Stárnutí je nedílnou součástí života. Někdo ho snáší s přibývajícími vráskami a horšími výkony velmi špatně. Pro jiné je naopak dokonce výsadou. Co pro sebe můžete udělat, abyste také vnímali přibývající roky jako přednost?
Každá vráska a šedivý vlas jsou vzpomínkou na minulost. Všechny ty vypjaté události a obavy o naše blízké. Stáří ale znamená, že dotyčný prožil dlouhý a plnohodnotný život. Ubývající síly nás vedou k tomu, abychom dokázali zpomalit a začali se zase těšit ze všech krásných detailů života, které jsme možná dříve vinou stresu a nedostatku času přehlíželi. Přestaňte se trápit tím, co nezměníte, a začněte stárnout moudře. S elánem a radostí.
6 tipů, jak podpořit aktivitu přes den a správnou regeneraci v noci:
- Pozitivní myšlení
Věděla jste, že všechny vaše nálady a postoje k životu se odráží ve tváři? Nadhled, sebevědomí a radost ze života jsou těmi správnými cestami ke spokojenému životu a poklidnému stáří. Navíc sluší mužům i ženám. Teprve teď můžete plně využít všech nabytých zkušeností. Tak si tohle nádherné období nenechte utéct mezi prsty.
- Radost z pohybu
Dělejte to, co vás baví a co jste vždy chtěli dělat. Klidně objevujte vrcholy hor, šlápněte do pedálů a projeďte malebné české kraje nebo si zajděte s nejlepší kamarádkou na jógu. Je prokázáno, že sport a pohyb, který nás naplňuje, má pro tělo větší význam než dřina z donucení.
- Kvalitní spánek
Spánek je významný regenerační faktor. Náš organismus se totiž zaměřuje na regenerační děje, které nutně potřebujeme k přiměřenému stárnutí. Vše, co musíte, je dodržovat spánkovou hygienu. Zatemněte okna v ložnici, odstraňte veškerou elektroniku a raději sáhněte po kvalitní knížce. Ani na krátkém šlofíku přes den není nic špatného. Díky dobití energie toho naopak stihnete víc a lépe.
- Co znamená správná výživa?
Nejdůležitější je kvalita, nikoli kvantita. Tělo nepotřebuje nadměrné množství potravy. Potřebuje, aby ta přijatá byla kvalitní a co nejbohatší na důležité nutrienty. Využijte toho, že máte víc času na přípravu pokrmů. Vyzkoušejte pečení kváskového chleba, výrobu domácí šunky „bez éček“, nové přílohy a recepty se „superpotravinami“ jako např. quinnoa, mořské řasy či chia semínka. Vracejte se ke kořenům a obnovte poctivé recepty s ryze lokálními surovinami: český kapr, houby, kroupy či kapusta. Také nešetřete na ovoci a zelenině.
- Prevence je základ
Nezapomínejte na preventivní vyšetření. Tím, že problémy přímo neuvidíme, neznamená, že nejsou. Malé problémy se řeší snáze než ty velké, zanedbané. A v případě zdraví to platí dvojnásob.
- Něco navíc?
Existují živiny, které jsou v době stárnutí doporučované více než jiné. Jsou to například některé biologicky aktivní látky, jejíchž koncentrace v organismu s věkem klesá, a vědci se intenzivně zabývají jejich vlivem při stárnutí. Je to například PQQ, látka podobná vitamínům, jejíž nízká koncentrace v organismu prokazatelně ovlivňuje funkci buněčných mitochondrií, naprosto nezbytných pro energii. Nebo L – karnosin vyskytující se v nervech, mozku či srdci. Neméně důležitá je i ochrana organismu pomocí antioxidantů. Za ty silné jsou považovány některé vitamíny či minerály jako zinek, vitamin C a také některé látky z ovoce. Ty pomáhají tělu vyrovnat se s přemírou škodlivých látek.