Přejít k hlavnímu obsahu

Poslouchejte varovné signály vašeho těla: Čtyřmi nezanedbatelnými známkami vám dává najevo, že konzumujete příliš mnoho alkoholu

Většina populace si myslí, že má své společenské pití pod kontrolou. Jedna, dvě večerní skleničky spláchnou starosti celého dne a v posteli pak usnete jako miminko. Další den jdete na firemní večírek, o víkendu svatba, či narozeniny a za celý týden v podstatě nemáte den bez skleničky v ruce. Když pomineme kocovinu, vaše tělo se začne přílišné konzumaci alkoholu bránit. Prozradíme vám, které varovné signály byste v žádném případě neměli přehlížet.

Ne nadarmo se říká, že alkohol je metlou lidstva. Během pandemie koronaviru se mnohonásobně více rozjela domácí konzumace a lidé si v podstatě zvykli, že ani dnes už nechodí tolik „ven” a popijí si v teple domova. Samozřejmě vše je individuální a nelze všechny házet do stejného pytle, ale bavíme se o tom, kdy už je dno skleničky častější a prázdných lahví ve spíži přibývá. Tělo pomalu vystavuje stopku a u vás se mohou začít objevovat varovné signály, že byste měli „hodit” zpátečku.  

Velké výkyvy hmotnosti v krátkém čase 

Časté popíjení s sebou nejdříve nese rapidní přibírání na váze. Je to dáno tím, že alkohol obsahuje velké množství cukru, a tedy pořádnou nálož kalorií. Tělo má pak také kvůli alkoholu zpomalený metabolismus a odbourávání tuků je na úrovní šneka stěhujícího si svůj domeček. „Tyto kalorie z alkoholu jsou tzv. prázdné kalorie, což znamená, že nemají žádnou nutriční hodnotu a ukládají se jako tuk. Alkohol může stimulovat hlad a lidé mohou toužit po jídlech s vysokým obsahem tuku a přibírat na váze,” popsal doktor Luke Pratsides pro deník Dailymail.co.uk. Spočítejte si, kolikrát jste po bujarém večírku posnídali, či poobědvali v některém fast foodu a nalili do sebe litr Coca-Coly.   

S přibývajícími dávkami alkoholu se pak děje opačný extrém a lidé hubnou. Jejich hlavním zájmem je lahev s démonickým nápojem a zapomínají se najíst, nemají potřebu. „Alkoholici úplně ztratí zájem o jídlo nebo se rozvine jaterní cirhóza, poškození střev a stanou se méně schopni absorbovat a zpracovávat živiny,” vysvětlil Pratsides, že to už je ale opravdu extrém, kdy lidé spadnou do těžké závislosti. Bohužel dostat se na úplné dno prázdné skleničky je velmi jednoduché a cesta zpět je dlouhá a trnitá.  

Mohlo by se vám líbit

Životní role Terezy Ramby: Herečka se proměnila v matku alkoholičku, vyholila si hlavu a sáhla si na psychické i fyzické dno

Každej se někdy napije... tak zní motto očekávaného filmu Zápisník alkoholičky. Drsný příběh ženy, jež má vše, co by si člověk mohl přát, a přesto dopadne na úplné dno. Tereza Ramba (35) byla pro film jasnou volbou a své úlohy se zhostila až s neuvěřitelným zapálením. Samotný režisér ji podezříval, že snad před natáčením někde tajně nasává.
svetzeny.cz

Viditelné změny na kůži a modřiny 

Všimli jste si, že někdo vám blízký má najednou často modřiny, o kterých ani neví, odkud pochází? Zkuste se mu podívat do spíže. Lidé, kteří si rádi hodně přihnou, se pak samozřejmě často potlučou, protože jim nohy vypovídají službu. Alkohol ve velké míře poškozuje játra a ta pak neplní svou službu tělu. „Jednou z hlavních funkcí jater je produkce chemikálií známých jako srážecí faktory, které podporují normální srážlivost krve. Alkoholici proto nejsou schopni snadno zastavit krvácení, což může vést k velkým modřinám z relativně malých úderů a nárazů," popsal lékař, že modřiny jsou to nejmenší, co se může stát. Alkohol také dehydratuje pleť. Kolem očí postupem času ztmavne kůže a dochází k zarudnutí obličeje v oblasti nosu a tváří. Nejen na nose se pak objevují popraskané žilky.  

Velké problémy se žaludkem 

Kromě toho, že po velmi divokém alkoholovém večírku se záchod stane vaším kamarádem, si zaděláváte na pořádný průšvih. Pálení žáhy je pak procházkou růžovým sadem. Popíjení vede k nadprodukci žaludeční kyseliny a postupem času si může nadměrný konzument přivodit žaludeční vředy. A to už opravdu není žádná sranda, kterou vyléčí růžová pilulka nebo dostatek spánku. „Žaludeční vředy mohou vést k bolestem žaludku, zvracení a v horších případech až katastrofálnímu život ohrožujícímu krvácení, které se projevuje zvracením krve," uvedl doktor další velmi nepříjemné následky popíjení.  

 

Brnění končetin a náchylnost k infekcím 

Pojem neuropatie vám asi nic moc neřekne, ale u alkoholiků to znamená mravenčení, nebo necitlivost končetin. „Některé typy nervů jsou poškozeny v důsledku nadměrného množství alkoholu, což má za následek sníženou citlivost rukou a nohou a také nestabilitu," vysvětlil lékař Sanjay Mehta, jenž doplnil svého kolegu. Samozřejmě v důsledku „prázdných skleniček” je také oslaben imunitní systém a lidé jsou náchylnější k různým nemocem. „Alkohol narušuje schopnost imunitního systému bránit tělo proti některým škodlivým bakteriím a virům, čímž ovlivňuje náchylnost jedince k bakteriálním infekcím," dodal Mehta s tím, že z obyčejného nachlazení se rychle stane chřipka a koloběh infekcí pak nejde moc zastavit.  

Výše jmenované signály vašeho tělo se vám můžou zdát drsné a že vám to rozhodně nehrozí. Samozřejmě doufáme, že se z příležitostného pití nestane závislost, ale pokud přece jen dostanete, byť jen malý signál od vašeho těla, neberte to na lehkou váhu. Zdraví máte jen jedno a stejně tak život. V tomto případě rozhodně neplatí nesmyslné heslo: „Tělo má jít do hrobu zhuntované.” 

Démon alkohol je zkrátka součástí naší společnosti a mohl taky za spoustu nevěr. Výmluva na nadměrné pití je totiž dosti oblíbená. Možná na to dojel také vztah Munzarové a Jiřího Dvořáka.  

Češi jsou nechvalně proslaveni velkou konzumací alkoholu
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit