Nedostatečný pitný režim se může projevit mnoha symptomy, například velmi tmavou barvou moči, pocitem suchosti v ústech, ale i vysušenou kůží. Někdy se k těmto příznakům může přidat i bolest hlavy, nesoustředěnost, zhoršená krátkodobá paměť a únava. A pokud se k žízni připojí také hlad, je to varovný signál, že vaše tělo hledá způsob, jak přijmout tekutiny.
Jaký je správný pitný režim
Voda patří mezi životně důležité tekutiny v našem těle. Bez jídla můžeme přežít týdny, bez tekutin pouze 2–3 dny. A protože je lidské tělo složeno z více než z poloviny z vody, neměla by voda za žádných okolností v našem pitném režimu chybět. Výhodou je, že voda neobsahuje žádné kalorie ani cukry, tedy nemůže poškodit váš chrup.
Jestli se pití vody vyhýbáte, protože vám nechutná, můžete ji ochutit plátkem citrusu, bylinkami nebo třeba sezónním ovocem. Pít byste měli pravidelně v průběhu celého dne, ledviny totiž nezvládnou zpracovat více než litr tekutiny za hodinu. Ideální bude, když se napijete hned po ránu a doplníte tekutiny, které tělo ztratilo během spánku. Káva nebo čaj ovšem mezi vhodné nápoje zařadit nelze, obsahují kofein, který odvodňuje. Proto ke kávě nebo čaji vypijte vždy sklenici vody. Budíte-li se v noci na toaletu, omezte pití vody přímo před spaním.
Denně byste měli vypít přibližně 0,5 litru na každých 15 kilogramů hmotnosti. To znamená, že pokud vážíte 70 kg, vypočítáte svou průměrnou denní potřebu tekutin takto: 70 : 15 = 4,7 × 0,5 = 2,3 litru. Podle Howarda E. LeWinea, internisty bostonské nemocnice Woman’s Hospital výpočet platí jen pro určitou skupinu lidí: “Pro stanovení optimální denní potřeby vody je nutné zohlednit, zda berete léky, jak moc se během dne hýbete a jaká je okolní teplota vzduchu. Abyste zabránili dehydrataci, pijte tekutiny v průběhu celého dne. Ke každému jídlu si dejte sklenici vody a jezte potraviny plné vody, jako jsou saláty, ovoce nebo jablečný pyré.”