Cukr, bílá mouka a maso bylo dostupné pouze pro bohatší vrstvy – bohatí lidé, právě žijící v blahobytu, také trpěli některými z těchto chorob. Ne nadarmo se říká, že dna je nemoc králů.
My dnes naopak hodně solíme, jíme hodně sladkého, hodně tučného masa a uzenin, smažené jídlo.
Také se velmi zvýšilo množství jídla, které dnes průměrný člověk za den sní. Naši předci byli v tomto směru dost asketičtí, bohužel víceméně nedobrovolně.
JAKÝ BYL ROZDÍL VE FYZICKÉ AKTIVITĚ?
Nebyla auta, jakákoliv doprava byla pro většinu lidí drahá, a tak chodili všude pěšky, a to i dlouhé trasy. Dnes si paradoxně sedneme do auta i v okamžiku, abychom dojeli do posilovny nebo na tenis.
Nebyla televize, počítače a internet, málo lidí pracovalo v administrativě, většina na polích, v továrnách, prostě pracovali fyzicky, a to hodně tvrdě.
Byla delší pracovní doba. V 19. století byla pracovní doba 12–14 hodin denně, 8 - hodinovou pracovní dobu máme až od roku 1918. Neděle jako nepracovní den byla ustanovena roku 1905.
Nebyly robotické vysavače, automatické pračky, myčky, napařovací žehličky, doma nebyla elektřina, tekoucí voda a topení.
Drhla se dřevěná podlaha kartáči, pralo se v neckách na valše, voda se nanosila ze studně, naštípalo se dříví a zatopilo v kamnech, na kterých se pak i vařilo. Takovou kdysi každodenní fyzickou aktivitu dnes leckdo nemá za celý měsíc.