Aby byl opravdu krásný a příjemný, je třeba mít zdravé zuby a dásně a také svěží dech. A to je možné i bez chemie. Zkuste využít přírodních prostředků!
Při bolesti zubů je nejrozšířenější radou lidového léčitelství cucat hřebíček. Většího úspěchu však asi dosáhnete s dobromyslí obecnou (neboli oreganem) – lze žvýkat list nebo si do dásní vetřít dobromyslový olej. Doporučuje se též echinacea (třapatka nachová) či studený mátový čaj k výplachům. V přírodní stomatologii se ale uplatní i další bylinky – lze je užívat čerstvé i sušené. Šalvěj lékařská je protizánětlivá, pomáhá zejména při aftech, na které platí také heřmánek, měsíček, mateřídouška. Krvácení z dásní omezují výplachy odvarem z dubové kůry, z třezalky či ze sušených borůvek. Na otoky je dobré přikládat obklady z vychladlého odvaru řepíku lékařského. Všestranně pozitivní vliv má aloe vera. Dužnatý list rozřízněte a šťávou potírejte afty, drobné vřídky nebo zranění v ústech, oteklou dáseň i bolavý zub.
A co dělat, aby váš úsměv opravdu zářil? K bělení zubů se doporučuje citronová šťáva, ale vypulírovat si je můžete i vnitřní částí pomerančové kůry nebo čerstvou jahodou. Prospěje také chroupání jablka, mrkve, kedlubny či okurky.
PRO VOŇAVÝ DECH
Zápachu z úst se odborně říká halitóza a trpí jí nadpoloviční většina lidí. Na vině je nevyrovnaný stav ústní mikroflóry, což může mít řadu příčin (mnohá onemocnění, užívání některých léků, hormonální změny, únava, špatné trávení, hladovění aj.). Z úst vám však bude cítit také po konzumaci alkoholu či aromatických jídel (česnek, ryby, syrečky…). Prvotní tedy je odhalit pravou příčinu, a pokud to je možné, snažit se ji odstranit – například úpravou jídelníčku.
Kromě toho si lze dech čistit a osvěžovat různými přírodními prostředky. Účinné je vyplachování černým, mátovým a anýzovým čajem, popřípadě žvýkáním zázvoru. Pomoci mohou i přípravky obsahující chlorofyl nebo výtažky z mladého ječmene, z mořských řas a z kůry stromů.