Bolesti z namožených svalů: Pouhé mazání vás nezachrání, úlevu přinese jedna účinná metoda
Bolest svalů z přetížení zažil asi každý z nás. Stačí to přehnat se sportem, prací na zahrádce nebo s kteroukoli jinou fyzickou aktivitou, na kterou není naše tělo úplně zvyklé a problém je na světě. Potrápí nás pak minimálně dva tři dny, kdy pak bývá každý pohyb utrpením. Jak svalům ulevit a zkrátit si dobu rekonvalescence? Nebo ještě lépe, jak se takovým potížím příště vyhnout?
Kolikrát se nám nechce, ale když se začneme hýbat a do těla nám pohyb vyplaví endorfiny, je to skvělý pocit. Dlouho si člověk vlastně ani neuvědomí, že už je unavený a měl by odpočívat. Nebo „jede na doraz“, i když už nemůže. Zhruba 24 hodin po takové fyzické zátěži nám svaly začnou připomínat, že jsme je příliš nešetřili. Začnou nepříjemně bolet, jsou ztuhlé a namožené. To je jasnou známkou toho, že jsme je přetížili, pohyb jsme neprováděli správně nebo jsme se před a na konci cvičení neprotáhli.
Proč nás po fyzické námaze bolí svaly
Na vině je kyselina mléčná, která vzniká při chemické reakci ve svalech, během níž dochází k rozkladu glukózy. Za normálních okolností je při fyzické aktivitě tato kyselina transportována do jater, kde se opět mění na glukózu. Jenže když to s pohybem přeženeme, najednou je jí ve svalech moc. Hromadí se tu a způsobuje nejen svalovou únavu, ale také typickou bolest nebo dokonce křeče. Dalším důvodem bolestí mohou být i mikrotraumata, což jsou malé trhlinky, jež mohou ve svalech vzniknout při hodně intenzivní zátěži.
Jak se zbavit bolesti z namožených svalů
Bolest svalů nezmizí lusknutím prstů, ani když si je namažeme klasickou a léty prověřenou Francovkou. Je pravda, že jemnou masáží se svaly uvolní a pokud při ní použijeme vhodné přípravky s účinnými uvolňujícími látkami, jsme na dobré cestě se bolesti brzy zbavit. Koupíte je v lékárnách. Pomoc nabízí i bylinky jako je například arnika, kostival nebo konopí. Samo o sobě ale mazání nestačí.
Podle Americké akademie ortopedických chirurgů (AAOS) je nejběžnější a nejúčinnější léčbou natažených svalů metoda RICE. Jednotlivá písmena RICE znamenají odpočinek, led, stlačování a vyvýšení. Metoda zahrnuje následující kroky:
- Odpočinek (Rest) je pro regeneraci svalů nezbytný. Pokud vás svaly bolí, vyvarujte se jejich další zátěži a nesnažte se bolest „rozcvičit“.
- Ledování (Ice) spočívá v přikládání studených obkladů na pokožku bolavé části těla. Ledujte čtyřikrát denně po dobu 20 minut.
- Stlačování (Comprese) svalu je účinné z toho důvodu, že zabráníte vzniku otoku a případně i zánětu. Použít můžete elastický obvaz.
- Vyvýšení (Elevation) je vhodné k tomu, abychom snížili riziko vzniku otoku. Pokud je to možné, použijte například polštář či jiné pomůcky k tomu, abyste postižené končetiny zvedli nad oblast srdce.
Jak se namoženým svalům vyvarovat?
V první řadě je nezbytné se před každou fyzickou aktivitou důsledné protáhnout. A to i když se třeba chystáte „jenom“ posekat zahradu nebo nařezat dřevo. „Pravidelné protahování svalů je důležité i po cvičení nebo po náročné túře. Strečink však poslouží i jako prevence bolavých svalů, pokud cestujeme několik hodin v autobuse či v autě. Dále doporučuji pravidelné střídání aktivit a odpočinek. Svaly totiž potřebují čas pro regeneraci,“ upozorňuje ortoped EUC Kliniky Plzeň, MUDr. Štěpán Vojta.
Velkou roli hraje také hydratace, a to před i během jakékoli fyzické aktivity a kvalitní strava bohatá na bílkoviny, vitamíny a minerály podporující svalovou činnost. Sem patří například hořčík. „Stěžejní je vhodná technika postoje během fyzicky náročných aktivit. Pokud si správným držením těla nejsme jistí, doporučuji návštěvu fyzioterapeuta,“ upozorňuje MUDr. Vojta.
- Zdroj článku
-
www.euc.cz, www.healthline.com, www.alpa.cz