Jak poznat úzkost
Jde vlastně o strach a obavy, které nemají často žádné opodstatnění. Nic se vám neděje, ale přesto máte divný strach, že se něco stane. Rozumem se tento stav nedá vysvětlit. Stokrát si můžete říct, že se nemáte čeho bát, přesto se tím negativních pocitů nezbavíte. Tento stav může trvat hodinu, několik dní nebo dokonce delší dobu. Je velmi vyčerpávající, protože úzkost vás provází doslova na každém kroku. Navíc si uvědomujete, že se s vaším tělem něco děje a nedokážete si to vysvětlit, což vás uvádí do dalšího stresu a smutku.
Odhalte fyzické příznaky úzkosti
Ne každý ví, jak se úzkost projevuje na fyzické úrovni. Nejčastěji je pro ni charakteristický zvýšený srdeční tep a nepříjemný tlak na hrudi. Jako by vám na srdci ležel balvan. Obvykle má člověk i pocit, že se nemůže pořádně nadechnout. Někdo mívá také pocit sevřeného žaludku a trávicí obtíže, včetně průjmů.
A protože mozek vysílá signály ohrožení, vlivem stresových hormonů se také zvyšuje napětí ve svalech. Mohou vás proto bolet ruce, nohy či záda, ztuhlá šíje pak vede i k bolestem hlavy. Bohužel jsou tyto stavy provázeny často problémy se spánkem, takže tělo nemá šanci na dostatečnou regeneraci a člověk se dostává do bludného kruhu.