Nemůžete se druhý den po cvičení ani hnout? Pozor, ne vždy je to dobře!
Bolest po tréninku je vlastně příjemná – i když nemůžete skoro chodit, víte jistě, že byl pohyb účinný. Nemusí to ale platit vždy, v některých případech může být bolest prvotním varováním před problémem mnohem větším a trvalejším.
„Naše tělo je k pohybu stvořeno a v běžné populaci je spíše těžké najít někoho, kdo se sportu věnuje přes míru,“ tvrdí Markéta Brožová, hlavní trenérka Contours fitness pro ženy. „Hlavně v začátcích sportování se často objevuje namožení svalů i únava. Tělo není na zátěž zvyklé a namožené svaly umějí pěkně potrápit,“ říká trenérka. „Je to důkaz toho, že se s nimi pracovalo a ony přirozeně reagují. Takže pokud po tréninku o žádném svalu ani nevíte, je to špatně. Měli byste tělo trochu cítit, a pokud se dostaví mírná bolest, není to neobvyklé.
Ostrá bolest? Varovné kontrolky!
Čím častěji cvičíme, tím víc bolest ustupuje, a cítíme se naopak velmi příjemně,“ dodává. Podle Markéty Brožové ale musíte zpozornět, pokud vás trápí ostrá, bodavá bolest. „Jestliže cítíme obtíže také v kloubech, v páteři, není něco v pořádku a je dobré se poradit s odborníkem,“ doporučuje trenérka Contours fitness. Potíže určitě nepodceňujte, i když jsou drobné. Jejich zanedbání může vést k chronickým stavům, které vám znepříjemní nejen další sportování, ale mohou vás omezovat také v běžném životě.
Čeho je moc...
Při pohybu si můžeme ublížit nejen kvůli přehnané zátěži. Počet sportovních zranění celkově narůstá. Příčinou je jednak všeobecný tlak na výkonnost, jemuž ale podléhat nemusíte, a pak rovněž další dva faktory, které už naštěstí máte plně ve svých rukou – pravidelnost cvičení a správná výbava. Prevence je prostě základ. Rozcvička a protažení před každým výkonem vás rozehřejí a zvýší přítok krve ke svalům, které jsou potom pružnější a připravenější. Ani po sportu se nezapomeňte důkladně protáhnout, svaly se tím uvolní.
Pozor na to
Během fyzické aktivity také zbytečně neriskujte, nepřetěžujte se a zátěž zvyšujte postupně. „Vždycky záleží na tom, jaký druh pohybu zvolíte. Pokud budete kombinovat například posilovnu, běh a plavání, můžete se těmto koníčkům věnovat klidně denně. Těm, kdo se sportem začínají, bych samozřejmě doporučila postupně přidávat zátěž. Není na škodu poradit se s odborníkem, který vám vybere vhodný typ pohybu a pomůže sestavit tréninkový plán,“ radí lektorka Contours fitness. Můžete také zkusit využít osobního trenéra, který správně odhadne vaše možnosti.