4. Puntičkářství
Jste jedni z těch, kteří neustále hledají dokonalost? Pokud máte neustále obavy o to, zda jste všechno zvládli na jedničku a trpíte pocity nejistoty či podřadnosti, tak je to hodně špatná zpráva pro vaše duševní zdraví. Sarah Egan, profesorka působící na univerzitě v Perthu, tvrdí, že čím vyšší je míra vašeho perfekcionismu, tím je větší pravděpodobnost, že budete trpět psychickými poruchami. Zkuste být sami k sobě trochu více vlídní a přestaňte se neustále porovnávat s ostatními.
5. Litování se
Je normální, že každý v životě něčeho litujeme, ať už je to promeškaná životní šance, špatně zvolený studijní obor, nebo to, že jsme někoho odmítli. Avšak každodenní „sebemrskačství“ a obviňování se z věcí, které už zpětně nemůžeme změnit, nikam nevede. A navíc je to živná půda pro možné rozvinutí depresí, úzkostí, poruch soustředění a problémů se spánkem.
6. Hrbení se
Držení těla souvisí s vaším duševním zdravím. Studie zjistila, že lidé, kteří mají správné držení těla, jsou psychicky více v pohodě a mají lepší náladu než ti, kteří se hrbí. Narovnání se totiž umožní vašemu tělu fungovat tak, jak má, to snižuje únavu, a vy se tak budete cítit mnohem lépe.
7. Nikdy si neřeknete o pomoc
Vše se vždy snažíte zvládnout sami, nikdy si neřeknete o pomoc, protože máte pocit, že byste „otravovali“. Výsledkem je, že jste unavení, frustrovaní a bez energie do života. Přestaňte kolem sebe stavět zeď a nechte si od svých kamarádů a rodiny pomoci. Zvláště pokud již trpíte úzkostmi či depresemi, je důležité, abyste se s tím někomu svěřili. Uleví se vám a daný člověk vám poskytne odlišnou perspektivu při řešení vašich problémů.
Zdroje: https://www.mentalhealth.org.uk/publications/sleep-report, https://www.prweek.com/article/1459149/gen-z-quitting-social-media-droves-makes-unhappy-study-finds, https://www.researchgate.net/profile/Sarah-Egan, https://www.gr8ness.com/bad-habits-hurting-your-mental-health/