Vyhovuje vám nošení kontaktních čoček, ale občas je raději nepoužijete, protože jste slyšeli, že to není dobré? Tak klid, třeba se pletete nebo nevíte, jak situaci vyřešit.
Mýtus č. 1 – Čočky jsou nevhodné při práci na počítači
„Pravdou je, že při soustředění méně mrkáme, proto je výměna slz pod kontaktními čočkami nedostatečná a snižuje se i zásobení rohovky kyslíkem,“ říká oční lékař MUDr. Štefan Marko. Neznamená to však, že není možné nosit kontaktní čočky. „Řešením je používání silikon-hydrogelových kontaktních čoček a roztoku s garantovaným zvlhčujícím účinkem. Je to například roztok Biotrue, který spojuje tři bio-inspirované inovace: jeho pH je stejné jako pH zdravých slz, obsahuje lubrikant přirozeně se vyskytující v očích, díky němuž zůstane čočka vlhká a komfortní během celého dne, a do třetice spojuje inovace inspirované fyziologií očí v kombinaci s duálním systémem dezinfekce.“
Mýtus č. 2 – V klimatizovaném prostředí čočky dráždí oko
„V plně klimatizovaných prostorách bez možnosti větrání je vhodné zvolit čočky s nižším obsahem vody a roztok, který po dobu ošetření čočky v pouzdře vytvoří na jejím povrchu hydratační síť,“ vysvětluje MUDr. Marko. Doporučuje roztoky, které ještě 20 hodin po vložení čočky do oka uchovají asi 40% hydrataci na povrchu čočky, což zaručuje pohodlí při nošení. Dále radí doplnit hydrataci čočky pomocí kapek s obsahem čisté kyseliny hyaluronové bez konzervačních látek (Hyal-Drop).
Mýtus č. 3 – Alergici nesmějí čočky používat
„Alergie mohou narušit běžné užívání kontaktních čoček s plánovanou dobou výměny. Před aplikací čoček je vhodné aplikovat do očí kapku antialergika a po patnácti minutách vložit čočku. Doporučeno je přechodně používat jednodenní čočky, které večer z oka vyjmeme a zahodíme, a zároveň před spaním aplikovat jednu kapku antialergika. Ideální je i přes den častěji kapat do oka kapky bez alergenů – lépe se tak odplavují alergeny z povrchu oka,“ radí MUDR. Marko.
Mýtus č. 4 – Do letadla se nemají čočky brát
V kabině letadla bývá suchý vzduch se sníženým obsahem kyslíku, především při delších letech. „Řešením jsou silikon-hydrogelové kontaktní čočky s menším obsahem vodní složky a roztok, který výrazně hydratuje povrch čočky a častější použití kapek ze skupiny umělých slz, které jsou bez konzervantů s obsahem čisté kyseliny hyaluronové,“ doporučuje MUDr. Marko.
Mýtus č. 5 – Při sportu není dobré mít čočky
„Správně aplikovaná kontaktní čočka zajistí dokonalý zrak bez rušivých elementů i při prudkých pohybech hlavy a těla. Konkrétně nejsou vymezené typy kontaktních čoček pro jednotlivé druhy sportů,“ vysvětluje MUDr. Marko. „Pro prašné prostředí je doporučeno použití jednorázových kontaktních čoček, pro náročné vícedenní vysokohorské túry jsou vhodné čočky s prodlouženým nošením. Na běžné aktivity je ideální kvalitní roztok na dezinfekci a uchování čoček. Proti vyplavení čočky v bazénu či jako ochrana před bazénovou chemií můžeme používat plavecké brýle. Koupání ve stojatých vodách i v termálních koupalištích je pro čočky obzvlášť rizikové, pokud se mu nevyhnete, použijte jednorázové čočky a po koupání vydezinfikujte spojivkový vak.“
Foto: Depositphotos (1)