Americký psycholog Karl Pillemer z Cornellovy univerzity a autor knihy 30 lekcí pro život realizoval rozsáhlý průzkum. Po dobu několika let shromažďoval životní moudrost více než tisíce Američanů v důchodovém věku, která je dovedla ke štěstí, lásce i prožití naplněného života. Výpovědi a rady se sice v některých případech různily, přesto však měly průsečík v několika zásadních věcech.
Až po letech...
Všichni respondenti se shodli na podobných atributech štěstí, potvrdili také, že je vidí až s odstupem času. Nejvíce skloňovaným tématem bylo věnování zbytečné energie a času věcem, které nejdou ovlivnit ani změnit a s tím související trápení a strach, namísto přijetí jejich surové podstaty a smíření. Většina lidí se pak vyjádřila, že právě pocit, že musí mít všechno pod kontrolou je paradoxně svazoval a celkově do jejich životů přinesl jen disharmonii.
Dalším významným milníkem, který pochopili až v pozdějším věku, bylo objevení síly maličkostí - byť jen z toho, že je venku hezky, právě rozkvetly kytky anebo že se vzduch krásně vyčistil po dešti. Vnímání maličkostí je navíc podstatnou složkou pozitivního myšlení, které prokazatelně zvyšuje kvalitu života.
Společným bodem bylo také umění dělat kompromisy, a to nejen v partnerském vztahu. Prospěšnost toho, jak přijmout fakt, že nemáte vždycky pravdu, popsala mimo jiné i terapeutka Margaret Paulová. Ta kompromisy jednoznačně rozdělila na dva tábory podle energie, kterou s sebou přinášejí. Pakliže jde o kompromisy milující, tedy jejich podstatou je vaše nebo partnerovo blaho, vyplatí se ustoupit, pakliže je sebepoškozující, tedy zasahující mimo vaši komfortní zónu a přinášející úzkost, je nasnadě hledat jiné řešení. „Pamatujte, vždy můžete udělat určité ústupky či věci pro druhé, aniž byste zradili sami sebe. Pokud ovšem vycházejí z lásky, ne ze strachu,“ píše svém blogu Paulová konkrétně.
V neposlední řadě pak respondenti výzkumu považují za důležité otevřenou komunikaci, sdělování vzájemných potřeb, neustálou práci na vztazích, ať už partnerských nebo rodinných, a důležitost budování společných zážitků.