Znáte ten pocit, kdy musíte častěji na toaletu a pak se objeví pocit pálení, řezání, neúplného vymočení nebo bolest v podbřišku? Více než polovina žen si během svého života projde alespoň jedenkrát infekcí močových cest, řada z nich však trpí opakovaně. Časté záněty močových cest negativně ovlivňují náš pracovní, ale i soukromý či sexuální život.
Jak zabránit infekci?
Právě intenzivní sexuální život může být příčinou opakovaného výskytu infekcí močových cest. Močová trubice je u žen velmi krátká a umístěná v blízkosti konečníku, díky čemuž se k ní mohou snadno a rychle dopravit bakterie, které přirozeně sídlí v zažívacím traktu. Jedná se především o E.coli, která je v lidském střevě prospěšná, ale v močovém systému škodí. Pokud se bakterie dostanou do močové trubice a dále do močového měchýře, může se rozvinout velmi bolestivá infekce. Z těchto důvodů je zásadní dodržovat správné hygienické návyky po vykonání potřeby na toaletě, po sexu, ale důležitá je např. i volba vhodného spodního prádla.
Zde je pár základních doporučení, díky kterým snížíte možnost výskytu infekce na minimum:
- Na toaletě se utírejte vždy směrem zepředu dozadu, tedy od močové trubice ke konečníku.
- Před pohlavním stykem a po něm se pokud možno vždy umyjte a vymočte. Díky tomu se bakterie vyplaví dříve, než mohou způsobit problémy.
- Hodně pijte! Je důležité, aby tělo mělo neustále dostatek tekutin a produkovalo tak dostatečné množství moči.
- Pokud trpíte na opakované infekce močových cest, užívejte před i po pohlavním styku brusinkové preparáty ve formě tablet či nápojů.
- Dávejte přednost sprše před koupelí ve vaně.