Mezi léčebnými metodami starověké Číny zaujímají důležité místo také speciální cvičení a masáže.
Součástí léčby některých zdravotních problémů bývá i provádění nejrůznějších cviků. Nejčastěji terapeut doporučuje tai-či. Jde o starobylé cvičení, které má výstižnou charakteristiku ‚meditace v pohybu‘. Spojují se v něm dechové techniky s řadou pomalých, ladných pohybů, které zdokonalují tok čchi, zklidňují mysl a podporují přirozenou schopnost samoléčby lidského organismu. Výzkumy ukázaly, že uvolňuje svalstvo, zmírňuje bolesti, zklidňuje nervovou soustavu a zlepšuje náladu. Přispívá k lepšímu držení těla a k pružnosti, což ocení pacienti s onemocněním pohybového aparátu či lidé s roztroušenou sklerózou, kterým pomáhá zdokonalovat rovnováhu, a navíc je prevencí pádů.
PREVENCE A REGENERACE
Čínská léčebná masáž tuina (v překladu znamená tlač a uchop) je speciální technika, která má jak preventivní, tak regenerační účinky. Stimuluje tok energie čchi a meridiány. Například pružnost svalů se ovlivňuje působením na nervová vlákna na začátku svalu, hlavně ale na místech citlivých na bolest. Masáž má široký záběr a pro každého klienta je individuálně sestavena podle jeho konstituce a zdravotních obtíží. Někdy může být jemná, jindy silná a dynamická nebo nápravná. Odstraňuje únavu, svalové napětí a křeče, bolesti zad, šíje a hlavy, stimuluje lymfatický a cévní systém, odplavuje škodliviny, uvolňuje svaly, klouby a šlachy.
AKUPUNKTURA
Akupunktura spočívá v cílené stimulaci bodů, ve kterých se čchi dotýká povrchu těla. Podstatou je vpichování drobných jehliček do kůže. Tím se upravuje tok energie čchi v akupunkturních drahách, čímž dochází k odstranění nerovnováhy. Právě ta je příčinou nejrůznějších onemocnění, únavy a bloků. Jde o nebolestivou proceduru, jehličky jsou tenké a vpichují se těsně pod kůži.