Přejít k hlavnímu obsahu

7 nejčastějších otázek k používání plenek v létě

Určitě už i Vás napadla otázka, jak to je s plenkami v létě. Jsou lepší jednorázové nebo látkové?

 

Určitě už i Vás napadla otázka, jak to je s plenkami v létě. Jsou lepší jednorázové nebo látkové? Jak často přebalovat? Jsou vůbec na léto vhodné?

Vhodné nebo ne, pokud je dítě potřebuje, nic s tím nenaděláte a plenky používat musíte. Můžete se ale snažit zamezit vzniku opruzenin. Ty se totiž v létě množí rychlostí blesku. Jak by také ne? Vždyť se jim daří v teple a vlhku. A o to v létě není nouze.

Asi každá maminka se už alespoň jednou setkala s opruzeninou u svého dítěte. To je mrzuté, plačtivé, špatně spí. Není divu. Teplo a vlhko se v plence zapařilo a podráždilo kůži. Při pohybu dochází ke tření a už tak poškozená kůže se ještě víc poškozuje a vznikne nepříjemná opruzenina. K té se často přidruží také kvasinková infekce.

Jak se opruzeninám vyhnout?

Používejte plenky, které Vašemu dítěti vyhovují

Používejte takovou značku plenek, která je Vašemu dítěti příjemná, nedráždí jeho pokožku. Najděte si „svou“ oblíbenou značku, která zadečku Vašeho potomka vyhovuje a neměňte ji.

Jednorázové nebo látkové?

Jednorázové plenky rychleji odvádí vlhkost od zadečku, drží se v nich ale více teplo. Jejich použití je jednodušší a udrží zadeček v suchu po několik hodin. To je důležité zejména v noci, kdy nemusíte tak často přebalovat. Oceníte je také na cestách.

Látkové plenky jsou prodyšnější než jednorázové, problémem ale může být mokrá pokožka. Je tedy dobré zvolit takovou vrchní vrstvu, která nejen nepropustí vlhkost ven z plenky, ale zároveň je maximálně prodyšná.

Náš tip: Vyzkoušejte vlněné svrchní kalhotky. Jsou pohodlné, měkoučké, neprotečou, jsou prodyšné a ze 100 % přírodního materiálu.

Ekologické jednorázovky

Maminky, které srdce táhne spíše k látkovým plenkám, aby šetřili životní prostředí, ale jejich děťátku látkovánínevyhovuje, mají ještě další možnost. Tou jsou ekologické jednorázové plenky, které jsou vyrobeny z materiálů z obnovitelných zdrojů a jsou vhodné i pro kojence s citlivou pokožkou. Jsou o něco dražší než běžné jednorázové plenky, ale jsou šetrné k životnímu prostředí. Takovéto pleny seženete například zde.

Jak často přebalovat?

V horkých letních dnech je velmi důležité dbát na to, aby pokožka dítěte byla v suchu. Je tedy třeba přebalovat častěji. Novorozence klidně 12x denně, starší děti již není třeba přebalovat tak často. Výjimkou samozřejmě jsou okamžiky, kdy děťátko postihnou například střevní potíže. Tehdy je třeba přebalovat častěji.

Větrejte!

Nejlepší prevencí opruzenin je časté „větrání“ zadečku. Při každém přebalování nechte děťátko chvíli nahaté.

Péče o dětský zadeček

Při každém přebalování opatrně pokožku otřete nebo omyjte vodou s mýdlem a osušte. Poté ji ošetřete vhodným krémem proti opruzeninám, kterého stačí trošičku. Je lepší nanášet tenkou vrstvu a ideálně nepoužívat zásypy.

Krém na dětskou prdelku by měl obsahovat zejména oxid zinečnatý, panthenol a vitamíny A a E.

Odložte plenky

Pokud je vaše dítě už větší, v létě je ten nejlepší čas, kdy se začít zbavovat plenek. Sluníčko nám dodává sílu a energii; do všeho se vrháme s větším nadšením. Krom toho je teplo a děťátko může v bytě i venku po zahradě klidně běhat bez plenky. Když se počůrá, kalhotky přeperete a na sluníčku rychle uschnou.

Poraďte se s lékařem

Pokud už na opruzeniny dojde, nepanikařte. Často přebalujte, větrejte, používejte krém na opruzeniny. Pokud ale opruzenina nemizí, začnou se tvořit puchýřky nebo kůže bude mokvat, obraťte se na lékaře. Možná se zbytečně trápíte a řešení je naprosto jednoduché.

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit