud máte opakované záněty močových cest, řešte své zdravotní problémy s odborníky.

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: