Přejít k hlavnímu obsahu

Bolesti hlavy a oteklé nohy: Signály, kterými tělo hlásí jeden důležitý problém

Lymfatický systém v organismu plní mnoho důležitých funkcí. Významnou úlohu hraje v transportu živin a obranných mechanismech těla. Dokáže odstranit z těla odpadní látky, nejrůznější toxiny, viry, bakterie, mrtvé buňky a další patogeny. Vyčistěte lymfatický systém a pomozte mu ve správném fungování!

Podle Národního zdravotnického informačního portálu lymfatické cévy každý den odvedou z tkání více než dva litry mezibuněčné tekutiny, kterou přefiltrují a vrátí zpět do krve. Složení této nažloutlé tekutiny, která je označována jako lymfa či míza, je podobné krevní plazmě a jejím prostřednictvím jsou z tkání odstraňovány mrtvé buňky, bílkoviny, tuky, konečné produkty metabolismu, ale i cizí tělesa a bakterie. Lymfa v těle nekoluje neustále v uzavřeném systému cév tak, jako je tomu u krevního oběhu: místo toho na jedné straně lymfatický systém sbírá mok z tkání, na straně druhé jej vrací do krevního oběhu. Přímo v drahách lymfatických cév se nachází více než stovka lymfatických uzlin, malých útvarů velikosti čočky až fazole, které filtrují lymfu a čistí ji především od toxických látek a mikroorganismů, jako jsou bakterie nebo kvasinky. Pokud jsou uzliny zasaženy infekcí, mohou otéci a být bolestivé.

Jak se vyšetřuje lymfa?

Stav lymfatického systému si můžete nechat vyšetřit za pomoci tzv. lymfoscintigrafie, která vyhodnotí průběh a rychlost toku mízy mízními cévami. Vyšetření nemá žádné vedlejší účinky, není limitováno věkem, hmotností, pohyblivostí ani přítomností kovových náhrad. Lékař může využít také doplňková vyšetření, např. CT či magnetickou rezonanci.

Mohlo by se vám líbit

Parkinsonova nemoc začíná nenápadnými příznaky. Otestujte se, zda hrozí i vám

Protože Parkinsonova nemoc začíná plíživě, lidé zpočátku ani nevědí, že jsou nemocní a nepřikládají tak zvláštní pozornost zdravotním potížím. Řeč je o rychleji nastupující únavě, pocitu tuhosti a těžkých končetin, křečích, zpomalení chůze nebo zvýšené tvorbě slin, slz a potu. Při brzkém rozpoznání nemoci je však vždy větší šance na zmírnění příznaků a podchycení jejího vývoje. Jaké jsou příznaky a hrozí nemoc i vám?
svetzeny.cz

Jak poznat, že lymfatický systém nefunguje správně

Jedním z nejčastějších příznaků špatně fungujícího lymfatického systému jsou otoky, které se nejčastěji vyskytují na rukou, nohách, kotnících, zápěstích a v obličeji. Uzliny bývají zduřelé a bolestivé, a poukazují na zánět v těle. Nesprávně fungující lymfatický se projevuje i zhoršenou imunitou, což vede k častějším infekcím, jako jsou například záněty močových cest nebo dýchacích cest. Dalšími příznaky je častá únava, bolesti hlavy, problémy se zažíváním všeho druhu a také svědivá a suchá pokožka. “Lymfě škodí každodenní stres, nepravidelná životospráva, jídelníček s přemírou sladkostí, rafinovaných potravin, chemických aditiv, tučných pokrmů, červeného masa nebo mléčných výrobků. Činnost lymfatického systému negativně ovlivňuje také nedostatek času. Pokud si neuděláte čas na sebe, třeba na vyléčení chřipky, škodíte tak i lymfatickému systému.”, dodala certifikovaná výživová poradkyně Petra Henychová v Českém rozhlasu Hradec Králové.

Mohlo by se vám líbit

Kegelovy cviky pomohou předejít inkontinenci a posílit pánevní dno. Cvičit byste měli až 30 minut denně

Cvičení pánevního dna je důležité nejen jako prevence, ale také jako doprovodná léčba pro zlepšení stavu při lehkém úniku moči. Základem všech cviků je Kegelova metoda založená na vnitřním stahu svalů pánevního dna.
svetzeny.cz

Jak podpořit lymfatický systém

Dbejte na dostatečný pitný režim, který je nepostradatelný pro správný průběh tělesných pochodů a přispívá k adekvátnímu toku lymfy. Doporučuje se vypít cca 30–45 ml na kilogram tělesné hmotnosti. Kromě dostatečného pití vody neopomínejte ani na zdravou pestrou stravu, která má pozitivní vliv nejen na celkové zdraví, ale i na lymfatický systém. Důležité je i správné dýchání do hrudníku i do břicha, kterým rozproudíte lymfu. Hluboké dýchání způsobí dostatečné rozpínání plic, bránice a opakované stlačení a uvolnění lymfatických cév. Dopřejte si pravidelný pohyb, obzvláště pak běh, chůzi, nordic walking, jízdu na kole nebo běžkách, ale i jógu. Lymfatický systém má rád také střídání teplé a studené vody. Teplo rozšiřuje cévy a mízovody, chlad způsobuje jejich smrštění, tím dochází k lepšímu proudění krve i lymfy. Skvěle poslouží i lymfatická masáž nebo přístrojová lymfodrenáž, které dokáží ulevit od obtíží. “Mezi ruční a strojovou lymfatickou masáží je velký rozdíl. Stroj se nafukuje a vyfukuje v určitých intervalech a nikdy nemůže nahradit ruční práci. Pokud máte křečové žíly nebo jiné rány, je strojová lymfatická masáž nebezpečná. Masér vidí, čemu je třeba se vyhnout. Strojová masáž vám toto nezaručí.”, upozornila masérka Jaroslava Krištofová v Českém rozhlasu Pardubice.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit