2. Považujete dětské problémy za nedůležité
Ve vašem dospělém světě je spousta problémů, kterým přikládáte důležitost. Dětské problémy se v porovnáním s těmi dospělými mohou zdát méně signifikantní. Pokud na ně nahlížíte jako na nepodstatné maličkosti, děláte velkou chybu. Zakažte si věty jako: „Vždyť to nic není. To vůbec není podstatné. To přece není velký problém, netrap se tím.“ Dítě, které slyší tyto věty, má pak pocit, že se o něj nezajímáte. Raději se snažte být empatičtí rodiče, nejprve se zeptejte, čeho se dítě obává a rozeberte s ním situaci. Pak se zajímejte o to, co můžete jako rodiče udělat, aby se dítě cítilo lépe. Tímto budujete důvěru mezi vámi a dítětem, váš potomek bude vědět, že se vám v budoucnu může s čímkoliv svěřit, a vy mu vždy nabídnete pomocnou ruku.
3. Máte přehnaná očekávání
Každý rodič si jistě přeje, aby jeho dítě bylo nejlepší a dařilo se mu ve všem, na co sáhne. Je však třeba být realistou, uvědomit si jeho silné i slabé stránky. Netlačit dítě do něčeho, na co očividně nemá talent, jen protože vy si to přejete. Před takovým chováním varuje doktorka Lucia Giovannini: „Často rodiče vnímají svoje děti jako druhou šanci pro splnění vlastních ambicí. To děti mate, neumí si vybrat mezi tím, co by samy chtěly a mezi přáním rodičů.“ Nikdo nejsme dokonalý, a tak ani vaše dítě pravděpodobně nebude vynikat úplně ve všem. Pokud laťku nastavíte příliš vysoko, zaděláváte dítěti na problémy se sebevědomím do budoucna. Navíc může nabýt dojmu, že pro vás nikdy nebude dost dobré.
4. Nejdete příkladem
Na tuto častou chybu upozorňuje doktorka Richelle Whittaker: „Rodiče často říkají dětem, co by měly dělat, namísto toho, aby šli přikladem. Bohužel, děti mají tendenci zrcadlit chování svých rodičů, spíše než poslouchat, co jim rodiče říkají. Pokud chcete zlepšit chování dítěte, nejdřív mu sami musíte jít příkladem“, uvedla. Pokud tedy například chcete, aby se vaše děti stravovaly zdravěji, sami musíte jíst zdravě, být jim vzorem.