O víkendu začalo oficiálně jaro. Se sílícím sluníčkem na sebe nenechá dlouho čekat ani alergie. Přinášíme vám pár rad, jak alergii alespoň zmírnit.
Kýchání, svědění a pálení očí i nosu, oteklé rty, ucpaný nos, to všechno jsou příznaky jarní pylové alergie. Podle klasické medicíny za to můžou stres, znečištěné životní prostředí a dědičnost. Přírodní medicína zase tvrdí, že alergii způsobuje nadměrný příjem lepku, cukru, mléka, alkoholu, antibiotik a jiných léků.
Co je co?
Když začnou ve vzduchu poletovat pyly, alergikům nastává náročné období. Někdy se může zdát, že nás kvůli změně počasí přepadla jen obyčejná rýma. Nachlazení a alergie totiž bývá docela lehké zaměnit. Jejich hlavním společným příznakem je ucpaný nos a kýchání. Zatímco ale při klasické rýmě vás obtěžuje hustý nazelenalý sekret, u alergie se jedná spíš o čirý a vodnatý. Také bolest hlavy, únava, někdy dokonce i zvýšená teplota vás mohou trápit v obou případech. Rýmu ovšem doprovázejí především bolavé svaly, alergii zase nepříjemné svědění v nose a pálení očí.
Nepodceňovat
Pylovou alergii odhalí kožní testy. Ty se ale provádějí v klidovém období, kdy je nižší koncentrace alergenů v ovzduší, tedy v zimě. Můžete zkusit i přírodní podpůrnou přírodní léčbu. Třeba žampion mandlový posiluje imunitu a účinně působí při alergiích, astmatu i zánětu průdušek. Stejné obtíže zmírňuje rovněž bylinka perilla křovitá, která blahodárně působí i při potížích s atopickým ekzémem. V žádném případě není radno léčbu alergie zanedbávat. Z banální pylové rýmy by se mohlo vyvinout astma nebo atopický ekzém.
Pro snazší den
Bez ohledu na to, jakou léčbu zvolíte, existují ještě další opatření, která vám ulehčí život a sníží riziko alergické reakce. Třeba když si každý den večer umyjete vlasy, zbavíte se pylových zrnek, která se na vás venku přichytila, a nepřenesete je třeba na polštář. Stejně pomůže častější praní oblečení. Raději nesušte prádlo venku. Bude sice krásně voňavé, ale také plné alergenů. Platí to hlavně u povlečení, abyste neprokýchali celou noc. Máte-li rádi pohyb na čerstvém vzduchu, běhání či procházky, vyrážejte buď brzy ráno, nebo až k večeru. Ideální doba je po dešti, kdy je pylů ve vzduchu nejméně.