Přejít k hlavnímu obsahu

Bolesti z namožených svalů: Pouhé mazání vás nezachrání, úlevu přinese jedna účinná metoda

Bolest svalů z přetížení zažil asi každý z nás. Stačí to přehnat se sportem, prací na zahrádce nebo s kteroukoli jinou fyzickou aktivitou, na kterou není naše tělo úplně zvyklé a problém je na světě. Potrápí nás pak minimálně dva tři dny, kdy pak bývá každý pohyb utrpením. Jak svalům ulevit a zkrátit si dobu rekonvalescence? Nebo ještě lépe, jak se takovým potížím příště vyhnout?

Kolikrát se nám nechce, ale když se začneme hýbat a do těla nám pohyb vyplaví endorfiny, je to skvělý pocit. Dlouho si člověk vlastně ani neuvědomí, že už je unavený a měl by odpočívat. Nebo „jede na doraz“, i když už nemůže. Zhruba 24 hodin po takové fyzické zátěži nám svaly začnou připomínat, že jsme je příliš nešetřili. Začnou nepříjemně bolet, jsou ztuhlé a namožené. To je jasnou známkou toho, že jsme je přetížili, pohyb jsme neprováděli správně nebo jsme se před a na konci cvičení neprotáhli.

Proč nás po fyzické námaze bolí svaly

Na vině je kyselina mléčná, která vzniká při chemické reakci ve svalech, během níž dochází k rozkladu glukózy. Za normálních okolností je při fyzické aktivitě tato kyselina transportována do jater, kde se opět mění na glukózu. Jenže když to s pohybem přeženeme, najednou je jí ve svalech moc. Hromadí se tu a způsobuje nejen svalovou únavu, ale také typickou bolest nebo dokonce křeče. Dalším důvodem bolestí mohou být i mikrotraumata, což jsou malé trhlinky, jež mohou ve svalech vzniknout při hodně intenzivní zátěži.

Čtěte také: Vysněná váha není nic nesplnitelného. Tři zlatá pravidla hubnutí podle vědců vás nasměrují. Jedním je kvalita toho, co jíme

Hubnutí je pro mnohé z nás celoživotní boj s tak trochu marným nebo dočasným koncem. Dosažení udržitelného úbytku hmotnosti může být často skutečně nesplnitelným snem, ale lze se mu aspoň přiblížit. A hlavně to nikdy nevzdat. Vědecký výzkum totiž objevil několik základních principů a pravidel, která nás mohou vést na cestě ke zdravější váze. A na konci cesty bude naše vysněná postava.

Jak se zbavit bolesti z namožených svalů

Bolest svalů nezmizí lusknutím prstů, ani když si je namažeme klasickou a léty prověřenou Francovkou. Je pravda, že jemnou masáží se svaly uvolní a pokud při ní použijeme vhodné přípravky s účinnými uvolňujícími látkami, jsme na dobré cestě se bolesti brzy zbavit. Koupíte je v lékárnách. Pomoc nabízí i bylinky jako je například arnika, kostival nebo konopí. Samo o sobě ale mazání nestačí.

Podle Americké akademie ortopedických chirurgů (AAOS) je nejběžnější a nejúčinnější léčbou natažených svalů metoda RICE. Jednotlivá písmena RICE znamenají odpočinek, led, stlačování a vyvýšení. Metoda zahrnuje následující kroky:

  • Odpočinek (Rest) je pro regeneraci svalů nezbytný. Pokud vás svaly bolí, vyvarujte se jejich další zátěži a nesnažte se bolest „rozcvičit“.
  • Ledování (Ice) spočívá v přikládání studených obkladů na pokožku bolavé části těla. Ledujte čtyřikrát denně po dobu 20 minut.
  • Stlačování (Comprese) svalu je účinné z toho důvodu, že zabráníte vzniku otoku a případně i zánětu. Použít můžete elastický obvaz.
  • Vyvýšení (Elevation) je vhodné k tomu, abychom snížili riziko vzniku otoku. Pokud je to možné, použijte například polštář či jiné pomůcky k tomu, abyste postižené končetiny zvedli nad oblast srdce.

Čtěte také: Posílení pánevního dna: Cviky, které zvládnou i ženy nad 60 let a výrazně zlepší kvalitu vašeho života včetně toho intimního

Pokud patříte k těm, kteří se nemohou pořádně zasmát ani kýchnout, aniž by jim neunikla trocha moči, pak jsou cviky na pánevní dno přesně to pravé, co vám může pomoci. Svaly pánevního dna můžete posílit pomocí jednoduchých cviků, které můžete provádět z pohodlí domova.

Jak se namoženým svalům vyvarovat?

V první řadě je nezbytné se před každou fyzickou aktivitou důsledné protáhnout. A to i když se třeba chystáte „jenom“ posekat zahradu nebo nařezat dřevo. „Pravidelné protahování svalů je důležité i po cvičení nebo po náročné túře. Strečink však poslouží i jako prevence bolavých svalů, pokud cestujeme několik hodin v autobuse či v autě. Dále doporučuji pravidelné střídání aktivit a odpočinek. Svaly totiž potřebují čas pro regeneraci,“ upozorňuje ortoped EUC Kliniky Plzeň, MUDr. Štěpán Vojta.

Velkou roli hraje také hydratace, a to před i během jakékoli fyzické aktivity a kvalitní strava bohatá na bílkoviny, vitamíny a minerály podporující svalovou činnost. Sem patří například hořčík. „Stěžejní je vhodná technika postoje během fyzicky náročných aktivit. Pokud si správným držením těla nejsme jistí, doporučuji návštěvu fyzioterapeuta,“ upozorňuje MUDr. Vojta.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit