Pauza mezi jídly? Dobře si přerušovaný půst promyslete!
Příliš dlouhá doba mezi jídly může mít vážné následky. Vyvážené jídlo dodává spoustu energie na každodenní aktivity a pokud ho vynecháte, ovlivní to určitou část vašeho dne, někdy i den celý. Bez snídaně vás může dohnat takzvaně vlčí hlad, kdy večer sníte spoustu jídla, protože tělo si řekne. Christy Harrison pro Eatingwell.com řekla: “Podle mého názoru neexistují žádné potenciální výhody z přerušovaného půstu nebo vynechání jídel a existují reálná nebezpečí”. Co vše se může odehrávat ve vašem životě a s vaším tělem, když vynecháváte některé z jídel?
Úzkost
Vynechání jídla nebo dlouhá doba bez jídla může mít dopad na duševní zdraví. To ostatně potvrdila i studie z roku 2018. V ní se totiž rozebírá, zda máte vynechat nebo naopak jíst snídani. Kvalitní snídaně má pozitivní vliv na zdraví i život obecně. Vynechávání snídaně je spojováno s větším rizikem stresu a úzkosti u dospívajících.
Obecně, když dlouho nejíte, hladina cukru v krvi se sníží. Tělo tak začíná produkovat kortizol, kterému se říká taky stresový hormon. Když se takové produkci budete vystavovat dlouhodobě a denně, pak se mohou u vás objevovat pocity úzkosti, deprese, náladovost, podrážděnost a podobně.
Pozitivní vliv na nemoci
Nejíte jeden den? Nemusí to nutně být jen špatné pro lidské tělo. Objevují se výzkumy, které popisují pozitivní vlivy na některé nemoci. Například citlivost inzulínu na hladinu cukru v krvi může být jednou z nemocí, kdy tělu prospěje zařazení půstu. Dále může pomoci se snížením vysokého krevního tlaku, zpomaluje se stárnutí buněk, působí dobře na trávení a mnoho dalšího.