Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zvláštní je lidské tělo? 7 fascinujících faktů, které jste nevěděli

Z čeho se skládá naše tělo a jak zhruba funguje, si pamatujeme z hodin biologie asi všichni. Víte ovšem, že se nám zvětšují uši a nos, nebo proč kvůli chilli smrkáme? Podívejte se na informace, které vám možná zůstaly utajeny.

1. Proč se nos a uši s přibývajícím věkem zvětšují?

Tenhle zajímavý fakt souvisí s růstem našich kostí. V dětství má organismus mnoho chrupavčitých tkání, které jsou postupně nahrazovány tkáněmi kostními. Po skončení puberty je tento proces růstu ukončen. Jenže právě nos a uši jsou tvořeny téměř výhradně z takových typů chrupavek, u kterých k přeměně na kosti nedochází. Rostou proto vesele dál. Sice pomalu, ale jistě. Odborníci z řad ortopedů prováděli různá měření a zjistili, že u 97letých lidí je nos průměrně o 0,8 centimetrů delší než u 30letých. Zabránit se tomu nijak nedá. 

Mohlo by se vám líbit

10 znamení, kterými dává tělo najevo, že jíte přiliš mnoho cukru: Rozpoznejte je a zasáhněte, dokud je čas

Pokud máte tyto příznaky, zkuste změnit skladbu jídelníčku a omezit cukr. Ten často může být původcem zdánlivě neškodných problémů, které byste neměli ignorovat.
svetzeny.cz

2. Proč chrápeme, když jsme předtím požili alkohol?

Ve spánku ochabují svaly v oblasti krku, čímž dochází k zúžení dýchacích cest. Uvolnění těchto svalů, ale i ospalost výrazně podporuje právě alkohol. Tento efekt je tím výraznější, čím víc jsme toho vypili. Takže jestli nechcete pochrupkávat, počítejte drinky a snažte se dát si těch alkoholických co nejméně. 

3. Proč jsme po dlouhém spánku často ještě unavenější než obvykle?

Podle odborníků ze spánkové laboratoře univerzity v Norimberku je to tím, že v ranních hodinách už se nám nestřídají spánkové fáze. Ke konci spánku už prožívá organismus pouze “mělkou” fázi, v níž se zdají sny a v níž je naše svalstvo doslova vyřazené z provozu. Je to do jisté míry ochrana přírody, abychom například nevyskočili z okna, když se nám zdá o létání. Vyčerpání svalstva pak způsobí, že se po mnoha fázích spánku plných divokých snů cítíme unavení. Kdo by se chtěl probudit čilejší, měl by proto raději vstávat po sedmi až devíti hodinách spánku a zbytečně nelenošit. 

Mohlo by se vám líbit

Varovné signály těla: 4 známky toho, že konzumujete příliš mnoho alkoholu

Lidé si často neuvědomují, že mají problém s alkoholem a ignorují varovné signály, kterými jejich tělo volá o pomoc. Víte, které to jsou? U alkoholu se nejedná pouze o zdravotní komplikace, nadměrná konzumace alkoholu se projeví i na vašem zevnějšku a postihne i nervovou soustavu.
svetzeny.cz

4. Proč při ostrém jídle smrkáme?

Kari nebo chilli dokáže tělo pořádně zmást. Nevnímá ho totiž chuťovými receptory, ale receptory bolesti a tepla. Vy si pochutnáváte na jídle, ale organismus má pocit, že je v ohrožení. Proto aktivuje imunitu a jedním z průvodních znaků je smrkání, díky nemuž dochází k vyplavování bakterií vetřelců z těla.

5. Proč cítím v nohách po delším sezení v jedné poloze mravenčení? 

Když se posadíme do nepřirozené polohy, v níž pak setrváme příliš dlouho, můžeme tělu snadno ublížit. Třeba tak, že si skřípneme nerv. Proto přichází varování. Organismus nás na nebezpečnou polohu upozorňuje tím, že vysílá do mozku signály, jež pociťujeme nejčastěji ve formě mravenčení. Ale stačí protáhnout svaly a nervy se zase rychle zklidní. 

Mohlo by se vám líbit

Máte rádi zázvor? Tohle se stane s vaším tělem, když ho budete jíst každý den

Někteří ho milují, jiní ho nemůžou ani vidět. Řeč je o zázvoru. Odhalíme vám, proč byste měli jíst zázvor každý den. Budete překvapeni, kolik plusů v sobě skrývá tato zázračná rostlina. Ne nadarmo ji má doma v kuchyni každá správná hospodyňka.
svetzeny.cz

6. Proč se kůže ve vodě zkrabatí?

Vrchní vrstva kůže se skládá z keratinových vláken, která absorbují velké množství vlhkosti. Tím dochází k jejich nabobtnání a rozšíření. Jenže pod touto vrstvou se nachází škára (dermis), která zůstává stejně velká. Proto se na vrchní vrstvě vytvoří varhánky. Ptáte se, k čemu je to dobré? Odpověď hledejte v evolučním vývoji. Díky tomuto jevu mohli naši prapředci v jezerech i potocích lépe chytat ryby, které jim ze zvrásněných rukou nevyklouzly. 

7. Proč po sexu tak rychle usínáme?

Asi vás nepřekvapí, že za to mohou hormony. Při orgasmu se nám do krve vyplavuje celý hormonální koktejl, který nás uspává. Oxytocin nás uvolňuje, díky působení serotoninu se cítíme šťastnější a hormon prolaktin vzrušený organismus zase pomalu uklidní. U mužů i žen tento princip funguje v podstatě stejně. A klišé, že muži usínají po sexu častěji, se opakuje častěji jedině proto, že dosahují orgasmu s větší spolehlivostí než ženy. 

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + FÉN REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + FÉN REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit