Existují malé drobnosti, která nám mohou způsobit zdárné komplikace při hubutí. Napadlo by vás, že jedním z těch "zlozvyků" může být žvýkání žvýkačky? Ano, čtete správně. My vám hned prozradíme proč.
"Je to fakt, který překvapivě mnoho lidí netuší. Asi stejně jako se klienti diví, že by neměli konzumovat rýži, pokud hubnou," začíná rozhovor výživový poradce Michal Šetina. "Se žvýkačkou je to vlastně velmi jednoduché. Jakmile sníte jídlo a začnete žvýkat, automatický tím zrychlujete trávení vašeho jídla. To v důsledku znamená, že jídlo, které jste snědli rychleji strávíte a tím pádem se dostaví rychleji i pocit hladu."
Žvýkání urychluje pocit hladu
"Sliny totiž urychlují trávení, jelikož se v nich nacházející trávicí enzymy. Pokud tedy člověk chce, aby mu rychleji "slehlo", je žvýkačka ideální volbou. Pokud chce člověk hubnout a má například problémy s neustálým pocitem hladu, žvýkačku bych rozhodně nedoporučil. Hlad se totiž po žvýkání zvyšuje," vysvětluje výživový poradce.
Kdy žvýkat?
"Jak jsem říkal, pokud chcete, aby vám slehlo, například před tréninkem nebo nějakou náročnější fyzickou aktivitou. Poté pokud chceme naučit naše tělo jíst pravidelně a častěji, je ideální si třeba hodinu až dvě po jídle dát žvýkačku a tím navodíme pocit hladu. Moji klienti často zápasí se snídáním, a proto doporučuji ráno žvýkačku a až poté snídani," uzavírá výživový poradce Michal Šetina.
Ideální dieta
„Řekl bych, že nejlepší je jíst pětkrát až šestkrát denně. Klidně menší porce, ale častěji, abychom nastartovali náš metabolismus. Pokud nemáme hlad, je ideálním společníkem právě žvýkačka, která nám pomůže „dotrávit“ a navodí nám pocit hladu. Žvýkat bych rozhodně nedoporučil večer,“ uzavírá výživový poradce Michal Šetina.
MICHAL ŠETINA
Od svých devatenácti let se profesionálně věnuje fitness – od sportovní diagnostiky těla, přes tvorbu jídelníčku až po sestavení tréninků.