Snad každého z náš občas přepadne rýma, chrapot či bolest v krku. Tyto potíže často bývají korunovány zvýšenou teplotou. Než poběžíte do lékárny, zkuste některé z rad, které znaly už naše babičky.
Vykloktejte si
Osvědčenou klasikou je kloktání vodou s mořskou solí. Rozpusťte půl čajové lžičky ve sklenici vlažné vody a několik minut kloktejte. Vyzkoušet můžete také jablečný ocet. Nalijete lžičku do 100 ml teplé vody a tímto roztokem kloktejte třikrát denně. Nezapomínejte ani na čaj z šalvěje lékařské, který pomůže při nachlazení, či dokonce angíně.
Nakrájejte cibuli
Na její zázračné účinky se můžete spolehnout, když vás začne trápit chrapot a kašel. Zkuste si připravit třeba tento recept: cibuli oloupejte, rozkrájejte na čtvrtky, vložte do většího hrnku a zalijte vroucí vodou. Přidejte hrst sušené majoránky, přikryjte a nechte asi 10 minut louhovat. Poté směs přeceďte a oslaďte medem či dochuťe citronem. Tento nápoj pijte 3-4x denně.
Uvařte si čaj
Horký čaj při nemoci neodmyslitelně patří k sobě. Doslova všelékem jsou sušené květy lípy. Lipový čaj pomáhá při kašli a zahlenění nebo horečnatých onemocněních dýchacích cest. Posekané sušené květy zalijte vroucí vodou a nechte 15 minut louhovat, pak přeceďte a čaj dochuťte medem a citronem. Při kašli, zánětu průdušek, zahlenění a chrapotu pijte nálev z květu divizny velkokvěté. A když vás předpadne chřipka nebo angína, spolehněte se na sušený jitrocel. Ten má navíc uklidňující účinky.
Více vitaminu C
V zimních měsících se kvůli imunitě zaměřte na zvýšený příjem vitaminu C. Pochutnejte si na zelí, kiwi, červených paprikách, brokolici, papáje nebo růžičkové kapustě.
Extra prevence po celý rok
Kousek čerstvého zázvoru a dva omyté citrony nakrájejte na plátky. Vložte do zavařovací sklenice a zalijte medem. Zavřete a dejte na dva až tři týdny do ledničky. Až sklenici zase otevřete, můžete se těšt na výborné "želé", které se doporučuje mlsat po lžičkách buď preventivně v rámci posilování imunity, nebo při bolestech v krku. Směs si můžete přidat i do hrnku teplého čaje.