Přejít k hlavnímu obsahu

Tělo v ohrožení: 3 rizika kancelářské práce

Celodenní sezení u počítače způsobuje závažné zdravotní potíže, neboť při něm dochází k přetěžování některých svalů, a naopak k oslabování jiných.

1. Špatná práce s klávesnicí a myší

Syndrom karpálního tunelu vzniká chybnými návyky, zejména přetěžováním při ohýbání zápěstí a prstů. Mezi typické projevy karpálního tunelu patří bolesti v zápěstích, které doprovází brnění, necitlivost a ztuhlost. Ignorování těchto potíží mívá závažné následky – mnohdy je pak nutná dlouhodobá odborná rehabilitace, nebo dokonce operační zákrok.

Prevence: Snažte se předcházet přetížení svalů a vazivové tkáně v oblasti předloktí i ruky. Pořiďte si ergonomickou myš, klávesnici a podložku. Občas práci přerušte a ruku si protáhněte. MUDr. Michaela Tomanová, ředitelka a primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí doporučuje jednoduchý cvik: Celou paži včetně zápěstí a prstů dejte do opačného postavení než při práci s myší (buď ve visu, nebo na stole) – to znamená, že paži vytočíte zevně a s mírným odporem protáhnete.

2. Nezdravé sezení na židli

Nejhorší je strnulá a nepřirozená poloha těla. K rizikovým partiím patří krční páteř, ramena, předloktí a následně úpony svalů v oblasti loktů, zápěstí i prstů. Obtíže se zhoršují, k bolesti se může přidat brnění nebo necitlivost horních končetin. Nezřídka se objevuje bolestivost celé páteře až po oblast beder.

Prevence: „Uleví vám krátké přestávky a jednoduchá cvičení podle metody INFINITY. Relaxačně působí také protažení zad v předklonu i záklonu s propnutými pažemi, kdy pohybem těla ze strany na stranu opisujete tvar ležaté osmičky vsedě nebo vestoje. Pohyby by měly být pomalé a plynulé, zpočátku v menším rozsahu,“ doporučuje primářka Tomanová. Přesný popis metody a konkrétních cviků najdete na www.infinity-method.com.

3. Stres, který fyzicky bolí

Male_fotoStres znamená zátěž nejen psychickou, ale i fyzickou – vyvolává nerovnováhu těla včetně pohybového ústrojí. Pokud je intenzivní či dlouhodobý, negativně ovlivní postavení celého těla, které se při stresu automaticky „schoulí do klubíčka“. Ramena jsou předsunutá dopředu, hrudník je ztuhlý, držení těla je nevyvážené, nevzpřímené, což následně způsobuje bolesti celého pohybového aparátu.

Prevence: K odbourávání stresu je vhodná pohybová aktivita a relaxace. Cvičení zlepšuje prokrvení, odstraňuje napětí a podporuje imunitu. Navíc se do těla uvolňují endorfiny, které zlepšují náladu. K prevenci i odbourávání stresu doporučuje primářka Tomanová rovněž metodu INFINITY, již v Rehabilitačním ústavu Brandýs nad Orlicí vyvinuli.

Foto: Gopas (2)

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit