Na běhání máme speciální obuv i oblečení, ale často zapomínáme na oči, které jsou při běhání snad nejdůležitější. Vždyť většina z nás by si bez zraku ani nezavázala boty.
Nosit brýle se vyplatí
Při běhu i dalších sportech bývá oko vystaveno mnoha rizikům. „Jedná se o rizika spojená s pobytem v přírodě – čili úrazy v podobě vniknutí cizího tělíska do oka, ať už je to hmyz, částečky prachu, větvičky ze stromů. Větší riziko pak znamenají pylové alergie, které se projevují často v podobě řezání v očí, zarudnutí, otoku a silného slzení,“ vysvětluje lékařka Eva Jerhotová z oční kliniky DuoVize.
Řešením mohou být běžecké brýle. Ty by měly být pohodlné, dobře sedět na obličeji a zakrývat celé oči a jejich okolí, i ze strany, tak aby chránily bulvy také před větrem a vysycháním. „Klasické dioptrické brýle nejsou vhodné, neposkytují dostatečný výhled do stran a nechrání oči tak dobře, jako brýle sportovní. V případě oční vady je lepší volit kombinaci kontaktních čoček a sportovních brýlí,“ doporučuje Jerhotová.
Bez čoček je to nejlepší
Právě oční vady spojené s nošením brýlí a čoček by běžec rozhodně neměl podceňovat. „Pokud člověk neběhá s patřičnou korekcí, tedy s dioptrickými brýlemi nebo s čočkami, může docházet k rozvoji tzv. astenopických potížích, čili bolesti hlavy, únavě očí a rozmlžování. Běhání pak nenavodí dobrou náladu ale naopak třeba migrénu,“ doplňuje lékařka. Vhodnější jsou tak kontaktní čočky, než brýle. Ale i ty mohou mít svá úskalí. „Čočka může z oka při běhu vypadnout, můžete ji vyjmout při otírání potu, některým očím nemusí dělat dobře také mikroklima, když například běháte v posilovně na pásu,“ popisuje Jerhotová.
Pokud běháte s čočkami, nezapomínejte ani na brýle, které ochrání oči před slunečním zářením. Podle lékařky je oko při běhu ohroženo především škodlivým UVB zářením. „Jako prevence jsou vhodné speciální sportovní brýle – jednak chrání oči i ze strany a samozřejmě bývají vybaveny spolehlivým ochranným UV faktorem.“
UV záření může způsobit popálení tenké kůže v okolí oka, ale také zánět rohovky či spojivek. To se projevuje bolestí v očích, slezením, světloplachostí až neschopností otevřít oči. „Při ochraně před UV zářením je důležité, aby byl UV filtr v brýlích stoprocentní, aby byl zrak chráněn před UVA i UVB zářením. Doporučený je UV 400," vysvětluje primářka brněnské kliniky Neovize Šárka Skorkovská.
U moře nemějte brýle příliš tmavé
Specifická situace nastává, pokud si jdete zaběhat během dovolené po pláži nebo na horách, zkrátka v místě opravdu intenzivního slunečního záření. „Při pobytu u moře se doporučuje zatmavení brýlí 50-60%. Úplně tmavá skla nejsou vhodná. Způsobují, že se zorničky ještě více rozšíří a do oka proniká ještě více UV záření. Pokud si nejste jisti kvalitou svých brýlí, je lepší nechat si změřit UV filtr ve specializované optice,“ doporučuje Skorkovská.
Oko dráždí pot i mráz
Znepříjemnit trénink může kromě hmyzu či slunka i vlastní pot. „Určitě je vhodné stékání potu do očí zabránit – jednak dráždí oči sám o sobě, za druhé funguje jako nosič případné mastnoty z krémů a samozřejmě i mechanických nečistot. Může tak způsobovat dráždění až ekzematózní změny víček,“ varuje lékařka Jerhotová. V tomto případě skvěle poslouží sportovní čelenka, která bude pot odvádět. Populární je také běžecký šátek či kšiltovka.