Přejít k hlavnímu obsahu

Co se stane s vaším tělem, když budete pít pivo každý den: Může mít zdravotní výhody, je ale třeba dodržovat určitá pravidla

Pivo je oblíbený nápoj po celém světě, ačkoliv mnoho lidí ho spojuje pouze se zábavou a odpočinkem. Tedy upřímně, zejména my, Češi, jelikož se jedná o náš národní nápoj. Pravdou ale je, že v přiměřeném množství může mít tento nápoj i určité zdravotní benefity, jak říkají studie. Nicméně, jako u všeho, co pijeme nebo jíme pravidelně, i u piva platí, že musíme dodržovat určitá pravidla, abychom předešli negativním důsledkům.

Pivo je díky své dostupnosti a relativně nízkému obsahu alkoholu oblíbenou volbou mnoha lidí. Ale právě pro jeho oblibu si tento zrzavý mok žádá bližší pohled na jeho účinky při každodenní konzumaci, zejména u žen.

Co se stane s ženským tělem při konzumaci jednoho piva denně?

“Co se týče piva, tak stále jde o alkoholický nápoj a musí se s ním zacházet opatrně, čili pít ho střídmě. Takový způsob konzumace může pomáhat kardiovaskulárnímu systému. Podle některých odhadů jde o 20 gramů čistého alkoholu na den pro ženy a 40 gramů pro může,“ upozornil Pavel Dostálek, světově uznávaný vědec, který se zaměřuje na chemické procesy doprovázející výrobu piva v rozhovoru pro Radiožurnál.

Info ikona
Pivo je českým národním nápojem

Kudy teče, tudy léčí?

Zkoumání nutričního obsahu dvanáctistupňové plechovky či láhve obyčejného piva umožňuje nahlédnout do toho, jaký vliv má pivo na ženská těla. Pivo, dle studie, popsané na webu eatingwell.com, obsahuje 153 kalorií a 14 g alkoholu, ale také malé množství základních živin, jako je niacin, riboflavin a hořčík. Pozoruhodné je, že výzkum z roku 2021 naznačuje potenciální přínosy tohoto lahodného moku, jako je zvýšená hustota kostních minerálů u obou pohlaví a nižší riziko zlomeniny kyčelního kloubu spojené s konzumací jednoho piva týdně.

Mohlo by se vám líbit

Pivo, nebo víno jako lék: Vědecké studie prokázaly co je zdravější a jaké množství je prospěšné vypít ke snížení rizik nemocí

Milovníci piva a vína budou zarytě tvrdit, že jejich oblíbený nápoj je ten nejlepší, ale jak je to ve skutečnosti, je zdravější pivo, nebo víno? Obojí má své zdravotní benefity, ale i zápory. Zjistěte, jak pivo a vino prospívá našemu zdraví a kolik skleniček si denně bez výčitek můžete dát.
svetzeny.cz

"U jakéhokoliv alkoholického nápoje je základem jednoznačně střídmá konzumace, což v případě piva znamená maximálně půl litru až litr denně u mužů a 0,6 litru denně u žen. V takovémto množství má pivo pozitivní vliv především na kardiovaskulární systém, vylučovací i trávící systém,“ píše MUDr. Petr Matloch na webových stránkách nemocnice AGEL Třinec-Podlesí“Střídmá konzumace piva konkrétně snižuje míru aterosklerózy, neboli kornatění tepen, s čímž souvisí i nižší riziko ischemické choroby srdeční či cévní mozkové příhody. Pivo je také močopudné a zvyšuje vylučování žluči, což eliminuje tvorbu močových a žlučových kamenů. Ne každé pivo je však tělu stejně prospěšné. Kvalita piva se odvíjí od kvality surovin a především vody. Ideální je pitná studniční voda, naopak nehodí se chlórovaná voda. Kvalitní pivo pak obsahuje množství vitamínů, hlavě ze skupiny B, minerály draslík, sodík, hořčík, vápník či chloridy, a také rostlinné polyfenoly, které mají antioxidační účinky,“ dodává MUDr. Matloch.

Pivo může mít zdravotní výhody

Studie z roku 2021 naznačuje, že pivo může skutečně přinášet tělu určité výhody, přičemž je důležité konzumované množství, a záleží i na pohlaví. Stejná studie říká, že přibližný příjem 10-16 g alkoholu denně (tedy 1 pivo denně) u žen a 20-28 g alkoholu denně (1 až 2 piva denně) u mužů lze definovat jako mírné pití piva za předpokladu, že je konzumace rozložena do celého týdne. Mírné pití piva snižuje riziko kardiovaskulárních chorob a celkovou úmrtnost. Kromě toho, jak dokládá stále tatáž studie, mírná konzumace snižuje riziko cukrovky u mužů, zvyšuje BMD, čímž snižuje riziko zlomenin u starších osob, a nezdá se, že by byla spojena s celkovou nebo abdominální obezitou.

Zároveň je však důležité pivo konzumovat rozumně a v kontextu konzumace jídla, jak je zvykem ve středomořských zemích. Budoucí studie by měly upřesnit množství piva považované za nízkou až mírnou konzumaci, což je nejnižší úroveň rizika, a dále určit možné zdravotní přínosy spojené s mírným pitím piva.

Mohlo by se vám líbit

Nelichotivé pivní břicho u žen nad 50: Takhle se ho můžete rychle zbavit

Pivní břicho tak trochu připomíná těhotenské, ale nad pasem se oproti těhotenskému vypíná poněkud nelichotivě. Ačkoli je označováno jako pivní, nemusí být vůbec zapříčiněno popíjením oblíbeného chmelového nápoje. Abyste se pivního břicha zbavili, zapracujte na změně stravy, životního stylu a hodně se hýbejte.
svetzeny.cz

Pokud se pije v rozumném množství, může podporovat zdraví kostí, zlepšovat trávení nebo dokonce snižovat riziko vzniku arterosklerózy a srdečních onemocnění. Pivo obsahuje antioxidanty, vitamíny a minerály, jako je hořčík, křemík a vitamíny skupiny B. Například křemík je minerál, který pomáhá tělu vytvářet silné kosti, což je zvlášť přínosné pro ženy po menopauze, které jsou více náchylné ke vzniku osteoporózy. Dále je pivo bohaté na vlákninu, což prospívá trávení a může pomoci při regulaci hladiny cholesterolu v krvi. 

Pivo coby "ionťák"?

Abychom si osvětlili benefity piva v našem, českém prostředí, ocitujme Martinu Ferencovou, výkonnou ředitelku Českého svazu pivovarů a sladoven: „Je potřeba pít s mírou – denně můžeme doporučit maximálně dva půllitry u mužů a dvě třetinky u žen,“ říká pro magazín Proženy.cz. Pivo je totiž jakýmsi prastarým iontovým nápojem anebo s nadsázkou náhradou multivitaminového džusu, jak uvádějí hodnoty dle USDA

Kdybychom si jednotlivé vitaminy a minerály rozebrali, pak dostaneme celou plejádu přínosných vlastností. Například Vitamin B1 neboli thiamin štěpí sacharidy, čímž dodává tělu energii. Je důležitý pro růst, ovlivňuje pozitivně trávení i činnosti nervů. Vitamin B2, riboflavin přispívá k normální činnosti nervové soustavy a ke snížení míry únavy a vyčerpání a má pozitivní vliv na kvalitu pokožky a zraku. Třetí z rojice "béček", Vitamin B6, pyridoxin, hraje důležitou roli při metabolismu a absorpci bílkovin, reguluje roli tuků a sacharidů, pomáhá správné funkci nervového systému a tvorbě červených krvinek. dále v pivu najdeme kyselinu listovou, která je základním vitaminem pro tvorbu červených krvinek, metabolismus aminokyselin a obnovu veškerých buněk v těle. Niacin pak zase působí při uvolňování energie z tuků a sacharidů a při hromadění tělesné energie. Je součástí dvou koenzymů, pomáhá syntetizovat tělesný tuk a cholesterol. A mnohé minerály v pivu obsažené, jako jsou vápník a hořčík, zinek, železo, fluor a další, mají také bohaté přínosy pro naše tělo a fungují jako prevence osteoporózy a Alzheimerovy nemoci.

Abychom ale pivo jen neblahořečili, podívejme se i na jeho stinnou stránku.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Jsme pivní národ. Vyzkoušejte se, co všechno víte o chmelovém moku

Když ve světě řeknete Česká republika, většina lidí si to okamžitě spojí s pivem. České pivo totiž patří mezi nejlepší na světě a ne nadarmo jsme považováni za pivní národ. Pivo pijeme často a rádi, jak je to ale s našimi znalostmi o tomto zlatavém moku? Vyzkoušejte se!
svetzeny.cz

Vztah alkoholu ke spánku je složitější

Zatímco pivo může navodit uvolnění a euforii, opojné účinky alkoholu mohou narušit křehkou rovnováhu mozku, ovlivnit reflexy, rovnováhu, paměť a v zásadě i spánek, jak říká studie. Dokonce i lehká konzumace alkoholu je spojena s 9,3% snížením kvality spánku, jak dokládá studie z roku 2018. Dopad na komunikační dráhy mozku a schopnost zpracovávat informace může vést k poruchám spánku a zhoršení kognitivních funkcí. Samozřejmě, že ne u jednoho piva, ale u více piv a pravidelného pití, a to zejména u žen, kterým obvykle „stačí méně“.

„Bylo prokázáno, že alkohol zkracuje dobu potřebnou k usnutí a zvyšuje množství hlubokého spánku v první polovině noci. Tento účinek se však v druhé polovině noci obrací,“ vysvětluje certifikovaný osobní trenér Michael Masi. „Konzumace alkoholu může vést k častějšímu probouzení, snížení REM (rychlých očních pohybů) spánku - klíčového pro paměť a regulaci nálady - a celkově lehčímu, roztříštěnějšímu spánku. Toto narušení může mít za následek, že se člověk probouzí bez ohledu na délku spánku s pocitem, že není odpočatý a unavený.

Problémy s udržením hmotnosti – po pivu se tloustne

Pro ty ženy, které usilují o regulaci hmotnosti, představuje každodenní konzumace piva překážku. Tělo považuje alkohol za toxin a směřuje játra k jeho energetickému zpracování, což může zpomalit proces spalování tuků. Chronické pití alkoholu může časem zatížit játra natolik, že dojde k jejich trvalému poškození. Navíc ženy, zejména po menopauze, se štíhlou linií často bojují. Pivo proto není doporučeno, a to i na základě studií.

Chcete se zbavit tuku na břiše? Pak musíte přestat věřit těmto zažitým mýtům

Poruchy trávení a riziko dehydratace

Při své cestě trávicím systémem může alkohol, včetně piva, dráždit žaludek, tenké střevo a tlusté střevo, což může způsobit bolesti břicha, nadýmání a průjem. Při každodenní konzumaci piva hrozí dle studie hrozí dehydratace, protože alkohol narušuje regulaci tekutin a elektrolytů v ledvinách. Pivo sice má méně silný diuretický účinek při mírné konzumaci, ale dostatečný příjem vody je i nadále nezbytný, aby se zabránilo dehydrataci.

Čtěte také: Varovné signály těla: 4 známky toho, že konzumujete příliš mnoho alkoholu

Lidé si často neuvědomují, že mají problém s alkoholem a ignorují varovné signály, kterými jejich tělo volá o pomoc. Víte, které to jsou? U alkoholu se nejedná pouze o zdravotní komplikace, nadměrná konzumace alkoholu se projeví i na vašem zevnějšku a postihne i nervovou soustavu.

Dlouhodobá zdravotní rizika

Cena, kterou bychom ale zaplatili za nadměrnou konzumaci piva, přesahuje jeho benefity. Národní institut pro zneužívání alkoholu a alkoholismus uvádí, že alkohol může ovlivnit komunikační dráhu mozku a dokonce ovlivňuje schopnost mozku zpracovávat informace. Navíc „pokaždé, když pijete pivo, dostává se přímo do jater,“ říká lékařka Kimberly Gomerová pro Eatingwell.com. „Tělo nemá schopnost alkohol skladovat, protože ho rozpozná jako toxin. Játra ho pak přednostně využijí jako zdroj energie. Při konzumaci jde alkohol „na první místo“, protože játra se tohoto toxinu prioritně zbavují. Pokud se tedy snažíte zhubnout, protože alkohol má prioritu, může zpomalit celý proces spalování tuků. Úkolem jater je filtrovat cirkulující krev a ničit toxické látky, včetně alkoholu. Játra zvládnou určité množství alkoholu, ale když člověk pokračuje v pití, mohou být stresována až do té míry, že dojde k jejich trvalému poškození."

Takže zejména ženy by měly pít jen tolik alkoholu, kolik nepřekročí doporučené týdenní množstvíChronická konzumace alkoholu je navíc obecně spojována se záněty jater, tukovým onemocněním jater a cirhózou, což představuje hrozbu pro dlouhodobé zdraví.

Kolem možných přínosů piva pak vyvstává zásadní otázka – převažují výhody nad riziky? Ať už bereme v úvahu potenciální přínos pro zdraví srdce, nebo realitu zvýšeného rizika rakoviny, klíčová je umírněnost. Doporučení expertů říkají omezit denní příjem alkoholu na jeden nápoj nebo ještě méně, zejména pokud jde o ženy.

Pokud chcete využít potenciální zdravotní výhody piva, aniž byste ohrozili své zdraví, klíčem je střídmost. Je mnohem lepší omezit příjem piva na několik sklenic týdně a pít ho s rozumem. Měli byste také vybírat kvalitní pivo, které není příliš přesycené cukry nebo konzervačními látkami. Pro tělo je ideální tzv. „craft beer“, které obsahuje méně umělých přísad a často i více prospěšných látek, jako jsou vitamíny a minerály.

Pivo bychom tedy měli pít s mírou. Tenká hranice mezi umírněnou konzumací a nadměrnou spotřebou vyžaduje opatrné chování, zejména u žen. Pochopení toho, kolik je zejména pro ženy „až moc“, poukazuje na význam zodpovědného pití. Jak si pěnivý mok nachází své místo v každodenní rutině, stává se rovnováha mezi požitkářstvím a pohodou zásadním hlediskem.

Takže dámy, na zdraví.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: