Přejít k hlavnímu obsahu

Jednoduchým cvikem loďka krásně zpevníte břicho, záda i stehna: Stačí cvičit 2–3x týdně a dáte sbohem bolesti beder

Posilování těla není jen o plochém břiše a svalnatých pažích – správně zvolený cvik může také významně přispět k lepšímu zdraví a celkovému zdraví. A cvik loďka je přesně takový! Nejen, že vám krásně vytvaruje břišní a zádové svaly, posílí stehna a ohýbač kyčlí, ale zároveň je skvělou volbou pro ty, kteří trpí bolestmi beder.

Co je cvik loďka a proč je tak účinná?

Cvik loďka, nebo také „boat pose“ či Navasana, vychází z polohy, při které sedíte na zemi, záda máte mírně nakloněná dozadu a nohy zdvihnete do vzduchu tak, že vytváříte s tělem tvar připomínající loď. Jakmile pozici zaujmete, během chvilky zaznamenáte třes v břiše i stehnech. Protože tento cvik není jen o tom, že si na pár minut sednete na podlahu a držíte nohy ve vzduchu. Je to celotělový cvik, který aktivuje několik svalových skupin najednou.

Mohlo by se vám líbit

Banální cvik Mrtvého brouka vás zbaví bolesti zad, posílí střed těla a zlepší držení páteře. Zkuste ho

Bolesti zad řeší snad každý druhý z nás. Ať už důsledkem dlouhého sezení v kanceláři, špatného držení těla, nebo jen nedostatkem pohybu, bolest v zádech je prostě nepříjemná. Cvikem Mrtvého brouka si však můžete od bolesti ulevit nebo se jí dokonce úplně zbavit. A navíc díky němu zlepšíte i držení páteře!
svetzeny.cz

Jaké svaly zapojíte při cvičení Navasany

Během cvičení loďky zapojíte především břišní svalstvo a vybudujete pevný střed těla. Do akce se zapojí také zádové svaly. Pokud se vám nedaří držet záda rovná, neznamená to, že byste byli slabí, ale právě záda se musí naučit správně reagovat a držet pozici. Posílíte i ohybače kyčlí, což jsou svaly, na které většina z nás zapomíná. Přitom jejich oslabení může vést k bolestem v oblasti beder. Loďka je tedy skvělým způsobem, jak těmto problémům předejít. A pokud loďku budete cvičit správně, posílíte i stehenní a hýžďové svaly. "Jde také o ásanu koncentrace. Během cvičení zpevníte tělo, ale posílíte také samotnou mysl, zpevníte pánevní dno a budete stimulovat aktivitu vnitřních orgánů a celé pánve," dodává jogínka Veronika Doležalová na webu Spojuje nás jóga.

Mohlo by se vám líbit

Jednoduchý cvik Kobylka funguje jako vnitřní korzet: Zvýší pružnost páteře a napraví špatné držení těla

Jak stárneme, naše tělo začne procházet mnoha změnami, které se ne vždy projevují příznivě. Jednou z nejčastějších stížností je ztuhlost páteře a zhoršené držení těla. Díky sedavému způsobu života a nedostatku pohybu se z těchto problémů stává běžná záležitost. Naštěstí existuje jednoduchý jógový cvik, který může těmto potížím předejít nebo je dokonce zlepšit.
svetzeny.cz

Jak na správnou techniku loďky

Sedněte si na podlahu, nohy natáhněte před sebe, ruce držte podél těla. Zhluboka se nadechněte, abyste připravili tělo na akci. Pomalu se zakloňte a udržujte záda rovná. Pokud se budete hrbit, mohlo by dojít k přetížení beder. Nohy držte u sebe a pomalu je zdvihněte nahoru až do výšky očí. Pokud nejste ještě dostatečně zpevnění, můžete je mírně pokrčit v kolenou. Ruce předpažte ve směru vašich nohou a udržujte je ve stejné výšce. Tímto způsobem stabilizujete tělo. V pozici vydržte aspoň 10–20 vteřin. Pokud se třesete, je to v pořádku. Je to známka, že vaše svaly pracují. Čím více budete cvičit, tím déle vydržíte.

Mohlo by se vám líbit

Série cviků 5 Tibeťanů zpomaluje stárnutí a zlepšuje kondici. Zacvičte si ji ještě dnes

Když se řekne “tajemství mládí”, většině lidí se vybaví drahé krémy, kosmetické procedury nebo dokonce elixír z pramenů života. Ale existuje mnohem jednodušší, levnější a přirozenější způsob, jak si udržet mládí a vitalitu. Jeho kořeny sahají hluboko do historie tibetských mnichů, kteří si díky němu uchovali sílu a pružnost až do vysokého věku. Řeč je o cvičení známém jako Pět Tibeťanů.
svetzeny.cz

Proč je loďka vhodná pro bolavá bedra? Stačí cvičit 2–3x týdně

Pokud máte problémy s bolestí zad, zejména v oblasti beder, pak právě cvik loďka vám může od bolestí pomoci. Důvodem je, že posiluje právě ty svaly, které bederní oblast stabilizují. Když vybudujete pevný střed těla, bedra nebudou přetížená a budete se cítit mnohem lépe. Pokud se cvičením teprve začínáte, postupujte pomalu. Není vůbec třeba hned vydržet minutu ve vzduchu, svou sílu vybudujete postupně. Dbejte však na pravidelnost a cvičte loďku alespoň 2–3x týdně. Pokud budete loďku cvičit jednou za měsíc, pravděpodobně velkou změnu neuvidíte. Vyzkoušet můžete i různé varianty, například loďku s mírně pokrčenými koleny nebo naopak s nataženými rukama nad hlavou. Těžší variantou je loďka s vytočením do strany: "Pro zapojení šikmých břišních svalů spojte dlaně před hrudníkem a vytočte pravý loket za levé koleno, vydržte dva pomalé nádechy a výdechy a pomalu se s dalším výdechem přesuňte na opačnou stranu," popisuje cvik jogínka Markéta Vintrová na fitjogamarketa.cz

Jeden z nejlepších cviků na celé tělo zabere jen pár minut. Bear Plank je skvělý pro začátečníky a ani nemusíte do posilovny

Jednoduchým cvikem loďka zpevníte břicho, záda i stehna. Zacvičte si ho ještě dnes a dejte sbohem bolesti beder
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + FÉN REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + FÉN REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit