4. Jste epileptik
Nedávná studie zjistila, že velká spotřeba kávy vede ke zvýšení frekvence záchvatů u epileptiků. Ačkoliv se studie zúčastnil malý počet lidí, není radno toto riziko podceňovat. Poraďte se raději o množství konzumované kávy se svým neurologem.
5. Máte vysoký krevní tlak
Pravidelná konzumace kávy zvyšuje krevní tlak, takže pokud o sobě víte, že jej už teď máte vysoký, měli byste se kávě spíše vyhýbat. Stejně jako epileptici, i vy byste měli pití kávy konzultovat se svým lékařem.
6. Dochází u vás k absenci periody
Někteří lidé si kávou nahrazují jídlo v období, kdy drží dietu. Káva je totiž schopná dodat pocit sytosti. Nejenže je to velmi nezdravý způsob úpravy jídelníčku, ale u některých žen může dojít i k tomu, že přestanou mestruovat. Je to varovný signál, který vysílá vaše hladové tělo, kterému jste namísto kvalitních živin poskytli pouze větší množství kávy. Kvůli tomu dojde k uvolnění stresového hormonu jménem kortizol, který vašemu tělu vyšle signál, že je ve stavu nebezpečí a vaše tělo reaguje zastavením reprodukčních procesů.
7. Jste těhotná nebo kojíte
Káva nemusí být v těhotenství absolutní tabu, pokud si ji dopřejete jen občas. Denní dávka by nikdy neměla překročit 200 mg. V těhotenství může docházet k poklesu krevního tlaku, což je šálek kávy schopný vyrovnat. Pokud byste však denní dávku pravidelně překračovali, mohl by kofein způsobit potrat či poškození plodu. Vědecké studie na toto téma byly sice prováděny pouze na zvířatech, ale je lepší riziko nepodceňovat. Pokud kojíte, může vysoká konzumace kofeinu vést u dítěte k podráždění, nespavosti a neklidu dítěte. Opět platí, že kávu nemusíte zcela vynechat, ale regulujte množství vypitých šálků kávy, maximálně si můžete dát dva až tři. Nejlépe uděláte, když si kávu dopřejete hned po kojení, dáte tak vašemu tělu čas na odbourání kofeinu.