Přejít k hlavnímu obsahu

Chřipka a nachlazení: kdy, co a jak?

Nachladit se můžete v podstatě po celý rok, což platí i pro chřipku. V průběhu zimních měsíců je ale riziko přeci jen vyšší. Kdy se tedy těchto onemocnění obávat nejvíce? A jak se jim účinně bránit?

„Chřipka přichází na Štěpána". Opravdu?

Ano, opravdu. Epidemie nejčastěji začínají na přelomu roku. Toto lidové rčení má tedy v podstatě pravdu. Druhá vlna chřipek nicméně ještě obvykle přichází v únoru a březnu. V těchto obdobích byste se tedy měli mít obzvláště na pozoru. Předně však musíme zdůraznit, že chřipka nerovná se nachlazení! Ani při nachlazení se pochopitelně nemusíte cítit nejlépe, kdo by také stál o zvýšenou únavu, bolest hlavy a krku, zvýšenou teplotu nebo kašel a rýmu.

Pokud vás ovšem sklátí chřipka, budete okamžitě vědět, že nachlazení je pouze „chudým příbuzným". V průběhu tohoto onemocnění se totiž k výše zmíněným potížím přidává i bolest svalů a kloubů, malátnost, nechutenství a především horečka. Tělesná teplota tedy přesahuje 38 °C a mnohdy je daleko vyšší. Zatímco nachlazení také obvykle nastupuje pomaleji a po týdnu úplně odezní, u chřipky dochází k rychlému nástupu (cca během 18 až 24 hodin) a doznívat může týdny.

Doporučujeme: nejdůležitější prevencí proti chřipce a nachlazení je silná obranyschopnost. Na ní můžete pracovat mnoha způsoby (viz níže), ale existují i přípravky na podporu imunitu. Ty si lze pořídit např. v lékárnách PharmaPoint, kde se o vás navíc postarají i v případě propuknutí nemoci a dostat můžete také spoustu odborných rad.

Proč tato virová onemocnění úřadují právě v zimě?

Odpověď je jednoduchá – venku panuje chladné počasí a uvnitř se hodně topí. To má za následek, že v interiérech bývá suchý vzduch, jenž horním cestám dýchacím rovněž neprospívá. Virové infekce se tak mohou šířit snadněji. V průběhu epidemií tedy funguje přenos z člověka na člověka. Čekárny u lékaře, školy či pracoviště tak mohou být místy, kde si lidé viry snadno a rychle předají.

Jak se nachlazení a chřipce bránit?

Skutečně nejdůležitější prevencí je posílení imunity. Kromě výše uvedených přípravků může pomoci zdravá strava bohatá na vitamíny, dostatečný pitný režim a pravidelný pohyb. Roli ovšem hraje i aktuální rozpoložení člověka, takže takový nedostatek spánku obranyschopnosti organismu rozhodně neprospívá. Existuje také očkování proti chřipce, jež bývá doporučováno starším a oslabeným lidem.

Co ale dělat, když už nemoc i přes všechny náležité kroky propukne? K dispozici máte různé volně prodejné léky na zvlhčení vysušeného nosu, snížení horečky, zmírnění bolesti v krku i rýmy a kašle. U lékaře vám v těžších případech mohou být předepsána tzv. antivirotika. Podstatná je rovněž lehká strava, pravidelný příjem tekutin, vlhčí vzduch v místnosti a především klid na lůžku. Hlavně nic nepodcenit!

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit