Chcete-li se zbavit přebytečných kil, a to zdravě a trvale, nechte si poradit od populární cvičitelky a odbornice na zdravý životní styl.
1. Stanovení cíle
Zamyslete se, čeho chcete dosáhnout. Toužíte se pouze znovu vejít do oblíbených kalhot, nebo vám jde o změnu stravovacích návyků a o lepší zdraví a kondici? Nechybí vám motivace a máte cíl, přesto se nemůžete hnout z místa? Musíte přistoupit na to, že udržení optimální váhy je spojeno s celkovou změnou životního stylu.
2. Životní styl
Ten jde ruku v ruce s vyváženým jídelníčkem a s pravidelnou sportovní aktivitou. Když přidáte umění relaxovat a pozitivní přístup k životu, máte správně nakročeno. „Chcete-li zhubnout a váhu si udržet, musíte se soustředit na malé a postupné změny, které dokážete dodržovat dlouhodobě. Zvolte si vždy jednu menší změnu a ve chvíli, kdy je pro vás automatická, přidejte další. Pokud budete chtít změnit všechno najednou, vystavujete se nebezpečí, že sklouznete zpátky ke svým starým zvykům,“ radí zkušená cvičitelka Hanka.
3. Snídaně je základ
Den musíte začít vydatnou snídaní. Pokud snídani vynecháte, nenastartuje se vám metabolismus a pomalý rozjezd čeká také váš mozek, protože mu bude chybět potřebná energie. Dopřejte svému motoru potřebné snídaňové palivo, a uvidíte, že budete mít mnohem lepší náladu hned od rána. Hanka doporučuje ke snídani celozrnné cereálie obsahující vlákninu, jež působí na peristaltiku střev, a cukry, které vám dodají energii, neměl by chybět mléčný produkt a ovoce.
4. Jídlo z krabičky
Problémem zaměstnaných žen jsou hlavně obědy. Někdo je odkázán na nezdravé menu v restauraci, na rychlé občerstvení v bufetu, a někdo dokonce nejí vůbec. Pokud je to jen trochu možné, noste si do práce jídlo z domova. Jen tak budete mít kontrolu nad tím, co jíte, a navíc znatelně ušetříte. „Pro mě je důležité si do krabičky dát potravinu, kterou si sama koupím a sama připravím. Pokud vám zbude něco ze snídaně, můžete to velmi elegantně použít jako svačinu,“ doplňuje Hanka.
5. Hlavně nehladovět
Tělo využívá energii na zvládnutí fyzických aktivit, zároveň však vynaloží celé dvě třetiny energetického příjmu na udržení tzv. bazálního metabolismu. Nechte si ho zjistit od odborníka. Vyplatí se to. „Když svému tělu nedáte dost energie, aby mohlo správně fungovat, vyhodnotí to jako stav ohrožení a zpomalí svůj metabolismus. To může vést z dlouhodobého hlediska k přibývání tolik nechtěných kilogramů,“ vysvětluje Hanka nebezpečí snižování energetického příjmu a uvádí konkrétní příklad: Žena s bazálním metabolismem o hodnotě 6000 kJ přijímá denně stravu o energetické hodnotě 8500 kJ. Váha ženy se nemění, její energetický příjem a výdej jsou tedy v rovnováze. Aby se zbavila 1,5–2 kg tuku měsíčně, potřebuje vytvořit denní energetický deficit mezi příjmem a výdejem 2000–2500 kJ. Pokud celkový denní energetický výdej organismu naroste přidáním pohybové aktivity, její jídelníček tedy není třeba výrazně měnit.
6. Podpora nutná
Lépe se hubne ve dvou, nebo dokonce ve skupině. Začněte s kamarádkou nebo s partnerem. Můžete se navzájem hecovat k dosažení lepších výsledků, podporovat se v případě lenosti, chodit společně cvičit, běhat a pak sdílet radost z váhového úbytku.
7. Cvičení jinak
Smiřte se s tím, že bez pohybu to nepůjde. Do denního harmonogramu zařaďte cvičení, jen tak se vám nastartuje metabolismus. Výborně funguje aerobní spalovací cvičení – H.E.A.T., běh, rychlochůze, spinning, aerobik a další. Dále je třeba pravidelně posilovat, aby se svalstvo dalo do kondice. Hanka doporučuje například bosu a jiné balanční pomůcky. Důležité je najít si takové cvičení, které vás bude bavit a které bude ve vašich časových i finančních možnostech. Základem úspěchu je pravidelnost.
Hanka Kynychová
Populární cvičitelka a odbornice na zdravý životní styl vede svoje fitko (www.fitness-kynychova.cz), má úspěšný nadační fond (www.nadace-kynychova.cz), obsáhlou edici DVD a knih o cvičení a zdravém životním stylu (www.hejbejse.cz). Moderuje, věnuje se cvičení pro děti a dětské obezitě apod.
Foto: Depositphotos (1)